ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 210/3001/16-а
Провадження № 2-а/210/77/16
П О С Т А Н О В А
іменем України
"03" листопада 2016 р. Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу у складі :
головуючого судді Літвіненко Н.А.
при секретарі Рябченко І.В., Севанян М.Б.
з участю позивача ОСОБА_2
з участю предст. відповідача Вієвського С.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кривому Розі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Криворізької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулися до суду з адміністративним позовом до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Криворізької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що постановою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 12.12.2014 року,залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.03.2015 року, суд зобов'язав УПСЗН виконкому Криворізької міської ради вчинити дії щодо відновлення їм пільг по оплаті житлово комунальних послуг пенсіонерам пожежної охорони.
01.07.2015 року УПСЗН виконкому Криворізької міськради припинило підтвердження пільг, відновлених судом постановою від 12.12.2014 року.
Просять визнати протиправними дії УПСЗН виконкому Криворізької міської ради щодо припинення з 01.07.2015 року підтвердження пільг, встановлених згідно постанови Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 12.12.2014 року у справі № 210/5778/14-а( Пр. 2/210/190/14) відносно них.
Зобов'язати УПСЗН виконкому Криворізької міської ради вчинити дії щодо надання відповідних документів відповідним комунальним службам для перерахунку сплати комунальних послуг з 01.07.2015 року з урахуванням пільг, що дають право на користування пільгами по сплаті комунальних послуг відповідно до постанови Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 12.12.2014 року у справі № 210/5778/14-а( Пр. 2/210/190/14) в частині щодо позивачів.
Позивач ОСОБА_2 судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити їх судом.
Відповідачі ОСОБА_4, ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилися, надали суду заяви про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує,суду пояснив, що УПСЗН районних у місті рад не мають правових підстав для підтвердження пільг, нарахованих позивачам підприємствами, які надають комунальні послуги, та здійснення відшкодування по ній. Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, вислухавши позивача, представника відповідача, взявши до уваги заяви позивачів, дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені сторонами спору обставини, у їх сукупності, вважає, що позовні вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 є пенсіонером пожежної охорони УМВСУ в Дніпропетровській області, в зв'язку з чим перебували в обліку в управліннях праці та соціального захисту населення виконкомів районних у місті рад за місцем реєстрації як особи рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільнені зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років (пенсіонери державної пожежної охорони) та відповідно до статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку" та на підставі довідок УМВС України в Дніпропетровській області користувались 50 відсотковою знижкою з оплати житлово-комунальних послуг у межах середніх норм споживання.
Позивачі, кожен окремо, зверталися до Відповідача з вимогою про відновлення вищевказаних пільг, Листами УПСЗН виконкомів районних у місті рад за місцем реєстрації позивачів, їм було роз'яснено, що пільги по сплаті за житлово-комунальних послуг надаються окремим категоріям громадян, при умові, якщо середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика не перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Дані обставини не спростовуються сторонами, а також підтверджені посвідченнями пенсіонера УМВС України в Дніпропетровській області, довідками про право на пільги, Листами УПСЗН виконкомів районних у місті рад .
Відповідач не заперечує тих обставин, що позивачі станом на момент пред"явлення позову виключені з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги".
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
У даному випадку між сторонами виник спір щодо відшкодування пільг з оплати житлово-комунальних послуг особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на дані правовідносини поширюються норми спеціального Закону України "Про пожежну безпеку". З 1 липня 2013 року введено в дію Кодекс цивільного захисту України. Відповідно до прикінцевих та перехідних положень цього Кодексу втратили чинність Закони України "Про пожежну безпеку" та "Про правові засади цивільного захисту".
Відповідно з вимогами ст. 22 Кодексу цивільного захисту України, до сил цивільного захисту належать: 1) Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту; 2) аварійно-рятувальні служби; 3) формування цивільного захисту; 4) спеціалізовані служби цивільного захисту; 5) пожежно-рятувальні підрозділи (частини); 6) добровільні формування цивільного захисту.
Вимогами ст. 120 Кодексу цивільного захисту України врегульовано, що знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення, надається:
1) особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та членам їхніх сімей, які перебувають на їх утриманні;
2) батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов'язків;
3) особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків, та членам їхніх сімей.
В розумінні наведених норм ст.ст. 22 та 120 Кодексу цивільного захисту України, на позивачів як на осіб, звільнених із служби цивільного захисту за вислугою років (п.3 ст. 120 Кодексу) розповсюджуються встановлені ними пільги, а саме знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення.
Згідно статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку", яка діяла на час призначення позивачу пільг, держава гарантує соціальний захист.
Частиною 7 зазначеної статті особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива, в межах норм, встановлених законодавством.
За працівниками державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом (частина 7 статті 22 Закону).
Постановою КМУ від 29.01.2003 року № 117 затверджено Положення Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, згідно якого саме на Управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад вносять до Реєстру відповідні уточнення у разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 1-16/99 у праві за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень частини 6 ст. 22 ЗУ "Про міліцію" та ч. 7 ст. 22 ЗУ "Про пожежну безпеку", в мотивувальній частині якого зазначено, що Україна як соціальна держава взяла на себе зобов'язання щодо соціального захисту громадянина, забезпечення права кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, тощо. Позбавлення членів сім'ї працівника міліції чи особового складу державної пожежної охорони права на житлово - комунальні пільги, якими вони користувались протягом усього періоду перебування останнього на службі в міліції чи державній пожежній охороні, у разі його звільнення за віком, через хворобу чи за вислугою років означало б не лише суттєве обмеження прав особи, звуження їх змісту та обсягу, а й дискримінацію непрацездатних, приниження людини, зневаження її честі й гідності, повагу до яких закріплено на конституційному рівню.
Крім того, ч. 5 ст. 17 Конституції України встановлює обов'язок держави щодо забезпечення соціального захисту громадян України, які перебувають на службі в Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їх сімей. Фундаментальним правовим підґрунтям для закріплення цього обов'язку держави є визнання Конституцією України людини найвищою соціальною цінністю (ст. 3), проголошення України соціальною державою (преамбула, ст. 1), конституційний обов'язок держави і відповідні йому права України, які перебувають або перебували на службі у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, а також членів їх сімей, отримали свій розвиток та конкретизацію, зокрема в ст. 22 Закону України "Про міліцію", держава гарантує працівникам міліції соціальний захист.
Відповідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Згідно ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, відповідно до викладеного і обставин справи, з введенням в дію Кодексу цивільного захисту України і втратою чинності Законом України ""Про пожежну безпеку"" відбулося чергове перепідпорядкування органів державної пожежної охорони із збереженням їх основних завдань та функцій.
Зміна нормативно - правового акту, яким регулюються спірні правовідносини, не позбавляє позивача права на пільги, оскільки підстави набуття таких пільг в новому законодавчому акті збереглися в повному обсязі.
Згідно ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд приходить до висновку, що відповідач не доказав правомірність своїх дій щодо скасування пільг з оплати житлово-комунальних послуг позивачам ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, а тому в цієї частині позовні вимоги підлягають задоволенню. При цьому суд також керується вимогами ст.ст. 22, 58 Конституції України, якими встановлено, що при прийнятті нових законів чи внесенні змін у діючі закони не допускається звуження змісту чи обсягу існуючих прав та свобод, а також закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують чи скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Керуючись ст.ст.3,6,18,19,70 ч.2, 104, 105, 106, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Криворізької міської ради щодо припинення з 01.07.2015 року підтвердження пільг, встановлених згідно постанови Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 12.12.2014 року у справі № 210/5778/14-а( Пр. 2/210/190/14) в частині щодо ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Криворізької міської ради вчинити дії щодо надання відповідних документів відповідним комунальним службам для перерахунку сплати комунальних послуг з 01.07.2015 року з урахуванням пільг, що дають право на користування пільгами по сплаті комунальних послуг відповідно до постанови Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 12.12.2014 року у справі № 210/5778/14-а( Пр. 2/210/190/14) в частині щодо ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу.
Суддя: Н. А. Літвіненко