Постанова № 62690238, 31.10.2016, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.10.2016
Номер справи
755/14120/16-а
Номер документу
62690238
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 755/14120/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" жовтня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

Головуючого судді Астахової О.О.,

при секретарі Швидкій Л.В.

розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

13 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача у якому просить визнати дії Управління протиправними, щодо відмови включити в розрахунок її пенсії складових заробітної плати - «інші виплати», а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і допомогу на оздоровлення.

Зобов»язати відповідача на підставі довідки про складові заробітної плати та премії від 07.07.2016 року № 6156/11, починаючи із 01 січня 2011 року включити в розрахунок її пенсії складові оплати праці: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань і допомогу на оздоровлення, які були нараховані та виплачені у 2008-2010 роках, та на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування з урахуванням чого, здійснити перерахунок і виплату її пенсії.

Мотивуючи свої вимоги позивач зазначила, що працювала на державній службі. 17.12.2010 року вона звільнена наказом Міністерства України у справах сім»ї, молоді та спорту з посади головного спеціаліста.

27.12.2011 року позивач звернулась із заявою до відповідача для призначення їй пенсії за віком та надала для розрахунку пенсії: довідку від 07.07.2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 23.12.10 № 8.2/16070 за період з 01.12.2008 по 17.12.2010 р.р.

На всі виплати, включені в довідку, нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При здійсненні нарахування її пенсії не було включено виплачені позивачу за місцем роботи матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, та суму індексації заробітної плати.

А відтак, для правомірного та повного нарахування пенсії на дату її призначення, позивачем було подано Відповідачу означену довідку про складові заробітної плати та заяву про перерахунок її пенсії.

Проте листом № 5533/13 від 10.08.2016 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у такому перерахунку, що змушує її звернутись з даним позовом до суду.

Відповідно до ухвали Дніпровського районного суду м. Києва від 17.10.2016 року розгляд справи проводиться в скороченому провадженні.

Як убачається із письмових заперечень відповідача, Лівобережне об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві позовні вимоги не визнає в повному обсязі. Мотивуючи тим, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», який діяв на момент призначення пенсії Позивачу визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а саме: надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за знання іноземної мови, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, які враховані при розрахунку пенсії Позивача, на підставі наданих ним довідок про складові заробітної плати від 23.12.2010 № 8.2/16071 та від 24.12.2010 № 8.2/16120 (оклад, ранг і вислуга станом на 17.12.2010 та надбавки та премії за період з 01.01.2009 по 17.12.2010).

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Механізм обчислення заробітної плати при призначенні (перерахунку) пенсій державним службовцям визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії (до 01.05.2016).

Пунктом 1 цієї Постанови визначено, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу": посадовий оклад, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок та премій.

Виходячи із вищевикладеного, пенсія Позивачу призначена відповідно до законодавства яке діяло до 01.05.2016 року без врахування матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, які і не були включені в довідки про складові заробітної плати надані Позивачем на момент призначення пенсії відповідно до Закону.

Проводити перерахунок пенсії за віком, як державному службовцю відповідно до наданої довідки № 6156/11 від 07.07.2016 в Управління немає підстав, оскільки 01.04.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень вищезазначеного Закону у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема "Про державну службу".

У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

З огляду на означене відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва 31.10.2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії за період з 01.01.2011 року по 12.03.2016 року, - залишено без розгляду.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та з 27.12.2010 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Загальний страховий стаж позивача 35 років 4 місяці та 19 днів, з них стаж державної служби становить 18 років 7 місяців 8 днів.

Відповідно до даних довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» видана ОСОБА_1 за період 2008-2010 років в графі «Інші виплати» зазначено суми: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати. На всі виплати, що включені в дану довідку, нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування. (а.с.13,14).

З матеріалів справи убачається, що позивач звернулась у липні 2016 року до Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві із заявою щодо включення в розрахунок її пенсії всіх складових заробітної плати, які були нараховані та виплачені їй у 2008-2010 роках та на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровленнята індексацію заробітної плати.

Листом від 10.08.2016 року № 5533/13 Лівобережне об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві відмовило ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку її пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати посилаючись на положення ст. 33 Закону України «Про державну службу», та вказуючи, що такі витрати не включаються до складу заробітної плати державного службовця, а тому не враховується при обчисленні розміру пенсії. Крім того, з 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, який не передбачає проведення перерахунку пенсії державним службовцям.

Позиція відповідача, в частині неврахування матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати в розрахунок пенсії ОСОБА_1 суд вважає невірною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95?ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Також за статтею 33 Закону України «про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 12.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788 XII.

Така позиція висловлена у Постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі № 21-430-а11 та від 14.05.2013 року у справі № 21-125-а13 прийнятими за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.

Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 включити в розрахунок її пенсії матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань і допомогу на оздоровлення є неправомірними, та відповідач зобов»язаний на підставі довідки про складові заробітної плати та премії, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 22 липня 2011 року № 25/1-4/1577, виданої Державною митною службою України, починаючи із 17 вересня 2015 року включити в розрахунок пенсії ОСОБА_2 складові оплати праці: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань і допомогу на оздоровлення, які були нараховані та виплачені їй у 2009-2011 роках, та на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування. За таких обставин, в цій частині позовні вимоги є обґрунтованими і такими що підлягають задоволенню.

Доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, з 01.04.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, суд вважає не обґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

Крім того, суд відзначає, що у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справах № 21-348а13 та № 21-420а13, ВСУ зазначив, що при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, яка діяла на момент призначення пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що наявні достатні та необхідні правові підстави для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати по оплаті судового збору понесені ОСОБА_1 у розмірі 551,20 грн., суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 16, 69-71, 86, 90, 94, 99, 158-162, 163, 183-2, 244-2, 254 КАС України, ч. 2 ст. 19, ст. 152 Конституції України, рішенням Європейського Суду з прав людини у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005р., ст.ст. 41, 66 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державну службу», суд, -

п о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_1 до Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати дії Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 включити в розрахунок її пенсії матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати - неправомірними.

Зобов»язати Лівобережне об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві на підставі довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданої Міністерством молоді та спорту України від 07.07.2016 року № 6156/11 починаючи із 13.03.2016 року включити в розрахунок пенсії ОСОБА_1 складові оплати праці: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати на які були нараховані та виплачені у 2009-2010 роках, страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Лівобережне об»єднання Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві провести перерахунок та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, та індексацію заробітної плати включених до розрахунку пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданої Міністерством молоді та спорту України від 07.07.2016 року № 6156/11 починаючи з 13.03.2016 року з урахуванням проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя