Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2016 р. № 820/4400/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Кульчій А.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ГУ ДМС України в Харківській області - Кезлі М.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ленінського відділу у м. Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ленінського відділу у м. Харкові Головного управління державної міграційної служби України у Харківській області, Підрозділу ГУ Державної міграційної служби України в Харківській області, в якому просить суд зобов'язати Ленінський відділ у м. Харкові ГУ Державної міграційної служби України у Харківській області прийняти рішення за заявою ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, рнокпп НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: 61098, АДРЕСА_1 про обмін посвідки на постійне проживання для іноземних громадян, у зв'язку з досягненням нею 45-річного віку відповідно до Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою КМУ від 28.03.2012 року № 251.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що вона була документована посвідкою на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_3 від 14.12.2011. 04.06.2015 ОСОБА_1 переїхала на постійне проживання у АДРЕСА_1. У зв'язку із досягненням 45-річного віку вона звернулась до районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України із відповідною заявою. Проте, відповідачем безпідставно не було розглянуто заяву позивача про обмін посвідки та не прийнято рішення. Позивач вважає, що дій відповідача є неправомірними, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
В судовому засіданні позивач підтримала позов у повному обсязі та просила суд його задовольнити.
Представник Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні, зазначивши, що на теперішній час триває перевірка набуття громадянства чоловіка позивача - ОСОБА_3. За результатами зазначеної перевірки Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківській області буде прийнято рішення відповідно обміну посвідки позивача.
Представник відповідача - Ленінського відділу у м. Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позовних вимог, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою Вірменії, документована посвідкою на постійне проживання в Україні НОМЕР_2 від 23.11.2011.
Крім того, судом встановлено, що між позивачем та ОСОБА_3 зареєстровано шлюб 20.09.1990.
Також, судом встановлено, що чоловік позивача ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 набув громадянство України на підставі статті 8 Закону України "Про громадянство".
Позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.
У вересні 2015 року позивач звернулась до Ленінського відділу у м.Харкові ГУ ДМС України в Харківській області з заявою про обмін посвідки.
Проте відповіді на заяву позивача або відповідного рішення Ленінським відділом у м.Харкові ГУ ДМС України в Харківській області прийнято не було.
Вирішуючи питання по суті заявлених вимог, суд зазначає наступне.
Указом Президента України від 06.04.2011 № 405/2011 "Питання Державної міграційної служби України" було затверджено Положення про Державну міграційну службу України.
У п.п. 8 п. 4 Указу № 405/2011 визначено, що ДМС України відповідно до покладених на неї завдань здійснює оформлення і видачу іноземцям та особам без громадянства запрошень для в'їзду в Україну, документів для тимчасового перебування або постійного проживання в Україні, а також виїзду за її межі, студентських квитків студентам із числа іноземців та осіб без громадянства, вилучає ці документи та проставляє в документах, що посвідчують особу іноземців та осіб без громадянства, відмітки про заборону в'їзду в Україну в передбачених законодавством випадках.
Згідно з абз. 6 ст. 1 Закону України "Про імміграцію" посвідка на постійне проживання - документ, що підтверджує право іноземця чи особи без громадянства на постійне проживання в Україні.
Відповідно до Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 р. № 251 (надалі по тексту - Порядок) в редакції, чинній на день виникнення спірних правовідносин, цей Порядок визначає механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання.
Строк дії посвідки на постійне проживання не обмежується. Посвідка на постійне проживання підлягає обміну в разі досягнення особою 25 - і 45 - річного віку згідно п. 9 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України.
Згідно положень п.15 вказаного Порядку, де зазначено, що для обміну посвідки подаються: 1) заява, зразок якої встановлюється МВС; 2) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства (після пред'явлення повертається), та його копія; 3) посвідка, що підлягає обміну; 4) квитанція про сплату державного мита або документ, який підтверджує наявність пільг щодо його сплати; 5) документи, що підтверджують обставини, на підставі яких посвідка підлягає обміну (документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України); 6) дві фотокартки іноземця та особи без громадянства розміром 3,5 х 4,5 сантиметра (на матовому папері).
Відповідно до пункту 16 Порядку, для обміну посвідки на постійне проживання в разі досягнення іноземцем та особою без громадянства 25- і 45-річного віку подаються документи, зазначені у підпунктах 1 - 4 і 6 пункту 15 цього Порядку.
Даний перелік необхідних документів як додаток до заяви є вичерпним.
Судом встановлено, що позивачем до заяви додано необхідний та повний пакет документів, жодних зауважень з боку Ленінського відділу у м.Харкові ГУ ДМС України в Харківській області до змісту чи до кількості доданих до заяви документів не зазначено.
У п. 4.1. Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого наказом МВС від 15.07.2013 № 681 (далі - Тимчасовий порядок) визначено, що обмін посвідки здійснюється в разі наявності підстав, визначених пунктами 14 та 16 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання.
Пунктом 4.2 Тимчасового порядку встановлено, що разом із заявою про обмін посвідки (додаток 13) іноземцями та особами без громадянства до територіальних органів чи підрозділів ДМС за місцем проживання подаються: 1) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства (після пред'явлення повертається), та його копія; 2) посвідка, що підлягає обміну, а в разі її пошкодження чи втрати - довідка про звернення із заявою про втрату посвідки (довідка органів внутрішніх справ з цього питання) у довільній формі; 3) квитанція про сплату державного мита або документ, який підтверджує наявність пільг щодо його сплати; 4) документи, що підтверджують обставини, на підставі яких посвідка підлягає обміну (документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України); 5) дві фотокартки іноземця та особи без громадянства розміром 3,5 х 4,5 сантиметра (на матовому папері) (допускається подання фотографій в головних уборах, що не приховують овалу обличчя особи, громадянами, релігійні переконання яких не дозволяють з'являтися перед сторонніми особами без головних уборів, за умови, якщо в їхніх паспортних документах вони зображені в головних уборах).
Згідно пункту 4.3. Тимчасового порядку, у разі обміну посвідки на постійне проживання при досягненні іноземцем та особою без громадянства 25- і 45-річного віку документи, зазначені в підпункті 4 пункту 4.2 цього розділу, не подаються.
Відповідно до пункту 4.5. Тимчасового порядку, працівник територіального органу чи підрозділу ДМС при надходженні заяви про обмін посвідки перевіряє наявність підстав для обміну посвідки, звіряє відомості про іноземців чи осіб без громадянства, указані в їхніх паспортних документах, з даними, що містяться в цих заявах, перевіряє відсутність підстав для прийняття рішення про відмову у видачі посвідки, передбачених пунктом 17 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання.
Отже при розгляді заяви про обмін бланку посвідки на постійне проживання на новий лише звіряються відомості про іноземців чи осіб без громадянства, указані в їхніх паспортних документах, з даними, що містяться в цих заявах.
Згідно пункту 4.6 Тимчасового порядку, за результатами розгляду заяви протягом семи днів (для посвідки на постійне проживання) і п'ятнадцяти днів (для посвідки на тимчасове проживання) з дати подачі всіх визначених цим Тимчасовим порядком документів Головою ДМС (а в разі його відсутності - заступником Голови ДМС) чи начальником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником приймається рішення про видачу або відмову у видачі нової посвідки.
Про прийняте рішення робиться відмітка в заяві із зазначенням терміну (у разі обміну посвідки на тимчасове проживання), до якого видається посвідка, або про причини відмови в її видачі.
Суд зазначає, що Ленінським відділом у м. Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області взагалі не надано жодної відповіді та не прийнято жодного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про обмін бланку посвідки.
Крім того, пунктом 17 Порядку передбачено, що рішення про відмову у видачі посвідки іноземцеві та особі без громадянства приймається в разі:
1) необхідності забезпечення національної безпеки або охорони громадського порядку;
2) необхідності охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні;
3) коли паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, підроблений, зіпсований або не відповідає встановленому зразку чи належить іншій особі;
4) подання завідомо неправдивих відомостей або підроблених документів;
5) коли виявлено факти невиконання ними рішення суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов'язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов'язані з попереднім видворенням за межі України, у тому числі після закінчення строку заборони подальшого в'їзду в Україну (для осіб, що отримують посвідку на тимчасове проживання);
6) інших випадках, передбачених законами.
Як зазначив представник Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області станом на теперішній час триває перевірка правомірності набуття громадянства України за територіальним походженням чоловіка позивача - ОСОБА_3. За результатами зазначеної перевірки відповідачем буде прийнято відповідне рішення.
Суд зазначає, що Ленінський відділ є територіальним підрозділом Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області та не є окремою юридичною особою, а тому, враховуючи, що будь-яких дій Ленінським відділом у м. Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області стосовно обміну бланку посвідки на постійне проживання в Україні не було здійснено, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області прийняти рішення за заявою ОСОБА_1 про обмін посвідки на постійне проживання для іноземних громадян, у зв'язку з досягненням нею 45-річного віку.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Цій нормі кореспондують положення абзацу сьомого пункту 4 частини першої статті 163, абзацу п'ятого пункту 4 частини першої статті 207 названого Кодексу, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної інстанції зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Отже, суд зазначає, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі. Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Відповідно до частин 2, 4 статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від десяти до тридцяти мінімальних заробітних плат, при цьому половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Крім того, суд зазначає, що статтею 382 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за невиконання судового рішення.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним встановити судовий контроль за виконанням Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківській області постанови Харківського окружного адміністративного суду від 03.11.2016 по даній адміністративній справі та зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ленінського відділу у м. Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61057, м. Харків, вул. Римарська, 24, код ЄДРПОУ 37764460) прийняти рішення за заявою ОСОБА_1, (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: 61098, АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) про обмін посвідки на постійне проживання для іноземних громадян, у зв'язку з досягненням нею 45-річного віку.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Встановити судовий контроль за виконанням Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківській області постанови суду по даній адміністративній справі.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61057, м. Харків, вул. Римарська, 24, код ЄДРПОУ 37764460) подати до Харківського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови суду по даній адміністративній справі протягом 10 (десяти) календарних днів з дня набрання постановою законної сили.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: 61098, АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61057, м. Харків, вул. Римарська, 24, код ЄДРПОУ 37764460).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 08 листопада 2016 року.
Суддя Р.В. Мельников