465/3946/16-а
2-а/465/321/16
П О С Т А Н О В А
Іменем України
31.10.2016 року м.Львів
Франківський районний суд м. Львова
в складі: головуючого-судді Мигаль Г.П.
при секретарі- Максимович М.М.
Представники сторін не викликались
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м.Львова про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій,-
в с т а н о в и в :
позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, у якому просить суд визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови у перерахунку їй пенсії у розмірі 90% та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м.Львова провести їй перерахунок пенсії згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 14.06.2016 №18/1071 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% із середнього заробітку з 01.01.2016 без обмежень граничного розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 29.09.2011 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Франківському районі м.Львова, як одержував пенсії за вислугу років, що була призначена згідно чинного на дату звернення за призначенням пенсії Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% заробітної плати. Після призначення пенсії ОСОБА_1 продовжила роботу в органах прокуратури та наказом прокурора Львівської області від 11.03.2015 №385к звільнена з посади прокурора відділу роботи з кадрами прокуратури Львівської області за власним бажанням відповідно до ст.38 Кодексу законів про працю України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років.
У червні 2016 року вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м.Львова із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 763) і від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості і проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», із долученням довідки прокуратури Львівської області від 14.06.2016 №18/1071 про заробітну плату. Позивачка отримала відповідь з Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м.Львова від 22.06.2016, в якій зазначено про відмову у проведенні перерахунку пенсії з покликанням на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УІІІ та Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911, яким внесено зміни до ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (№76-УІІІ від 28.12.2014).
Позивач вважає, що внаслідок дій відповідача порушено її конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, іншими Законами України, так як їй неправомірно відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років, оскільки відповідач послався на норму закону, яка не може бути застосована в часі при перерахунку пенсії за вислугу років.
Відповідач, в свою чергу, заперечує проти позовних вимог з підстав, викладених у поданих письмових запереченнях на адміністративний позов від 29.07.2016р. № 12927/1014. Зокрема, відповідач вказує на те, що за матеріалами пенсійної справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні як одержувач пенсії за вислугу років, що була призначена згідно чинного на дату звернення за призначенням пенсії Закону України "Про прокуратуру". Розмір пенсії за вислугу років з встановленою до нього надбавкою дітям війни складає 7739,68 грн.
З 01 червня 2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-YIII норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про судову експертизу", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України втратили чинність. З 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України "Про прокуратуру", не призначаються, перерахунки не здійснюються. Відповідно до частини 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок проведення перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення перерахунку призначених пенсій зазначеним категоріям осіб визначатиметься Кабінетом Міністрів України після прийняття відповідних нормативно-правових актів. На даний час відсутній законодавчий документ, що регулює питання перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України "Про прокуратуру".
Враховуючи зазначене, до прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних нормативно-правових актів, відсутні підстави для перерахунку призначеної згідно Закону України "Про прокуратуру" пенсії за вислугу років, у зв'язку з цим відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
З огляду на те, що предметом позову є нарахування та виплата підвищення до пенсії, в силу п.2 ч.1 ст. 183-2 КАС України судовий розгляд здійснюється в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до переконання, що позов слід задоволити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач з 29.09.2011 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Франківському районі м.Львова, як одержував пенсії за вислугу років, що була призначена згідно чинного на дату звернення за призначенням пенсії Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% заробітної плати.
Наказом прокурора Львівської області від 11.03.2015 року №385к позивач звільнена з посади прокурора відділу роботи з кадрами прокуратури Львівської області за власним бажанням відповідно до ст.38 Кодексу законів про працю України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років..
У червні 2016 року позивач звернулася до Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м.Львова з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії, та довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 14.06.2016 №18/1071.
Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м.Львова від 22.06.2016 відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії, та довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 14.06.2016 №18/1071.
Відповідно до ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з вимогами ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй.
Відповідно дост.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень, у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08.07.2011 №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»(далі - Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни дост.50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Зокрема, відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІу редакції Закону №3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 01.10.2011 року положення ч.1ст.50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно зі ч.8 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини,що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Крім того, при вирішенні питання про застосування відповідних норм ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку вже призначених пенсій, необхідно також керуватись вимогами ст. 22 Конституції України, у якій, зокрема зазначено, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».
При вирішенні цього питання суду враховує правову позицію Конституційного Суду України, викладену, зокрема, у його рішеннях від 6 липня 1999 року №8рп-99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року №8рп/2005 у справі №1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання.
У цих рішеннях викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена в судових рішеннях Вищого адміністративного суду від 27.01.2016 року (справа К/800/23512/14, 28.01.2016 року (справа К/800/31554/15), 28.01.2016 року (справа К/800/32220/15) та постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13), від 17.12.2013р. (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15).
Таким чином, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Оскільки редакція ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ із змінами, внесеними Законом України №3668-VІ, а також редакція Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-18 значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена раніше, зменшує розмір відсоткової ставки для нарахування пенсії, то перерахунок пенсії слід проводити відповідно до законодавства, яке було чинним на момент її призначення.
Доводи відповідача, зазначені у письмових запереченнях про внесені зміни до положень ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення пенсії, суд до уваги не бере, оскільки відповідачем було застосовано нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу ОСОБА_1, у перерахунку її пенсії є протиправними, оскільки не відповідають вимогам Конституції України та Закону.
Оскільки дії Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м.Львова щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з доданою довідкою є неправомірними, позовні вимоги про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова перерахувати ОСОБА_1 пенсію згідно із Законом України «Про прокуратуру», виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 14308,52 грн., згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 14.06.2016 №18/1071, починаючи з 01.01.2016,є підставними.
Суд також приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до статті 19 Конституції України державні органи повинні діяти тільки на підставах, у межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами.
Відповідно до ч. 1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно зі ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Статтею159 КАС України передбачено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
У відповідності до п. 1, 2 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення із зазначення способу його здійснення та про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази, а суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст 7-12, 86, 161-162, 167, 183-3 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова стосовно відмови ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-111, що діяла станом навересень 2011 року) на підставі довідки прокуратури Львівської області від 14.06.2016 №18/1071 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м.Львова провести перерахунок ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 14.06.2016 №18/1071 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на вересень 2011 року) з розрахунку 90% із середнього заробітку, що становить14308 (чотирнадцять тисяч триста вісім) грн. 52 коп. з 01.01.2016 без обмежень граничного розміру пенсії.
Присудити ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в розмірі 551,20 грн.(п'ятсот п'ятдесят одну гривню двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова (ЄДРПОУ 20847402).
На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через районний суд.
Суддя Мигаль Г.П.