Постанова № 62677213, 11.11.2016, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
11.11.2016
Номер справи
381/4241/16-а
Номер документу
62677213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2-а/381/187/16

381/4241/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 листопада 2016 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Соловей Г.В. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного УПФ України Київської області при визначенні розміру заробітної плати під час призначення та послідуючого перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення та перерахунку пенсії), -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про визначенні розміру заробітної плати під час призначення та послідуючого перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення та перерахунку пенсії), посилаючись на те, що вона перебуває на пенсійному обліку у Фастівському об'єднаному УПФ України Київської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 82 % від заробітної плати з 04.04.2005 року.

При зверненні до відповідача із заявою від 12.09.2016 року про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки до якої увійшли усі складові заробітної плати із яких було сплачено збір на обовязкове пенсійне страхування. На її заяву про здійснення перерахунку пенсії відповідачем була надана відповідь від 26.09.2016 року про відмову в перерахунку пенсії.

Вважає, що відповідач, безпідставно відмовив їй у здійсненні перерахунку розміру пенсії, свідомо та умисно незаконно ухиляється від здійснення перерахування розміру пенсії з урахуванням наведених видів виплат належних державному службовцю.

Посилаючись на викладене просила, визнати протиправними дії пенсійного фонду щодо неврахування їй при призначенні пенсії державного службовця до розрахунку розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації та індексації та зобов'язати пенсійний фонд здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 82 відсотків заробітної плати, згідно довідки від 04.07.2016 року з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат починаючи з 2008 року по теперішній час, судові витрати стягнути з відповідача на її користь.

Відповідач, через канцелярію суду, подав заперечення щодо позовних вимог ОСОБА_1, відповідно до яких просили залишити позовні вимоги позивача по даній справі без задоволення, посилаючись на те, що згідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям обчислюється тільки із заробітної плати державного службовця, тому при перерахунку пенсії з посади державного службовця застосовуються норми законодавства, чинні на момент проведення такого перерахунку, тобто у розмірі 60% розміру заробітку.

Відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, прийшов до висновку, що позов слід задовольнити частково.

Так, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у Фастівському обєднаному УПФ України Київської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 04.04.2005 року.

04.02.2006 року позивач звільнилася з посади головного державного податкового ревізора-інспектора сектору документальних перевірок відділу контрольно-перевірочної роботи Фастівської ОДПІ. Стаж державної служби на момент звільнення становить 12 років, 7 місяців та 3 дні. Відповідачем було призначено пенсію державного службовця в розмірі 82 % від суми заробітної плати, на яку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У 2016 році Васильківською об'єднаною податковою інспекцією (Фастівське відділення) їй було видано довідку за № 124/10/10-07-05-00 від 04.07.2016 року про заробітну плату, що подається для здійснення перерахунку пенсії, до яких увійшли усі складові заробітної плати із яких було сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування.

12.09.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та просила привести розмір її пенсії у відповідність з оновленою довідкою, шляхом включення до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, усіх її складових.

Відповідач своїм листом № 241/Б-01 від 26.09.2016 року відмовив у перерахунку пенсії.

Суд, вважає, таке рішення відповідача необґрунтованим з огляду на наступне.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".

Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Позивач вважає, що в розрахунок її пенсії має бути включено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, компенсацію та індексацію оскільки нею, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були сплачені страхові внески.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з середньої заробітної плати позивача, до якої увійшла матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація та індексація були сплачені страхові внески.

Наведене підтверджується також довідкою Васильківською об'єднаною податковою інспекцією (Фастівське відділення) № 124/10/10-07-05-00 від 04.07.2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій в графу "Інші виплати" включена матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсації та індексації на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітну плату.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація та індексація на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно постанови Верховного Суду України від 06.11.2013 року №21-350а13, яка є обов'язковою до застосування згідно ст. 244-2 КАС України, Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосування ст. 33.37 Закону №3723-ХІІ в постановах від 20.02.2012 р., 28.05.2013 р. (справа №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід), застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, аналіз наведених положень правових норм та обставин справи дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація та індексація входять до системи оплати праці позивача.

Згідно із ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При зверненні до суду позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст.99 КАС України та не наведено поважних причин його пропуску.

Враховуючи те, що порушення прав позивача носить триваючий характер і про порушення такого права позивач повинна була дізнатися в момент призначення пенсії, суд вбачає відсутність поважних причин для поновлення строку, а тому заявлений позов підлягає до часткового задоволення за період з 01.05.2016 року.

Разом з тим, позивачем ставиться питання про визнання неправовірними та протиправними дій відповідача по прийняттю спірного рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії.

Відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації та індексації відповідач порушив право позивача на пенсію, яке передбачене Конституцією України та принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування щодо диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Відповідно до ч.1, ч.3 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб»єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог. Якщо вимогу пропорційності розподілу судових витрат при частковому задоволенні позову точно визначити неможливо (наприклад, при частковому задоволенні позову немайнового характеру), то судові витрати розподіляються між сторонами порівну.

Керуючись ст.11,12,71,99,100,158-163,167,171,183-2,186 КАС України та на підставі Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного УПФ України Київської області при визначенні розміру заробітної плати під час призначення та послідуючого перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення та перерахунку пенсії) - задовольнити частково.

Визнати відмову Фастівського об'єднаного УПФ України Київської області стосовно приведення розміру ОСОБА_1 пенсії у відповідність з оновленою довідкою, тобто з включенням до заробітної плати середніх розмірів матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації та індексації, визначених за відповідною посадою, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок пенсії, протиправними.

Зобов'язати Фастівське об'єднане УПФ України Київської області здійснити приведення розміру пенсії при перерахунку в 2008 році у відповідність з оновленою довідкою ОСОБА_1, тобто з урахуванням сум середніх розмірів матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації та індексації, визначених за відповідною посадою, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи з розміру пенсії на рівні 82 % від суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування відповідно до довідки № 124/10/10/07-05-00 від 04.07.2016 року Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (Фастівське відділення) з 01.05.2016 року.

Стягнути з місцевого бюджету м.Фастова Київської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідент.номер - НОМЕР_1, прож.: АДРЕСА_1 судовий збір в сумі 275,50 грн.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку, відповідно до статті 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя Соловей Г.В.