Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/34/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2016 року м. Олевськ
Суддя , Олевського районного суду Житомирської області , Стратович О.В. розглянувши у письмовому судовому провадженні справу за адміністративним позовом громадянина ОСОБА_2 , мешканця АДРЕСА_1 , до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області ( УПФУ ) , м. Олевськ вул. Свято - Миколаївська , 31 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом , в якому просить визнати бездіяльність відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною , зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років та здійснити нарахування та виплату зазначеної пенсії, починаючи з 19.05.2016 року. Мотивуючи свої вимоги мотивує тим , що з 26.04.1986 року проживає та працює в м. Олевськ Житомирської області , який розташований в зони посиленого радіологічного контролю.
В позовній заяві позивач зазначив , що йому було видано посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії і його страховий стаж складає більше 15 років. У травні місяці 2016 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області з заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на п'ять років. Однак відповідач відмовив у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку , зазначивши, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії видане Олевською районною державною адміністрацією ( РДА ) , а не обласною адміністрацією , що суперечить Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та ст.65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач в судове засідання не з'явився , але звернулися до суду з письмовою заявою про розгляд справи в письмовому провадженні ( а.с. 28 ) .
Представник відповідача в судове засідання не з'явився , хоча був повідомлений належним чином по час і місце розгляду справи , не повідомив про поважні причини неявки в судове засідання , Але надіслав до суду для огляду пенсійну справу позивача та копії трудових книжок останнього , наддав заперечення на позов .
У зв'язку з викладеним суддя приходить до висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадження , в порядку вимог ч.4 ст. 122 КАС України.
Дослідивши матеріали справи суддя приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав , а саме :
Позивач ІНФОРМАЦІЯ_3 досяг віку 55 років та зареєстрований в м. Олевськ , що стверджується особистим паспортом серії НОМЕР_1 , який був виданий 03.02.1998 року Олевським РВ УМВС України в Житомирській області (а.с. 7-8 ) .
Відповідно до довідки Олевської міської ради Житомирської області № 3246 від 03.06.2016 року позивача зареєстрований та проживає в м. Олевськ , який відноситься до зони « 4 » посиленого радіологічного контролю внаслідок аварії на ЧАЕС ( а.с.11 ) .
Має статус громадянина , який постійно проживає на території посиленого радіологічного контролю внаслідок аварії на ЧАЕС , що стверджується відповідним посвідченням ( Категорії 4 ) Серії НОМЕР_2 , яке було видане 10.01.1995 року Олевської РДА Житомирської області ( а.с.10 )
Відповідно до листа № 1980/03 від 25.05.2016 року відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії , посилаючись на те, що його посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи видано Олевською районною державною адміністрацією, що суперечить положенням ст.65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 13 ).
Відповідно до архівної довідки № 507 від 03.06.2016 року виданої КУ « Трудовий архів Олевського району Олевської районної ради » позивачу під час роботи в м. Олевськ нараховувалися , відповідно до заробітної плати , кошти передбачені ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з липня місяця 1990 року по квітень місяць 1993 року та здійснювалися відповідні нарахування до заробітної плати під час роботи на Олевському консервно - сушильному заводі з червня місяця 1993 року по жовтень місяць 1999 року ( а.с. 12 ) .
Відповідно до трудової книжки встановлено , що позивач з 26.08.1985 року по 24.10.1986 року ; 11.12.1986 року по 17.07.2006 року працював в м .Олевськ ( а.с. 30-33 ).
В ст. 46 Конституції України зазначено , що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до категорії 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років
Положеннями частини 3 статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та « Потерпілий від Чорнобильської катастрофи » є документами, що підтверджують статус громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , та надають право користування пільгами , встановленими цим Законом .
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: потерпілим від Чорнобильської катастрофи - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років -2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Частиною 2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено , що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Судом встановлено, що позивач на законних підставах отримав посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2 (категорія 4) , зазначене посвідчення відповідає вимогам абз.3 ст.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно ст.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Окрім того, відповідно до п.29 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.05 р. (з наступними змінами), за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка уповноважених органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування.
Таким чином, основними документами , що підтверджують право позивача на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є наступні документи , а саме : особистий паспорт громадянина України серії ВМ 476769 ; довідка Олевської міської ради Олевського району Житомирської області від 03.06.2016 року № 3246 про період проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю з 26.04.1986 року по час подачі заяви до УПФ України ; посвідчення громадянина , який потерпів від Чорнобильської катастрофи серії В-1 № 123305 (категорія 4) видане Олевської РДА 10.01.1995 року ; архівна довідка № 507 від 03.06.2016 року видана КУ « Трудовий архів Олевського району Олевської районної ради » ; трудова книжка позивача.
Вище зазначене свідчить , що позивач був визнаний державними органами , установами , підприємствами , організаціями особою , яка відноситься до категорії осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи у 1986 році і спростовує доводи відповідача , що нібито позивач не має право на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку .
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач у відповідності до пункту 2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку для чоловіків на 5 років , оскільки народився 18 травня 1961 року.
Враховуючи те, що для призначення пенсії позивачу із зниженням пенсійного віку, як особі, яка проживала на території посиленого радіоекологічного контролю понад 4-ох років , станом на 1 січня 1993 року, є наявні всі необхідні для цього документи та підстави для задоволення позову в повному обсязі .
Крім того, статтею 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень , що виступав стороною у справі , або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись вимогами : ст.ст. 71, 86,94, ч.4 ст.122,158, 159, 160-163,186 КАС України , суддя
ПОСТАНОВИВ:
Позов громадянина ОСОБА_2 , мешканця АДРЕСА_1 , до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області , м. Олевськ вул. Свято - Миколаївська , 31 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області призначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня, що настала за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 19 травня 2016 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області здійснити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , нарахування та виплату пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 19 травня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на користь ОСОБА_2 витрати на оплату судового збору у розмірі 551,20 гривень .
Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області, протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя: О.В.Стратович