Постанова № 62666411, 08.11.2016, Вишгородський районний суд Київської області

Дата ухвалення
08.11.2016
Номер справи
363/3123/16-а
Номер документу
62666411
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

"08" листопада 2016 р. Справа № 363/3123/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2016 року м. Вишгород

Вишгородськийрайонний суд Київської області в складі головуючого-судді Баличевої М.Б., при секретарі Кашоїди М.Ю., розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вишгород адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Вишгородської міської ради Київської області, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Кей-Колект» про скасування рішення, щодо зняття з реєстрації за місцем проживання,-

В С Т А Н О В И В :

В серпні 2016 року позивачі звернулися до суду з адміністративним позовом до Вишгородської міської ради Київської області, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Кей-Колект» про скасування рішення, щодо зняття з реєстрації за місцем проживання. Позовні вимоги обґрунтовують тим, що позивачі та їх неповнолітня донька ОСОБА_3 також позивач по справі були зареєстровані та проживали в квартирі АДРЕСА_1 до 1 липня 2016 року. Вказана квартира була придбана ОСОБА_1 на підставі договору купівлі- продажу від 25.09.2008 року. Квартира була в іпотеці у ПАТ «УкрСибБанк», оскільки була придбана частково за кредитні кошти. В 2011 році ПАТ «УкрСибБанк» відступив право вимоги за кредитним договором та договором іпотеки ТОВ «КЕЙ-КОЛЕКТ». 12 липня 2016 року ТОВ «КЕЙ-КОЛЕКТ» до реєстраційного органу виконавчого комітету Вишгородської міськради було подано заяву про зняття з реєстрації їх сім'ї оскільки до ТОВ «КЕЙ-КОЛЕКТ» перейшло право власності на вказану вище квартиру на підставі рішення державного реєстратора - приватного нотаріуса Суперфіна Б.М. про реєстрацію квартири на праві приватної власності за ТОВ «КЕЙ-КОЛЕКТ». В той же день Вишгородською міською радою Київської області було прийнято рішення про зняття з реєстрації за місцем проживання в квартирі АДРЕСА_1 всіх зареєстрованих осіб - позивачів по справі та їх неповнолітню доньку. Вказане рішення Вишгородської міської ради позивачі вважають незаконним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим змушені звернутись до суду, та просять суд визнати протиправними дії реєстраційного органу виконавчого комітету Вишгородської міської ради Київської області та скасувати його рішення від 12.07. 2016 року про зняття з реєстрації за місцем проживання, а саме в АДРЕСА_1 ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3

У судовому засіданні представник позивачів ОСОБА_6 та позивачі підтримали адміністративний позов та просили суд його задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідача Вишгородської міської ради Київської області Черепан С.М. та Брюсова Н.В. у судовому засіданні адміністративний позов визнали у повному обсязі, не заперечували проти його задоволення.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи вважає адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У ч.2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Судом встановлено, що дійсно позивачі - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 проживають та були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою від 18.07.2016 року про місце проживання КП ЖКГ Вишгородської міської ради (а.с. 9-11).

Квартира, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 була придбана позивачем ОСОБА_1 на підставі договору купівлі продажу від 25.09.2008 року, яка була в іпотеці у ПАТ «УкрСибБанк», та з 2011 року ПАТ «УкрСибБанк» відступив право вимоги за кредитним договором та договором іпотеки ТОВ «Кей-Колект», що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (а.с. 16-20).

З відповіді Вишгородської міської ради Київської області від 28.07.2016 року за № 2-31/1287 на заяву ОСОБА_1 видно, що 12.07.2016 року представником ТОВ «Кей-Колект» Назаренком В.В., який діяв на підставі довіреності №3994 від 07.07.2016 року було знято з реєстрації ОСОБА_1, ОСОБА_2 та неповнолітню ОСОБА_3 - позивачів по вказаній справі, на підставі Інформаційної довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 62877439 від 06.07.2016 року та договору Іпотеки № 94315 від 25.09.2008 року, оскільки з вище перелічених документів видно, що власником квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 являється ТОВ «Кей-Колект» (а.с. 14-15).

Позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, є неповнолітньою, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 48-49).

Відповідно до довідки від 25.04.2016 року за № 189 виданої Управлінням соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації Київської області видно, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у вищезазначеному закладі і отримує допомогу на дітей інвалідів віком до 18 років та надбавку на догляд за дитиною інвалідом віком від 6 до 18 років з 05.11.2015 року по теперішній час, дитина - інвалід ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 46-47).

Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими народними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження, є Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 №1382-1V (надалі - Закон №1382).

У відповідності до ч. 1 ст. 2 Закону №1382, громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в країні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

У розумінні ст. 3 Закону №1382. місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово.

При цьому, питання зняття з реєстрації місця проживання врегульовано положеннями ст. 7 Закону №1382. згідно з ч. 1 якої, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її законного представника; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території країни іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.

Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання (ч. 2 ст. 7 Закону №1382).

Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку) (ч. 4 ст. 7 Закону №1382).

У разі подачі заяви законним представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу законного представника; документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі) (ч. 5 ст. 7 Закону №1382).

Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників (ч. 6 ст. 7 Закону №1382).

У свою чергу, на виконання положень Закону №1382 та з метою визначення процедури реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця гребування Постановою Кабінету Міністрів України №207 від 02 березня 2016 року стверджено Правила реєстрації місця проживання (далі по тексту Правила)

Положеннями п.26 Правил визначений перелік підстав зняття з реєстрації місця проживання особи, а саме: 26. Зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11; рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на міграцію та посвідки на постійне проживання в Україні); підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту); підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).

Зняття з реєстрації місця проживання на підставах, визначених в абзацах восьмому та дев'ятому цього пункту, здійснюється за клопотанням уповноваженої особи спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або за заявою власника/наймача житла або їх представників.

Зняття з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку та піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки та піклування.

У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

У відповідності до п.27 Правил працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві.

Працівник органу реєстрації у день звернення особи (її представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку: приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи;вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Датою зняття з реєстрації місця проживання осіб, які подавали документи через центр надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадову особу виконавців послуг зправління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, правителя багатоквартирного будинку, є дата отримання органом реєстрації відповідних документів; формує і вносить дані про зняття з реєстрації місця проживання особи до реєстру територіальної громади;формує інформацію про зняття з реєстрації місця проживання особи для її передачі до Реєстру відповідно до Порядку;оформляє і видає довідку про зняття з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 16, дітям, які не досягли 16 років, та громадянам, які мають паспорт громадянина України у формі картки, а також вилучає раніше видану довідку про реєстрацію місця проживання для подальшого знищення;повертає особі або її представнику, адміністратору центру надання адміністративних послуг, представнику спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителю багатоквартирного будинку документ, до якого внесені відомості про зняття з реєстрації місця проживання, довідку про зняття з реєстрації місця проживання, а також документи, які подавалися.

З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що перелік підстав для зняття особи з реєстрації місця проживання є вичерпним.

Згідно зі ст. 14 Закону №1382. рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання, реєстрації місця проживання чи місця перебування особи можуть бути оскаржені в установленому законом порядку.

Як вбачається з листа Вишгородського міського Голови від 28.07. 2016, квартира АДРЕСА_1 є власністю ТОВ «Кей-Колект», оскільки вона отримала квартиру у власність на підставі рішення приватного нотаріуса Суперфіна Б.М. про реєстрацію права власності на квартиру за ТОВ «Кей-Колект»на підставі договору іпотеки.

На думку Вишгородської міської ради Київської області оформлення права власності за ТОВ «Кей-Колект»є підставою для зняття з реєстрації мешканців квартири.

Тобто, Товариство з обмеженою відповідальністю «Кей-Колект», представник якого і звернувся з заявою від 12.07.2016, набуло право власності на квартиру безпосередньо на підставі умов договору іпотеки (у позасудовому порядку), з урахуванням договору відступлення права вимоги за договорами іпотеки.

Проте, приписами ст. 35 Закону України «Про іпотеку» від 05.06.2003 №898- IV (надалі - Закон №898) передбачено, що у разі порушення основного зобов'язання та/або умов іпотечного договору іпотеко держатель надсилає іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмову вимогу про усунення порушення. В цьому документі зазначається стислий зміст порушених зобов'язань, вимога про виконання порушеного зобов'язання у не менш ніж тридцятиденний строк та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання цієї вимоги. Якщо протягом встановленого строку вимога іпотекодержателя залишається без задоволення, іпотекодержатель вправі прийняти рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання на підставі договору.

У свою чергу, звернення стягнення на переданя в іпотеку житловий будинок чи житлове приміщення є підставою для виселення всіх мешканців, за винятком наймачів та членів їх сімей. Виселення проводиться у порядку, встановленому законом.

Після прийняття рішення про звернення стягнення на передання в іпотеку житловий будинок чи житлове приміщення шляхом позасудового врегулювання на підставі договору всі мешканці зобов'язані на письмову вимогу іпотекодержателя або його власника добровільно звільнити житловий будинок чи житлове приміщення протягом одного місяця з дня отримання цієї вимоги. Якщо мешканці не звільняють житловий будинок або житлове приміщення у встановлений або інший погоджений сторонами строк добровільно, їх примусове виселення здійснюється на підставі рішення суду (ст. 40 Закону №898).

З аналізу наведеного вбачається, що у разі звернення стягнення на предмет іпотеки у позасудовому порядку, що і відбулося у даному випадку, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, наведеною вище, Товариство з обмеженою відповідальністю «Кей-Колект» (за умови не звільнення житлового приміщення його мешканцями у добровільному порядку) з метою зняття позивачів з реєстрації місця проживання зобов'язане було звернутися до суду з позовною вимогою про примусове виселення останніх.

ТОВ «Кей-Колект» до суду з позовом про виселення мешканців не звертався і такого рішення судом не приймалось, крім того представник ТОВ «Кей-Колект» до суду у судові засідання неодноразово не з'явився, не надав інших доказів по справі.

Тобто, у Вишгородської міської ради Київської області на день прийняття рішення були відсутні правові підстави для зняття позивачів з реєстрації за місцем проживання, а прийняте ним рішення про зняття позивачів з реєстрації є незаконним і підлягає скасуванню.

Згідно з п.З Правил реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3.

Крім того, відповідно до ст. КАС України з Вишгородської міської ради Київської області на користь позивачів підлягає стягненню витрати по сплаті судового збору.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 104-106 КАС України, Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 №1382-1V, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Вишгородської міської ради Київської області, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Кей-Колект» про скасування рішення, щодо зняття з реєстрації за місцем проживання - задовольнити.

Визнати протиправними дії реєстраційного органу виконавчого комітету Вишгородської міської ради Київської області щодо зняття з реєстрації за місцем проживання, а саме в АДРЕСА_1 ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3.

Скасувати рішення реєстраційного органу виконавчого комітету Вишгородської міської ради Київської області від 12.07.2016 року про зняття з реєстрації за місцем проживання, а саме в АДРЕСА_1 ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3.

Стягнути з Вишгородської міської ради Київської області на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 21 копійку.

Повний текст постанови складено в примішенні Вишгородського районного суду Київської області 11 листопада 2016 року.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя М.Б. Баличева