П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.10.2016 Справа №607/10701/16-а
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Стельмащук П.Я., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до відповідача Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання неправомірною відмову Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в здійсненні перерахунку пенсії державного службовця з розрахунку 80% від суми заробітної плати, згідно зави від 08.09.2016р., зобов'язання Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 80 % від суми заробітної плати з урахуванням довідок Департаменту соціального захисту населення Тернопільської облдержадміністрації від 07.09.2016 р. № 06-02/3418 та від 23.09.2015 р. № 06-02/4113, а також постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05.11.2015 р., з 08 вересня 2016 року.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 08.09.2016 р. вона звернулася в Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з письмовою заявою щодо перерахунку пенсії, однак 12.09.2016 р. відповідачем їй було надіслано письмову відповідь, якою відмовлено у задоволенні заяви. Свою відмову вищевказаний орган мотивує тим, що до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02 березня 2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру»,"Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв»язку з цим, з 01.06.2015року пенсії в порядку та на умовах, визначених зазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.. Вважає дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в частині відмови в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вищевказаних довідок протиправними, просить позов задовольнити.
Відповідач надіслав суду заяву письмові заперечення, зазначивши, що позивачу з 28.03.2014 р. призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% суми заробітної плати. Розмір пенсії обчислено на підставі довідок,виданих Департаментом соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02 березня 2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру»,"Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв»язку з цим, з 01.06.2015року пенсії в порядку та на умовах, визначених зазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Просять відмовити в задоволенні позову.
Суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.
Судом встановлено, що 28.03.2014 р. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком згідно із Законом України «Про Державну службу» в розмірі 80 % суми заробітної плати.
08.09.2016 р. ОСОБА_1 звернулася з письмовою заявою до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про перерахунок пенсії згідно довідок Департаменту соціального захисту населення Тернопільської облдержадміністрації від 07.09.2016 р. № 06-02/3418, від 23.09.2015 р. № 06-02/4113, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.
Листом за № 375/3-11 від 12.09.2016 року Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, посилаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII.
Відповідно до довідки, виданої департаментом соціального захисту населення Тернопільської облдержадміністрації від 07.09.2016 № 06-02/3418 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцем, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, заробітна плата на посаді головного спеціаліста (з якої позивач вийшла на пенсію 01.12.2015 р. становить 2253,75 грн., в т.ч.: посадовий оклад - 1723 гри., надбавка за ранг (10 ранг) - 80 грн., надбавка за вислугу років (25%) (за стаж державної служби 15 років) 450,75 грн.
Згідно з п.4 Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865, що діяв до змін внесених постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 р. № 1013, передбачалось, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Крім того, абзацом 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 передбачено, що за бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсій (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865, перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Згідно із пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 та застосовується з 01.12.2015, посадові оклади керівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268, підвищуються на 25%.
Пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. №865 виключений постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 р. №1013, що набрала чинності 15.12.2015, тобто після виникнення в позивача права на перерахунок пенсії.
Згідно з ч.1 ст. 58 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Звуження змісту та обсягу прав на пенсійне забезпечення шляхом прийняття нових законів, внесення змін до чинних не допускається (ч.3 ст.22 Конституції України). Крім того, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлене Законом України «Про державну службу» є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню (ст. 22 та ст. 64 Конституції України).
Таким чином, суд вважає, що для перерахунку пенсії позивача повинна застосовуватися ст.37-1 Закону України «Про державне службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії) та ст.42 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування».
01.01.2015 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, згідно з п.2 ч.2 якого скасовано ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».
Однак, позивачу була призначена пенсія за віком як державному службовцю, відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції закону на час призначення пенсії, тобто до набрання чинності Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VШ.
Тому, новий порядок перерахунку пенсій державним службовцям, встановлений Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, не поширюється на позивача, так як пенсія була призначена 28.03.2014 р., тобто до набрання ним чинності.
Відповідно до вимог ст.72 КАС України, дані обставини не потребують доказування, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.
Згідно із вимогами ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, довідка про складові заробітної плати за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008р. № 1911, на час призначення пенсії позивачу не була чинною, оскільки складові заробітної плати визначалися за формою довідки, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 р. №5-1, відповідно до якої для розрахунку розміру пенсії до складової заробітної плати ще додатково включаються суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди за стаж роботи та індексації заробітної плати .
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011року.
Згідно з абз.1 п.5 вищезазначеної постанови форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення ( перерахунку ) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України.
У формі довідки, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 передбачено графу - інші виплати. Як випливає із положень постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1 в розмір інших виплат включаються - зокрема, грошова винагорода за стаж роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та додається у формі довідки, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а4753/09/2670", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 лютого2011 року за № 210/18948.
Рішення Верховного суду України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить витлумачену Верховним Судом норму права, а також для всіх судів України.
Верховний Суд України в постанові від 28.05.2013р. № 21-97а13 дійшов висновку щодо неправомірних дій Пенсійного Фонду, який відмовився включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за стаж та суми індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
Отже, відповідно до вищенаведених нормативно-правових актів матеріальна допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; грошова винагорода за стаж роботи; індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, і як наслідок підлягає включенню до складу заробітної плати для призначення пенсії.
Згідно з ч. 1 статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області стосовно проведення перерахунку призначеної пенсії, що включені до довідок, проте листом йому було відмовлено у проведенні перерахунку.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05.11.2015 р. адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено та ухвалено визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі щодо не включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 23.09.2015 р. та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 23.09.2015 р. з включенням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати згідно довідки Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації від 23.09.2015 р. № 06-02/4113, в розмірі 80 % від суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу». Дане судове рішення вступило в законну силу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Так як рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені ним витрати в сумі 551,21 грн. судового збору.
Керуючись ч.2 ст.11, ст.ст. 17,50, 72, 86, 94, 99, 100, 158, 160, 162, 163, 183-2, 186, 244-2 ч.1 Кодексу адміністративного судочинства України, ч.1 ст. 37, ст.37-1 ст.33 Закону України «Про державну службу», ст.2 Закону України «Про оплату праці», Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865; ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в здійсненні перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 з розрахунку 80% від суми заробітної плати, згідно зави від 08.09.2016р.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 80 % від суми заробітної плати з урахуванням довідок Департаменту соціального захисту населення Тернопільської облдержадміністрації від 07.09.2016 р. № 06-02/3418 та від 23.09.2015 р. № 06-02/4113, а також постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05.11.2015 р., з 08 вересня 2016 року.
Відшкодувати ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області 551,20 грн. сплаченого судового збору.
Постанова підлягає до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий П.Я.Стельмащук