Постанова № 62651519, 11.11.2016, Дергачівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
11.11.2016
Номер справи
619/3574/16-а
Номер документу
62651519
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа №619/3574/16-а

провадження №2-а/619/113/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 листопада 2016 року м. Дергачі

Дергачівський районний суд Харківської областіу складіголовуючого - суддіОСОБА_1за участюсекретаря судового засіданняОСОБА_2

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 обєднаного управління пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії ОСОБА_4 обєднаного управління пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст.ст.51, 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон №796-ХІІ) та зобовязати відповідача здійснити збільшення його пенсії відповідно до ч.2 ст. 56 Закону №796-ХІІ шляхом розрахунку відповідно до п.1 ст. 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058) на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку, починаючи з 02.09.2016 року. В обгрунтування позову зазначено, що він являється ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС та відноситься до 2-ї категорії осіб, що постраждали від цієї аварії. З 31.03.2010 року йому призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років. 02.09.2016 року він звернувся до відповідача із заявою, в якій просив збільшити розмір його пенсії відповідно до ч.2 ст. 56 Закону №796-ХІІ. 12.09.2016 року листом йому відмовлено у перерахунку пенсії. Вважає дії відповідача незаконними та такими, що порушують його права.

Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України справа в порядку скороченого провадження розглядається без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач подав заперечення проти позову. В обґрунтування заперечень зазначено, що Пенсійне забезпечення осіб, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС здійснюється згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 від 28.02.1991 року, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року, Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788- XII, на підставі Постанов Кабінету Міністрів України. В своїй роботі управління також керується «Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах» № 8-2 від 30.04.2002 року зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 року № 442/6730 та «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846. Так, відповідно до норм Закону №796 встановлено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення (ст. 55 Закону №796). З урахуванням норм ст. 55 Закону №796, гр. ОСОБА_3 було призначено пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років, встановленого ст. 26 Закону №1058, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження з 14.07.1987 року до 01.08.1987 року та з 07.06.1987 року (20 днів), що склало не менше 14 календарних днів відповідно до абз. ч.1 ст.55 Закону №796. Стаття 55 Закону №796 також містить пряму посилочну норму на Закон №1058, а саме - призначення та виплата пенсій названим в цій статті категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (ч. 3 ст. 55 Закону №796 в редакції від 17.11.2005 року). Таким чином, призначення та розрахунок розміру пенсії гр. ОСОБА_3 було проведено відповідно до ст.ст. 24, 25, 26, 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058. Розмір пенсії за віком було обчислено відповідно до ст. 27 за формулою встановленою ч.1 ст. 27 та з урахуванням вимог ст.ст. 24, 25, 40, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058. Формула розрахунку пенсії за віком: П = Зп х Кс, де П - розмір пенсії у гривнах; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 закону №1058, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст.25 Закону №1058. Розмір пенсійної виплати станом на 01.09.2016 року склав - 1333 грн. 98 коп., із них розмір пенсії за віком становить - 1288 грн. 78 коп., доплата до понадномований стаж (за 4 роки) становить - 45 грн. 20 коп., розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, особам, віднесеним до категорії 2 становить - 170 грн. 82 коп. При цьому пенсію було обчислено з страхового стажу - 29 років 04 місяці 20 днів (де, стаж до 01.01.2004 року склав 26 роки 07 місяці, а з 01.01.2004 року - 02 роки 09 місяці). Середня заробітна плата для призначення пенсії була обчислена із заробітної плати за період з 01.06.1987 року по 31.05.1992 року (60 календарних місяців) та за індивідуальними даними персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 року по 30.11.2000 року та з 01.05.2001 року по 31.07.2004 року та з 01.08.2007 року по 31.12.2009 року відповідно до норм ст. 40 Закону №1058.Таким чином, право гр.ОСОБА_3 щодо призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, визначене нормами пенсійного законодавства порушено не було, оскільки при призначенні пенсії управлінням було застосовано як норми Закону №796 ст. 55 (визначено право дострокового виходу на пенсію) та п. 1 ст. 57 (обчислено середньомісячну заробітну плату відповідно до ст. 40 Закону №1058), а також застосовано і ст.ст. 24, 25, 26 (щодо розрахунку страхового стажу), за формулою встановленою ч. 1 ст. 27 Закону №1058 - в прямій послідовності визначеній пенсійним законодавством. Крім цього, за письмовим звернення гр. ОСОБА_3 від 29.01.2016 року, його пенсію було попередньо розраховано і згідно ч. 2 ст. 27 Закону №1058 з урахуванням ст.ст. 56, 57 Закону №796, але даний розрахунок виявився не вигідним. Пункт 2 ст.57 Закону №796 містить посилочну норму щодо застосування ч. 2 ст. 27 Закону №1058 при визначенні середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії. Так, відповідно ч. 2 ст. 27 Закону №1058, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності Закону №1058, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства (Закону України „Про пенсійне забезпечення №1788), а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством (Законом №1788), не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законодавством для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності Закону №1058. Тож, ч. 2 ст. 27 Закону №1058 також містить посилання на застосування норм Закону №1788 при обчисленні розміру пенсії за віком. Таким чином, частину розміру пенсії за віком було обчислено із стажу, набутого гр. ОСОБА_3 до дня набрання чинності Законом №1058 (до 01.01.2004 року), відповідно до раніше діючого законодавства (Закону №1788), а іншу частина розміру пенсії за віком було обчислено з страхового стажу, набутого у період після набрання чинності Закону №1058 (з 01.01.2004 року), - відповідно до цього Закону №1058. Першу частину розміру пенсії за віком було обчислено за раніше діючим законодавством (Законом №1788). Відповідно до ст. 19 Закону №1788 пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів (55%) заробітку (ст.64 Закону №1788), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менше як на 1 процент мінімального розміру пенсії. При цьому максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених п. „а ст. 13 і ст. 14 цього Закону, - чотирьох мінімальних пенсій за віком. Розмір пенсії за віком, обчислений відповідно до цієї статті, не може перевищувати 75 відсотків заробітку. Згідно ст. 65 Закону №1788 середньомісячний заробіток для обчислення пенсії обраховується за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності не залежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи з 01.07.2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування. Громадянин ОСОБА_3 станом на 01.01.2004 року мав 26 років 07 місяці стажу роботи та відповідно мав заробітну плату за період визначений ч. 1 ст. 65 Закону №1788 (за 60 календарних місяців підряд до 01.07.2003 року та дані персоніфікованого обліку за період з 01.07.2003 року по 31.12.2003 року). Тож, частину розміру пенсії за віком за період стажу, набутого до дня набрання чинності Закону №1058 (до 01.01.2004 року) гр. ОСОБА_3 було обчислено відповідно до норм ч. 2 ст. 57 Закону №796, ч. 2 ст. 27 Закону №1058 та ст.ст. 19, 64, 65 Закону №1788, а пільги щодо обчислення стажу роботи було визначено відповідно ч. 1, 2 ст. 56 Закону №796. Розрахунок пенсії за звернення від 29.01.2016 року відповідно ч. 2 ст. 57 Закону №796 та ч. 2 ст. 27 Закону №1058 станом на 01.09.2016 року: Основний розмір пенсії було розраховано відповідно до Закону №1788 ст.ст. 19, 64, 65, де середньомісячний заробіток склав - 1125 грн. 28 коп. Середньомісячний заробіток було обчислено із заробітної плати за період з 01.06.1987 року по 31.05.1992 року та за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2003 року по 31.12.2003 року. Розмір пенсії за віком склав 686,42 грн., де 1125 грн. 28 коп. х 61% = 686 грн. 42 коп. (середньомісячний середній заробіток) (55% за 20 років роботи чоловікам відповідно до ч.2 ст. 56 Закону №796 з урахуванням ст. 19 Закону №1788 та 6% за понаднормовий стаж роботи для чоловіків відповідно до ст. ч.2 56 Закону №796 (набутий до 01.01.2004 року). Відсоток за стаж роботи (61%) обчислено за період стажу набутого до 01.01.2004 року, а саме за 26 роки 07 місяці. Основний розмір пенсії за віком 686 грн. 42 коп. обмежено 150 грн. 00 коп. відповідно до ПКМУ №544 від 15.04.2003 року, як максимальний розмір пенсії за віком з обмеженням, та підвищено на 12 відсотків відповідно до ПКМУ №312 від 11.03.2004 року (150,00 грн. х 12% = 168 грн. 00 коп.) Таким чином, основний розмір пенсії за віком, обчислено відповідно до Закону №1788 в сукупному застосуванні норм ст. 56 Закону №796 та ч. 2 ст. 27 Закону №1058. склав 168 грн. 00 коп. (максимальний розмір пенсії за віком станом на 01.01.2004 року). Другу частину пенсії за віком, за період страхового стажу набутого після набрання чинності Закону №1058, було обчислено відповідно ч. 1 ст. 27 закону №1058, із страхового стажу набутого гр. ОСОБА_3 за період з 01.05.2005 року по 17.09.2010 року, пропорційно сплаті страхових внесків (ст. ст. 24, 25 Закону №1058). Заробітну плату (дохід) застрахованої особи було обчислено відповідно ст. 40 Закону №1058 за даними персоніфікованого обліку за період з 01.01.2004 року по 31.07.2004 року та з 01.08.2007 року по 31.12.2009 року. Середньомісячний заробіток склав - 410 грн. 73 коп. Коефіцієнт страхового стажу за 33 місяців (за 02 роки 09 місяців) склав - 0,03713. Розмір частки пенсії за віком розраховано за формулою: П = Зп х Кс, де П - розмір пенсії у гривнах; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 закону №1058, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 Закону №1058. 410 грн. 7 коп. х 0,03713 = 15 грн. 25 коп. Загальний розмір пенсії за віком за двома складовими - 183 грн. 25 коп., де (168 грн. 00 + 15 грн. 25 коп. = 183 грн. 25 коп.) Доплата до прожиткового мінімуму (1130,00 грн.) - 946 грн. 75 коп. Доплата за понаднормовий стаж (за 4 роки)- 7 грн. 33 коп. Всього розмір пенсії за віком- 969 грн. 33 коп. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, особам, віднесеним до категорії 2 склала - 170 грн. 82 коп. (встановлено відповідно до ст. 52 Закону №796 та п.п. 2 п. 13 ПКМУ №1210 від 23.11.2011 року). Враховуючи, що розмір пенсії за віком обчислений відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону №1058 (168,00 грн. + 15,55 грн. = 183,25 грн.) є значно менший ніж загальний розмір пенсії за віком, обчислений відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України №1058 (1333,98 грн.), то виплату пенсії за віком гр. ОСОБА_3 було продовжено в розмірі 1333 грн. 98 коп. Відповідно до п. 4 Прикінцевих положень Закону №1058 у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Таким чином, управління не мало правових підстав щодо застосування для призначення гр. ОСОБА_3 пенсії за віком (з скороченням пенсійного віку на 08 років) ч. 2 ст.56 Закону №796, за якою розмір пенсійної виплати складав би менший розмір ніж розмір пенсійної виплати обчислений відповідно до ст.ст. 24. 25, 27 (ч. 1). 40 Закону №1058. Про, що позивач був повідомлений листом від 23.02.2016 року №767-02/11. Пенсію за віком, гр. ОСОБА_3 було призначено з 31.10.2010 року, тобто на час призначення пенсії статтю 55 Закону №796 було змінено Закону №3108-1V від 17.11.2005 року та викладено в такій редакції: „призначення та виплата пенсій названим в ст. 55 категоріям провадиться відповідно до Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Стаття 57 Закону №796 також містить посилочну норму на Закон №1058, де в частині першій зазначено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а частині другій цієї статті встановлено, що обчислення пенсії за бажанням того, хто звертається за пенсією обчислюється відповідно до частини другої ст. 27 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (зміни було внесено згідно Закону №3108-ІУ від 17.11.2005 року та Законом №231- V від 05.10.2006 року). Тож, є хибною вимога позивача щодо призначення йому пенсії із застосуванням пільг встановлених ч. 2 ст. 56 Закону №798 шляхом розрахунку розміру пенсії відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058 із збільшенням величини пенсії на 1 процент заробітку, що був розрахований при обчисленні пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 процентів цього заробітку, починаючи з 02.09.2016 року, оскільки зазначені статті мають різне правове навантаження, а саме: ч. 2 ст. 56 встановлює порядок збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років (для чоловіків) при цьому такий же порядок збільшення розміру пенсії застосовувався при обчисленні пенсії за віком відповідно ст. 19 Закону №1788 (за кожен рік роботи понад 25 років (для чоловіків) пенсія збільшується на 1 процент заробітку). Таким чином, є логічним і правомірним застосування норм цих двох статей в сукупності але при обчисленні частки розміру пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону №1058. ч. 1 ст. 27 Закону №1058 встановлено порядок розрахунку пенсії за віком за формулою (П = Зп х Кс), відповідно якої розмір пенсії за віком визначається як добуток заробітної плати (доходу) застрахованої особи, обчисленої відповідно до ст. 40 Закону №1058 та коефіцієнту страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 Закону №1058. При цьому збільшення розміру пенсії за віком, розрахованого відповідно ч. 1 ст. 27 Закону №1058, проводиться відповідно ч. 1 ст. 28 Закону №1058, яка встановлює, що за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років для чоловіків пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. З огляду на зазначене розмір пенсії за віком обчислений відповідно ч. 1 ст. 27 Закону №1058 можливо підвищити лише на 1 відсоток розміру пенсії за віком (обчислений відповідно до ст. 27 цього Закону), або ж не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії. Законом №1058 не встановлено такої норми підвищення пенсії за віком як підвищення розміру пенсії на 1 процент заробітної плати. Тож, застосування норм ч. 2 ст. 56 Закону №789 щодо збільшення розміру пенсії за віком на 1 процент заробітної плати з якої обчислено пенсію відповідно ч. 1 ст. 27 Закону №1058 є незаконною та неправомірною. Більш того, норма щодо збільшення розміру пенсії за віком на 1 процент заробітку за кожен повний рік роботи понад 25 років (а з пільгами відповідно 20 років) чоловікам була застосована гр. ОСОБА_3 при розрахунку частки пенсії за віком за раніше діючим законодавством відповідно ч. 2 ст. 27 ЗУ №1058.

Суд, оцінивши повідомлені сторонами обставини та надані докази дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.3ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суду перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо;з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несправедливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи на участь у процесі прийняття рішення;своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.ч.1,2ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, установленихстаттею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до частини першоїстатті 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені вЗаконі № 796-XII.

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Статтею 10 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» передбачено, що гстаттею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також особи, яким до досягнення зазначеного пенсійного віку залишилося не більш як півтора року.

Судом встановлено, що з 31.03.2010 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону №1058 на підставі п. 1ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Поряд з цим,ст.55 Закону №796-XIIвизначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно доЗакону №1058-IVі цьогоЗакону.

Так, відповідно достатті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення", умови, норми та порядок такого забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаютьсяЗаконом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбаченихЗаконом України "Про пенсійне забезпечення".

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про пенсійне забезпечення"або спеціальнимЗаконом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

02.09.2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про збільшення розміру пенсії відповідно до ч. 2ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

ОСОБА_4 обєднаного УПФУ Харківської області від 12.09.2016 року позивачу відмовлено у вказаному перерахунку пенсії посилаючись на те, що при призначенні пенсії позивачу було враховано періоди роботи з 07.06.1987 по 26.06.1987 та з 14.07.1987 по 01.08.1987 зараховані у 3-кратному розмірі, та період роботи з 07.08.1988 по 06.09.1988 у 1,5-кратному розмірі по ст.. 56 ч.2 Закону 796-ХІІ, шляхом розрахунку до п.1 ст. 27 Закону 1058-VI, тому підстави для перерахунку відсутні.

Не погоджуючись з висновком відповідача, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Відповідно до частини другоїстатті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цьогоЗакону.

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»або спеціальнимЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно достатті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно зЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини другоїстатті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Отже, обставини справи свідчать про те, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальнимЗаконом №796-ХІІ.

Таким чином, суд вважає, що за таких обставин дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до п.2ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»є протиправними, а позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення.

Пільги щодо обчислення стажу роботи для призначення пенсії визначеніст.56 Закону №796-XII. Зокрема, за змістом ч.2 цієї норми, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 відсотків заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 відсотків заробітку.

Аналіз викладеного положеннязаконусвідчить про те, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в ч.2ст.56 Закону №796-ХІІ.

Вказана позиція апеляційного суду узгоджується з рішенням Верховного Суду України, зокрема, з постановою від 07 липня 2015 року у справі №21-727а15.

Відповідно до ч.1ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС) висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 ч.1ст.237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Водночас порядок перерахунку пенсійЗаконом №796-ХІІне встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогіїзаконуна підставі ч.7ст.9 КАС.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 ч.1ст.28 Закону №1058-IV, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установленийзакономмінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеноїзакономїї розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2ст.56 Закону №796-ХІІяк сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Закономвона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 ч.2ст.28 Закону №1058-IVвстановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

За таких обставин, оскільки особі призначена пенсія на умовах визначених, зокрема положеннямиЗакону №796-ХІІ, перерахунок його пенсії з 02.09.2016 має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік, але не вище 75 відсотків заробітку.

Оскільки функції з призначення, нарахування та виплати пенсії позивача здійснює УПФ, відповідний обов'язок слід покласти на відповідача у справі.

Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 158 163, 183-2 КАС України, суд

постановив:

Визнати протиправними дії ОСОБА_4 обєднаного управління пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 відповідно до статей51,56,57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ;

Зобов'язати Дергачівське обєднане управління пенсійного фонду України Харківської області здійснити збільшення пенсії ОСОБА_3 відповідно до ч. 2ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку, починаючи з 02 вересня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 обєднаного управління пенсійного фонду України Харківської області на користь держави судовий збір у розмірі 551,20грн. (пятсот пятдесят одна гривня 20 копійок).

Постанову у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дергачівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Суддя І. М. Нечипоренко