Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
03 листопада 2016 р. № 820/3759/16
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Тітова О.М.,
суддів Панченко О.В., Зінченка А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Костіної А.В.,
представників сторін:
позивача - Ковалик Л.А.,
відповідача - Юрчик Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006" до Державної фіскальної служби України про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд скасувати рішення Державної фіскальної служби України №000576 від 14.06.2016р. про застосування фінансової санкції у розмірі 17000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006» отримало ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), серії АЕ №297067, дата видачі 15.06.2015р. 10.08.2015р. ТОВ «АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006» до ГУ ДФС у Харківській області було подано звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв за липень 2015 р. (форма звіту № 1-ОА) у оптовій мережі. 22.10.2015р. відповідачем було проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законами України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами. За результатами вказаної перевірки було складено Акт від 23.10.2015р. №87/20-40-33872438, згідно якого перевіркою встановлені порушення вимог ст. 16, ч.2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у вигляді подання і недостовірними відомостями про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв за липень 2015 року. На підставі вказаного акту Державною фіскальною службою України було прийняте рішення про застосування фінансових санкцій №000576 від 14.06.2016р. у розмірі 17000,00 грн. Позивач вважає рішення про застосування фінансових санкцій необґрунтованим.
В судовому засідання представник позивача позов підтримала у повному обсязі та просила його задовольнити
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, зазначила, що Державна фіскальна служба України діяла у спосіб та у межах діючого законодавства, у позові просила відмовити.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006" пройшло передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, набуло правового статусу суб'єкта господарювання - юридичної особи, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, ЄДРПОУ 33872438
Як свідчать матеріали справи, 22.10.2015р. Державною фіскальною службою України на підставі Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР „Про державне регулювання виробництва і торгівлі спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", на підставі п. 80.2 ст. 80 Податкового Кодексу України, Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", постанов Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року № 854 "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями", від 31 березня 1999 року № 500 „Про впорядкування видачі суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на право оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним, плодовим і виноградним, алкогольними напоями та тютюновими виробами", від 7 серпня 2001 року № 940 „Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та справляння акцизного збору", від 30 жовтня 2008 року № 957 „Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва"; наказу Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 24.07.02 № 218 „Про затвердження правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами" та інших нормативно-правових актів, які регулюють виробництво, зберігання та обіг спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів в Україні проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законами України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
За результатами вказаної перевірки було складено Акт «Про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами» від 23.10.2015р. №87/20-40-33872438 (а.с.35-39).
Перевіркою встановлені порушення вимог ст. 16, ч.2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у вигляді подання і недостовірними відомостями про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв за липень 2015 року.
На підставі зазначеного акту Державною фіскальною службою України було прийняте рішення про застосування фінансових санкцій №000576 від 14.06.2016р. у розмірі 17000,00 грн. (а.с.8).
Згідно пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, нафтопродуктів, палива моторного альтернативного, скрапленого газу.
Як вбачається з наведеного, п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПКУ містить дві підстави для проведення фактичних перевірок, а саме: отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, палива.
Відповідно до ст. 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон № 481/95-ВР) контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
ГУ ДФС у Харківській області є органом ліцензування торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами на території Харківської області.
Фактичну перевірку ТОВ «АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006» було проведено фахівцями ГУ ДФС на підставі п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПКУ, а саме: при здійсненні функцій по контролю за дотриманням вимог діючого законодавства у сфері виробництва і обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Частиною 1 ст. 17 Закону Закон № 481/95-ВР передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
В частині 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР наведено перелік порушень, за які передбачено застосування фінансових санкцій до суб'єктів господарювання, а також визначений розмір штрафу.
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону №481/95-ВР, регламентований спеціальним Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (далі -Порядок № 790). '
Відповідно до п.2 Порядку №790 фінансові санкції застосовуються за порушення, передбачені статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". Згідно з п. 5 Порядку № 790, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Пунктом 6 Порядку № 790 встановлено, що рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
За приписами п. 8 Порядку № 790, рішення про застосування фінансових санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за порушення норм Закону складається за формою згідно з додатком до цього Порядку.
В той же час, однією із функцій органів ДФС є здійснення: контролю у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері (п. п. 19-1.1.14 п. 19.1 ст. 19 Податкового кодексу України); заходів щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів (п. п. 19-1.1.16 п. 19.1 ст. 19 Податкового кодексу України).
В свою чергу, притягнення суб'єкта господарювання до відповідальності шляхом накладення відповідним рішенням штрафу - є одним із способів здійснення контролюючим органом заходів, спрямованих на запобігання порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Підпунктами 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) органи ДФС уповноважено застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на них.
Із матеріалів справи вбачається, що у серпні 2015 року ТОВ «АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006» до ГУ ДФС у Харківській області було надано звіт 1-ОА за липень 2016 року, в якому було зазначено залишок алкогольної продукції на кінець липня в загальній кількості 74580 літрів. У вересні 2015 року ТОВ «АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006» було надано звіт 1-ОА за серпень 2015 року, в якому було зазначено залишок алкогольної продукції на початок серпня, що повинен відповідати залишку на кінець липня, в загальній кількості 745800 літрів.
Таким чином, при опрацюванні поданих звітів відповідачем було встановлено невідповідність зазначених в них відомостей про обсяги обігу алкогольних напоїв, що стало підставою для проведення фактичної перевірки.
Під час фактичної перевірки підприємства головним бухгалтером ТОВ «АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006» було повідомлено, що інформація в звітах за липень 2015 року подавалась з застосуванням одиниць виміру - тис. дал, а за серпень 2015 року - тис. літрів.
За приписами ст. 17 Закону № 481/95-ВР, позивач є суб'єктом відповідальності за порушення приписів статті 16 Закону № 481/95-ВР.
Відповідно до ч. 1 ст.15 Закону України №481/95-ВР імпорт, експорт і оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 16 Закону № 481/95-ВР суб'єкти господарювання, які отримали передбачені цим Законом ліцензії, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту і й експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленої!, чим органом.
Так, форму вказаного вище звіту затверджено наказом ДПА України від 27.04.2006 № 228 (із змінами та доповненнями) «Про затвердження форм звітів щодо придбання та реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів та інструкцій щодо їх заповнення». Також вказаним наказом затверджено Інструкцію щодо заповнення Форми N 1 -ОА "Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв (далі - Інструкція №228).
Відповідно до п.1.4 розділу 1 Інструкції № 228 звіт за формою № 1-ОА складається окремо за кожний місяць та до 10 числа місяця, що настає за звітним, надається до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України за місцем реєстрації суб'єкта господарювання. Однак, в ході реорганізації органів податкової служби, Регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у Харківській області ліквідовано, а його функції та повноваження передано до Головного управління Міндоходів у Харківській області, яке в подальшому було реорганізовано в Головне управління ДФС України.
Відповідно до п.1.3 розділу 1 Інструкції № 228 інформація подається за кодами та видами алкогольних напоїв. Одиницею виміру, яка застосовується у складанні Звіту тис, л.
Як вбачається з наведеного, в під час фактичної перевірки було встановлено факт подання позивачем звіту 1-ОА за липень 2015 року з недостовірними даними, оскільки п.1.3 Інструкції N 228 чітко визначено, що одиницею виміру, яка застосовується у складанні Звіту, є тис. літрів.
Частиною 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР визначено, що у разі неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у розмірі 17 000 грн.
Враховуючи наведені положення законодавства, а також наявність доказів порушення позивачем вимог ст.16 Закону України № 481/95-ВР, керівником ДФС України прийнято оскаржуване рішення про застосування до ТОВ «АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006» фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000грн.
Відносно спливу строків застосування фінансових санкцій, слід зазначити наступне.
Згідно зі ст. 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування застосовуються адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону № 481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до пп. 19і.1.13. та пп. 19і.1.14. ст. 19і ПК України (контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють ліцензування діяльності суб'єктів господарювання, з виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами та контроль за таким виробництвом; здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері.
Згідно з положеннями п. 113.3 ст. 113 ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п. 114.1. ст. 114 ПК України, граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
А згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006" до Державної фіскальної служби України про скасування рішення є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 160 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АНТАРЕС-УКРАЇНА-2006" до Державної фіскальної служби України про скасування рішення - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 08.11.2016 року.
Головуючий суддя Тітов О.М.
судді Панченко О.В.
Зінченко А.В.