Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02 листопада 2016 р. № 820/3817/16
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Тітова О.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Костіної А.В.,
представників сторін:
позивача - Половинка Б.М.,
відповідача - Мосійчука Р.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колос" до Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Колос", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.02.2016р. №0000041510 Салтівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, яким підприємству визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 919848,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 229962,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 05.02.2016р. Салтівською ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від №0000041510, яким підприємству визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 919848,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 229962,00 грн. Прийняте ППР ґрунтується на висновках акту Куп'янської ОДПІ ГУ Державної фіскальної служби у Харківській області від 20.01.2016р. №13/20-26-15-01-02-00706786 «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих СТОВ «КОЛОС» код 00706786 у податковій звітності з податку на додану вартість за листопад 2015 р.». Позивач вважає висновки Акту та винесене на його підставі ППР необґрунтованим, безпідставним та неправомірним , оскільки в основу Акту перевірки, покладено висновок контролюючого органу щодо незаконного віднесення до складу податкового кредиту сум ПДВ, перенесених в результаті зміни напряму використання товарів з декларації «Спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства» до загальної декларації з ПДВ в частині розрахунку коригування №24/2, яким була змінена ціна на товар. Позивач вважає такі висновки податкової та винесене податкове повідомлення-рішення необґрунтованими, безпідставними та неправомірними.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала у повному обсязі та просила його задовольнити
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, зазначила, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте на цілком законних підставах та відповідаєь чинному законодавству, у зв'язку із чим просила в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Колос" пройшло передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, набуло правового статусу суб'єкта господарювання - юридичної особи, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, ЄДРПОУ 00706786 та перебуває на обліку як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) в Салтівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Харківській області.
Як свідчать матеріали справи, відповідно до п.п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI зі змінами та доповненнями, в порядку статті 76 розділу II Кодексу, проведено камеральну перевірку правомірності нарахування за листопад 2015 року (податкова декларація з податку на додану вартість (вх. від 21.12.2015р. № 9257318989 (0110 загальна), вх. від 21.12.2015р. № 9257314347 (0121 - спеціальний режим оподаткування діяльності сільського господарства) та з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (вх. від 20.01.2016р. №9002665496 (0110 - загальна)), з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (вх. від 20.01.2016 р. №9002665602 (0121 - спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства)).
За даними податкової декларації з ПДВ за листопад 2015 р. (вх. від 21.12.2015р. №9257318989 (0110 загальна): сума від'ємного значення поточного звітного (податкового) періоду та від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду -46722; з рядка 22 сума перевищення від'ємного значення над сумою, обчисленою відповідно до п. 200-1.3 ст. 20 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації - 46722; сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду- 46722.
За результатами зазначеної перевірки складено Акт «Про результати камеральної перевірки даних. задекларованих СТОВ „Колос" код 00706786 у податковій звітності з податку на додану вартість за листопад 2015 р.» від 20.01.2016р. №13/20-26-15-01-02-00706786.
Зазначеним актом перевірки були встановлені наступні порушення: п.200.1, п. 200.2 ст. 200 та п.201.15 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755- VI із змінами та доповненнями, пп.5 п.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України 23.09.2034 N 966 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 жовтня 2014 р. N 1267/26044, що призвело до заниження суми податку на додану вартість, яка підляже нарахуванню за підсумками поточною звітного податкового періоду, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України по уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість за листопад 2015р. (0110 - загальна) в сумі 919848 грн. (а.с.10-13)
За результатами акту перевірки Салтівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області було винесено податкове повідомлення-рішення від 05.02.2016р. №0000041510 (а.с. 14).
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу спірних рішень, а також суджень, відображених суб'єктом владних повноважень в акті від 20.01.2016р. №13/20-26-15-01-02-00706786, на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, суд встановив наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З положень наведеної норми процесуального закону слідує, що адміністративному суду при вирішенні адміністративного спору належить перевірити, зокрема, обґрунтованість саме тих висновків, стосовно обставин спірних правовідносин, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення.
Як з'ясовано судом, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Колос" до Куп'янської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області подано податкову звітність з податку на додану вартість за листопад 2015 від 21.12.2015 за №9257318989 (0110- загальна) де підприємством значиться коригування податкового кредиту (р.16) у сумі 3292371 грн., з них:
- коригування згідно зі статтею 192 розділу V Податкового кодексу України обсягів придбання та
податкового кредиту, які було включено у рядок 10.1.1 (р.16.1) складає 966570 грн.;
- коригування податкового кредиту внаслідок часткового використання
товарів/послуг, необоротних активів в операціях сільськогосподарського
виробництва (16.2) складає 2325801 грн.
Крім того, Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Колос" подано податкову звітність (скорочену) з податку на додану вартість за листопад 2015 від 21.12.2015 за №9257314347, де СТОВ «КОЛОС» зазначено коригування податкового кредиту (р.16) у сумі -2381983 грн., з них:
- коригування згідно зі статтею 192 розділу V Податкового кодексу України обсягів придбання та податкового кредиту, які було включено у рядок 10.1.1 (р.16.1) складає -56182 грн.;
- коригування податкового кредиту внаслідок часткового використання товарів/послуг, необоротних активів в операціях сільськогосподарського виробництва (16.2) складає -2325801 грн.
Згідно ст.291 Податкового кодексу України СТОВ «КОЛОС» є платником спрощеної системи оподаткування четвертої групи, а також відповідно до ст.209 Податкового кодексу України перебуває на спеціальному режимі оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства.
Відповідно «Розрахунку коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1)» №9257319027 від 21.12.2015 наданого до податкової декларації за листопад 2015 в Розділі II- коригування податкового кредиту (р.16.1 в декларації) збільшено суму податкового кредиту у розмірі 4832850 грн., з них ПДВ 966570 грн.(підстава для коригування - зміна ціни, товар - насіння кукурудзи та соняшнику) по Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "ХЛІБОРОБ", і.п.н. 54907018085 яке відповідно до АІС «Податковий блок» є суб'єктом спеціального режиму оподаткування.
Згідно до ст.201.10 розрахунок коригування 24/2 від 20.11.2015 до податкової накладної 5/2 від 02.02.2015 зареєстровано в ЄРПН 02.12.2015.
Згідно вимог пп.5 п.4 розділу V „ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України 23.09.2014 N 966 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України^ 14 жовтня 2014 за N1267/26044 (далі Порядок № 966), яким передбачено, що: „У рядку 16.1 відображається коригування згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу обсягів придбання товарів/послуг та податкового кредиту, який було включено до рядка 10.1.1."
Позивачем, СТОВ «КОЛОС», податкову накладну № 5/2 від 02.02.2015 по контрагенту СТОВ "Хлібороб" код ЄДРПОУ 05490701 до складу податкового кредиту було включено в податковій декларації з ПДВ (0121) за лютий 2015 та відображено показники в рядку 10.1.1 податкової декларації з ПДВ обсяг придбання - 8465083 грн., ПДВ в сумі 1693017 грн.
СТОВ «КОЛОС» 20.01.2016 подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за листопад 2015 року до загальної та с/г декларацій за №9002665496 та №№9002665602 відповідно.
В уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 20.01.2016р. №9002665496 СТОВ «КОЛОС» зменшив коригування податкового кредиту (р.16.1) в сумі - 4832850 грн., ПДВ в сумі - 966570 грн.
В уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість (скорочена) у зв"язк\ з виправленням самостійно виявлених помилок від 20.01.2016 №9002665602 СТОВ «КОЛОС» збільшив суму податкового кредиту (р. 16.1) в сумі 4832850 грн., ПДВ в сумі 966570 грн.
При цьому, в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв"язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 20.01.2016р. №9002665602 наданого до декларації з ПДВ (скорочена) за листопад 2015, СТОВ «КОЛОС» у рядку 16.2 зменшив суму податкового кредиту внаслідок часткового використання товарів/послуг, необоротних активів в операціях сільськогосподарського виробництва в сумі -4832850 грн., ПДВ в сумі - 966570 грн. та збільшив податковий кредит уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (вх. від 20.01.2016р. №9002665496 наданого до декларації з ПДВ (основна) за листопад 2015 у рядку 16.2 4832850 грн., ПДВ в сумі 966570 грн.
Відповідно вимог пп.5 п.4 розділу V Порядку № 966 у рядку 16.2 відображається коригування податкового кредиту, пов'язане з використанням раніше придбаних товарів/послуг, необоротних активів частково для виготовлення сільськогосподарськими підприємствами сільськогосподарських товарів/послуг, а частково для виготовлення інших товарів/послуг.
Таке коригування проводиться, виходячи з балансової (залишкової) вартості необоротних активів та вартості залишків товарів, що використовуються чи підлягають використанню в сільськогосподарському виробництві, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, відповідно до частки використання таких товарів/послуг, необоротних активів в операціях сільськогосподарського виробництва та в інших операціях (для сільськогосподарських підприємств, виходячи з питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг, розрахованої відповідно до вимог пункту 209.15.1 статті 209 розділу V Кодексу): у разі зміни напряму використання товарів/послуг, необоротних активів; при реєстрації сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування.
Відповідно до абз. а) п.п. 209.15.1 п. 209.15 ст.209 Податкового кодексу України зазначено, що виробничими факторами, за рахунок яких сформовано податковий кредит є товари/послуги, які придбаваються сільськогосподарським підприємством для їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції, а також основні фонди, які придбаваються (споруджуються) з метою їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції.
У разі якщо товари/послуги, основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільськогосподарським підприємством частково для виробництва сільськогосподарських товарів/послуг, у тому числі зернових і технічних культур, та/або продукції тваринництва, а частково для інших товарів/послуг, сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподіляється виходячи з питомої ваги вартості таких сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості всіх товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів.
У разі якщо товари/послуги, основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільськогосподарським підприємством частково для виробництва зернових культур і технічних культур, таабо частково для виробництва продукції тваринництва, та/або частково для інших сільськогосподарських товарів/послуг, сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподіляється виходячи з питомої ваги вартості таких зернових і технічних культур, продукції тваринництва та інших сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості усіх сільськогосподарських товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів.
За результатами перевірки правильності відображення показників в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість (загальна) за листопад 2015р. (0110- загальна), встановлено порушення п. 201.15 ст. 201 Кодексу , пп.5 п.4 розділу V Порядку № 966, що призвело до завищення суми податкового кредиту р. 17 по уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість (загальна) за листопад 2015р. в розмірі 966570,0 грн. та до заниження суми податкового кредиту р. 17 по уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість (скорочена) за листопад 2015р. в розмірі 966570,0 грн.
Згідно даних перевірки сума податкового кредиту по уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість (загальна) за листопад 2015р. (рядок 17) становить 2325801 грн.
Згідно даних перевірки сума податкового кредиту по уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість (скорочена) за листопад 2015р* (рядок 17) становить -419991 грн.
Встановлено порушення вимог пп.5 п.4 розділу V Порядку № 966, п. 201.15, ст.201 п.п.209.15.1 п.209.15 ст.209 Кодексу, а саме: СТОВ «КОЛОС», а саме: збільшення коригування податкового кредиту (р.16.2) у сумі 966570 грн. по уточнюючому розрахунку з ПДВ за листопад 2015 року (загальна), що призвело до заниження рядка 25.1 «сплачується до державного бюджету», сплати ПДВ до бюджету у сумі 919848 грн.
Враховуючи зазначене, встановлено суми до сплати в бюджет за листопад 2015 у сумі ПДВ 919848 грн.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч. 2 ст. 71 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Відповідно до ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 05.02.2016р. №0000041510 Салтівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області є обґрунтованими та такими, що відповідає вимогам законодавства, через що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 160 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Колос" до Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 07.11.2016 р.
Суддя Тітов О.М.