Постанова № 62645908, 10.11.2016, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
10.11.2016
Номер справи
263/9136/16-а
Номер документу
62645908
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №263/9136/16-а

Провадження №2-а/263/252/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2016 року місто Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі: головуючого судді ОСОБА_1, при секретарі Масюк М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Маріуполі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з зазначеним позовом. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з 24.12.1990 року при цьому пенсія нараховується їй без доплати до прожиткового мінімуму. Вважає, що відповідач проводив індексацію її пенсії з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, та просила визнати неправомірними бездіяльність УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи з 01 жовтня 2008 року виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року, та визнати з 01.07.2012 року протиправними дії щодо не визначення фіксованої суми індексації, визначення фіксованої суми індексації з 01.09.2015 року в заниженому розмірі та бездіяльність щодо не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) вересень 2015 року та індексу споживчих цін за період з жовтня 2015 року, а також зобовязати УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя: нарахувати та виплатити позивачу суми індексації пенсії наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) жовтень2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року, провести перерахунок фіксованої суми індексації виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року та нарахувати та виплати позивачу суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації виходячи з базових місяців жовтень 2008 року, грудень 2013 року, вересень 2015 року, травень 2016 року та перерахованих фіксованих сум індексації виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) жовтень 2008 року та індексу споживчих цін з листопада 2008 року та базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни індексу прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Позивач та його представник у судове засідання не з'явилися, в матеріалах позовної заяви міститься клопотання з проханням розглянути справу у їх відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на заперечення проти позову, зазначивши, що з січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно в межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України.Також зазначає, що бюджетами Пенсійного фонду України на 2014, 2015, 2016 роки взагалі не закладено коштів на проведення індексації пенсії. Відповідно до зазначеного вважає, що дії Управління ПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя при призначенні пенсії позивачу були правомірними. Просить суд у задоволенні позову відмовити.

Враховуючи те, що пенсія, яку отримував позивач, є періодичним платежем, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог за період з 01.10.2008 року по 20.01.2016 року, в звязку з чим розглядає позов в межах строку, передбаченого ст. 99 КАС України, а саме з 21.01.2016 року.

Враховуючи вимоги позивача, заперечення відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.

Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Судом встановлено, та це не заперечується відповідачем, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).

Згідно ч.1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до статті 2 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Стаття 3 даного Закону передбачає, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

З метою реалізації положень Закону № 1282-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 було затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, пунктом 1 якого визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пункт 10-1 Порядку встановлює, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.

Досліджуючи письмові докази надані сторонами справи судом встановлено наступне:

Згідно із письмового заперечення з 01.09.2015 року відповідач сплачує індексацію у сумі 114,36 грн., з 01.05.2016 року сума індексації пенсії позивача зафіксована в розмірі 85,24 грн.

Згідно листа Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя від 02.06.2016 року міститься наступне: «З 01.09.2015 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено вересень 2015 року. Сума індексації пенсії з 01.09.2015 року зафіксована в розмірі 144,36 грн. З 01.05.2016 року проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії, внаслідок чого базовим місяцем встановлено травень 2015 року. Сума індексації пенсії з 01.05.2016 року зафіксована в розмірі 85,24 грн. Розмір пенсії розрахований згідно діючого законодавства, на підставі документів пенсійної справи». До цієї відповіді було долучено, зокрема довідку про базові місяця, згідно із якою базовими місяцями є, зокрема: жовтень 2008 року, квітень 2009 року, липень 2012 року, жовтень 2012 року, грудень 2013 року, вересень 2015року, травень 2016 року. Так, відповідач правильно визначив наступні базові місяці (місяці підвищення пенсії): жовтень 2008 р., липень 2012 р., жовтень 2012 р., грудень 2013 р., вересень 2015р., травень 2016 р.

Згідно із листами ОСОБА_3 пенсійного забезпечення ПФУ від 18.03.2016 року № 1834/Т-11, 17.03.2016 року № 1832/К-11, 17.03.2016 року № 1833/К-11 підтверджується наступне:

- індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції, яка діяла до 31.12.2015 року), та 103 відсотка з 01.01.2016 року;

- бюджетом Пенсійного фонду України на 2014 рік та бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101 % порогу індексу споживчих цін, а з 01.12.2016 року 103 %. Отже, ці листи ОСОБА_3 підтверджують обґрунтованість та правомірність вимог позивача по проведенню індексації пенсії наростаючим підсумком, так як за цей період індекс інфляції кожного місяця перевищує 101 відсоток, що було оприлюднено в газетах «Урядовий курєр».

Індекс споживчих цін у відсотках згідно офіційно оприлюднених даних в газеті «Урядовий курєр», що є загальновідомими в 2014 році є: січень - 100,2; лютий - 100,6; березень-102,2; квітень-103,3; травень-103,8; червень - 101,0; липень -100,4; серпень -100,8; вересень-102,9; жовтень-102,4; листопад-101,9; грудень-103,0; в 2015 році є: січень -103,1; лютий-105,3; березень 110,8; квітень -114,0; травень 102,2; червень 100,4, липень 99,0; серпень 99,2; вересень-102,9; жовтень-98,7; листопад-102,0; грудень-100,7; в 2016 році є: січень 100,9, лютий 99,6, березень 101,0, квітень 103,5.

Згідно із листів № 6414/032 від 28.04.2016 року, №5639/03-2 від 19.04.2016 року, №5638/03-2 від 19.04.2016 року районне управління пенсійного фонду України перерахувало суму індексації пенсії на виконання рішень судів.

Досліджуючи розрахунок індексації пенсії наданий позивачем, суд приходить до висновку, що він узгоджується з довідкою відповідача про базові місяці від 02.06.2016 року, в частині визначення наступних базових місяців: жовтень 2008 року, грудень 2013 року, вересень 2015 року, травень 2016 року.

Аналізуючи позовні вимоги позивача про проведення перерахунку пенсії з 21.01.2016 року суд приходить до висновку, що визначення базового місяця жовтень 2008 року є обґрунтованим та таким, що не заперечується відповідачем, та в звязку з тим, що пенсія є періодичним платежем та залишення позовних вимог за попередній період не означає автоматичне визнання правомірності дій (бездіяльності) відповідача в цей період, але має значення для подальшої індексації пенсії. Згідно із ч. 3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання. Враховуючи, що базовий місяць жовтень 2008 року встановлений відповідачем та проти цього не заперечує позивач, суд вважає, що ця обставина не підлягає доказуванню та це є підставою для звільнення від доказування цієї обставини сторонами.

Судом встановлено, що відповідачем з 01.10.2008 року було визначено базовий місяць жовтень 2008 року, але відповідач фактично не обраховував приріст індексу споживчих цін наростаючим підсумком та конкретні суми індексації, а визначав базовий місяць за період з 01.04.2009 року та в подальші місяці до червня 2012 року, коли підвищувалась мінімальна пенсія та з 1 квітня 2009 року неправомірно визначив новий базовий місяць квітень 2009 року. Неправомірність визначення базового місяця квітня 2009 року та в подальші місяці до червня 2012 року полягає в тому, що в квітні 2009 року позивачу була підвищена пенсія на 7,50 грн. (1163,02 грн. (пенсія в квітні 2009 р.) 1155,52 грн. (пенсія в березні 2009 р.) = 7,50 грн. Сума індексації на квітень 2009 року складала 40,34 грн. (498,00 грн. (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб за квітень 2009 р.) * 8,1 % (величина приросту індексу споживчих цін на квітень 2009 р.) = 40,34 грн.) Оскільки сума індексації (40,34 грн.), що нараховується в квітні 2009 року, більше, ніж сума підвищення пенсії (7,50 грн.), то відповідач повинен був проводити індексацію пенсії на визначений з цим Порядком індекс (8,1 %). Безпідставність визначення нового базового місяця після жовтня 2008 року полягає в тому, що всі подальші підвищення пенсії до червня 2012 року, не перевищували суми індексації за відповідний місяць. Оскільки підвищення пенсії позивача не перевищувало розміру можливої індексації, базовим місяцем до червня 2012 року залишався жовтень 2008 року. Так, п. 5 Порядку (в редакції постанови КМУ №1078 від 17.07.2003 р., яка була чинна з 24.07.2003 року по 25.05.2006 року) передбачав, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної допомоги сім'ям з дітьми, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. 25.05.2006 року набрали чинності зміни до п. 5 Порядку в звязку з публікацією Постанови КМУ від 17 травня 2006 року N 690 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» в газеті «Урядовий курєр» за №96 від 25.05.2006 р., згідно із якими п. 5 Порядку доповнено наступним: « У пункті 5: абзац перший доповнити реченням такого змісту: "З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації"; доповнити пункт абзацами такого змісту: "У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку. Якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку 4.».

Отже, відповідач не врахував ці зміни та не вираховував, чи супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, а саме пенсія позивача, у випадку підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, а саме мінімальної пенсії, і продовжував змінювати базовий місяць кожного разу, коли підвищувалась мінімальна пенсія, навіть тоді, коли підвищення мінімальної пенсії не супроводжувалось зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку.

Таким чином, з жовтня 2008 року відповідач не обчислював індекс споживчих цін наростаючим підсумком для проведення індексації пенсії внаслідок чого неправильно визначав базові місяця проведення індексації пенсії, що призводить до зменшення розміру пенсії з 21.01.20016 року.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що з 1 липня 2012 року відповідач правильно визначив базовий місяць індексації - липень 2012 року, але не зафіксував фіксовану суму індексації виходячи із базового місяці - базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період за листопад 2008 року, як це було передбачено з часу набрання чинності змін до Порядку згідно Постанови КМУ №526 від 13.06.2012 року, які набрали чинності 21.06.2012 року, так як визначав базовий місяць за період з 01.04.2009 року та в подальші місяці до червня 2012 р., кожного разу, коли підвищувалась мінімальна пенсія

Так, в липні 2012 р. позивачу була підвищена пенсія на 3,12 грн. (1615,37 грн. 1612,25 грн. = 3,12 грн). Індекс споживчих цін наростаючим підсумком виходячи із базового місяця жовтень 2008 р. складав на 01.07.2012 р. 33,8 %. Сума індексації пенсії складала 283,24 грн. (838 грн. (прожитковий мінімум для непрацездатних в червні 2012 р.) * 33,8% = 283,24 грн. Отже фіксована сума індексації виходячи із базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період за листопад 2008 року складала 280,12 грн. (283,24 грн. 3,12 грн. = 280,12 грн.). Відповідач не зафіксував цю суму індексації.

Після набрання чинності змін до Порядку згідно Постанови КМУ №526 від 13.06.2012р., які набрали чинності 21.06.2012 р. після публікації в газеті «Урядовий курєр» №110, була змінена редакція абз. 3 п. 5 Порядку та Додаток 4 до Порядку викладений в новій редакції: Абз. 3 п. 5 Порядку (в редакції Постанови КМУ №526 від 13.06.2012р.) передбачає, що у разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку. Отже, з 21.06.2012 р. п. 8 Постанови КМУ від 13 червня 2012 р. № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» викладено в новий редакції Додаток 4 до Порядку та введено порядок обчислення фіксованої суми індексації, як різниця між сумою індексації та сумою підвищення. Після набрання чинності 21.06.2012 р. Постанови КМУ від 13 червня 2012 р. № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» відповідач не зафіксував різницю між сумою індексації визначеної виходячи з базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року та сумою підвищення (фіксовану суму індексації) та не нараховував, не виплачував її.

З 1 грудня 2013 року відповідач проводить нарахування та виплату суми індексації пенсії виходячи з базового місяця грудня 2013 року та обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком за період з січня 2014 року, проводить без урахуванням фіксованої суми індексації визначеної із базового місяця жовтня 2008 року та обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком за період з листопада 2008 року.

Так, у відповіді відповідач визначив, зокрема, наступні базові місяці: 01.12.2013р., що суд також вважає визнанням відповідачем обставин. Отже, відповідач проводив обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсії позивача з цього місяця, правильно визначив грудень 2013 року як базовий місяць, так як в цьому місяці було здійснено підвищення пенсії, з 1641,37 грн (листопад 2013 р.) до 1669,97 грн. (грудень 2013р.). З грудня 2013р. відповідач став проводити обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком без фіксованої суми індексації виходячи із базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період за листопад 2008 року. Нараховування та виплату індексації з 01.01.2014 р. по теперішній час відповідач проводив без фіксованої суми індексації виходячи із базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період за листопад 2008 року. З 1 січня 2015 року відповідач не проводить позивачу індексацію пенсії та не обчислює індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком. В своєї відповіді відповідач зазначає, що проводить індексацію позивачу пенсії відповідно до постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 року №1078, але відповідно до довідки про розмір нарахованої та виплаченої пенсії пенсія позивача з індексацією з грудня 2014р. по теперішній час дорівнює 1849,33 грн., що свідчить про те, що пенсія позивача не індексується (недоплати індексації та обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком визначені в додатку розрахунку), так як за цей період індекс інфляції кожного місяця перевищує 101 відсоток, що було оприлюднено в газетах «Урядовий курєр».

Відповідно до статті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2015 року 949 гривень; з 1 вересня 2015 року - 1074 гривні. Відповідно до статті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1208 гривень. Після зміни базового місяця в вересні 2015 р. через зміну прожиткового мінімуму з 949,00 грн до 1074,00 грн., відповідач не вірно визначив фіксовану суми індексації виходячи із базового місяця грудень 2013р., як це було передбачено діючим на той час абз. 3 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі Порядок) та додатком 4 до Порядку.

Враховуючи суму індексації пенсії визначену відповідачем на грудень 2014 р. в розмірі 179,36 грн., сума підвищення пенсії склала 65,00 грн. Відповідач з 01.09.2015 р. під час підвищення пенсії на 65,00грн. зафіксовував суму індексації пенсії з 01.09.2015 р. на рівні 114,36 грн. Такі дії відповідача є протиправними, так як він повинен був зафіксувати суму індексації на рівні різниці між підвищенням та сумою індексації, яка складає 645,80 грн. (710,80 грн. 65,00 грн. = 645,80 грн.).

Відповідно до додатку 4 до Порядку (в редакції чинної на вересень 2015 р.), якщо у разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку. Отже, з 21.06.2012 р. п. 3, 8 Постанови КМУ від 13 червня 2012 р. № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» викладено в новий редакції абз. 3 п. 5 Порядку та Додаток 4 до Порядку та введено порядок обчислення фіксованої суми індексації, як різниця між сумою індексації та сумою підвищення. Після набрання чинності 21.06.2012 р. Постанови КМУ від 13 червня 2012 р. № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» відповідач не зафіксував різницю між сумою індексації визначеної виходячи з базового місяця грудень 2013 р. та індексу споживчих цін за період з січня 2014 р. та сумою підвищення (фіксовану суму індексації). Так, відповідач повинен був розрахувати фіксовану суму індексації в вересні 2015 р. виходячи з базового місяця грудень 2013 р. та індексу споживчих цін за період з січня 2014 р., але не зробив цього.

Фіксовану суму індексації (280,12 грн. + 645,80 грн. = 925,92 грн.) відповідач повинен був зафіксувати та виплачувати позивачу до наступного збільшення розміру пенсії, при якому таке збільшення повинне перевищити зазначену фіксовану величину. До теперішнього часу пенсія позивача на суму фіксованої суми індексації не підвищувалась. Таким чином, відповідно до додатку 4 до Порядку якщо наступне підвищення пенсії не перевищує фіксовану величину, то здійснюється підвищення пенсії та додається раніше зафіксована величина індексації.

Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 встановлено порядок проведення обчислення суми індексу споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком (додаток №1 містить приклад) та встановлено порядок обчислення суми індексації з урахуванням зміни прожиткового мінімуму (додаток №2 містить відповідний приклад), а також визначення фіксованої суми індексації (додаток №4 в редакції на вересень 2015 р містить відповідний приклад). Відповідач прямо порушує вимоги цього порядку.

З 01.09.2015 р. відповідач повинен був почати проводити обчислювання індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця вересень 2015 р. з додатковим нарахуванням та виплатою фіксованих суми індексації виходячи із базового місяця жовтня 2008 року в сумі 280,12 грн. та базового місяця грудень 2013р. в сумі 645,80 грн. Індекс споживчих цін після 01.01.2016 р. з 01.04.2016 р. склав 103,5 %, внаслідок чого відповідач повинен був проводити обчислювання індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця вересень 2015 р., так як приріст індексу споживчих цін для визначення суми індексації у відсотках з 01.06.2016 р. склав 6,5 % та сума індексації пенсії 73,45 грн.

Таким чином, відповідач порушив вимоги Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

Згідно ч. 1 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Частина перша статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом № 911-VIII від 24.12.2015, які набрали чинності з 01.01.2016 р. передбачає поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Згідно ч.ч. 2-4 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно із ч. 6 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на відповідний рік. {Статтю 5 доповнено частиною шостою згідно із Законом № 76-VIII від 15.12.2014}

П. 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі Порядок) передбачає, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Абзац другий пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 77 від 11.02.2016 - застосовується з 01.01.2016 р. передбачає поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. {Абзац третій пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 526 від 13.06.2012}. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку 1.

П. 2 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку{Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 913 від 11.07.2007; в редакції Постанов КМ № 170 від 12.03.2008, № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015}.

П. 4 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника. {Абзац третій пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 913 від 11.07.2007, № 170 від 12.03.2008}. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведено у додатку 2.

Відповідно п. 5 Порядку в редакції, яка діяла до 30.11.2015 рок у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.{Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 690 від 17.05.2006, № 170 від 12.03.2008, № 36 від 29.01.2014}У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.{Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 690 від 17.05.2006}У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку.{Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 690 від 17.05.2006; в редакції Постанови КМ № 526 від 13.06.2012}

Відповідно до п. 5 Порядку №1078 зі змінами внесеними Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 р., які застосовуються з 01.12.2015 р. у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку. Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4. {Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015}.

Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 встановлено порядок проведення обчислення суми індексу споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком (додаток №1 містить приклад) та встановлено порядок обчислення суми індексації з урахуванням зміни прожиткового мінімуму (додаток №2 містить відповідний приклад). Відповідач діяв в супереч цього порядку.

Застосовуючи положення Закону України від 15.12.2014 № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (п. 9 Прикінцевих положень) та ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» суд виходить з наступного:

Так п. 9 Прикінцевих положень Закону України від 15.12.2014 № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачає, зокрема: «Установити, що: Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2015 рік; норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 15, ст. 111 із наступними змінами), застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообовязкового державного соціального страхування. {Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно із Законом № 217-VIII від 02.03.2015}.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 202 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2014 рік» та постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 р. № 67 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2015 рік», постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 р. № 190 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік» не встановлено жодних обмежень в нарахуванні індексації пенсії жодної категорії пенсіонерів, а особливий порядок нарахування індексації пенсі, передбачений Постановою КМУ від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» також не передбачає обмежень для нарахування індексу споживчих цін та обмежень розміру індексації. ОСОБА_3 від 17.03.3016 року № 1833/К-11 підтверджується, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції, яка діяла до 31.12.2015 року); бюджетом Пенсійного фонду України на 2014 рік та бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101 % порогу індексу споживчих цін, а з 01.01.2016 р. 103 %.

Згідно із звітів про виконання бюджету 2014, 2015 років ПФУ та ГУ ПФУ в Донецькій області, залишок коштів на кінець року, який сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду в сумі:

- 1 767 765 100 грн. (один мільярд сімсот шістдесят сім мільйонів сімсот шістдесят пять тисяч сто гривень) в 2014 р. в ПФУ,

- 147 488 000,20 грн. (сто сорок сім мільйонів чотириста вісімдесят вісім тисяч гривень 20 копійок) в 2014 р. в ГУ ПФУ в Донецькій області,

- 867 769 400 грн. (вісімсот шістдесят сім мільйонівсімсот шістдесят девять тисяч чотириста гривень) в 2015 р. в ПФУ,

- 10 329 100 грн.(десять мільйонів триста двадцять девять тисяч сто гривень) в 2015 р. в ГУ ПФУ в Донецькій області.

Згідно із звіту про виконання бюджету 2015 року ПФУ залишок коштів на кінець 2015 р., який сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду України в сумі 867,8 млн. грн., був спрямований на фінансування пенсійних виплат січня 2016 р.

Отже, посилання відповідача на положення Законів про державний бюджет на відповідний рік та ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», щодо проведення позивачки індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на відповідний рік та відповідно до особливого порядку, суперечить відповідному законодавству та фактичним обставинам справи.

Таким чином, відповідач порушив вимоги Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, Закону України «Про прожитковий мінімум» та постанови Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від №2а/263/1741/2014 від 22.12.2014 р., та листів ОСОБА_3 пенсійного забезпечення ПФУ від 18.03.2016 року № 1834/Т-11, 17.03.2016 року № 1832/К-11, 17.03.2016 року № 1833/К-11.

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, представлені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про неправомірність дій та бездіяльностіУправління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя.

Таким чином, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині визнанняз 21.01.2016 рокунеправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення ОСОБА_2 індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 та зобовязанняУправління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області нарахувати та виплатити позивачу ОСОБА_2 з 21.01.2016 рокусуми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 р. з урахуванням перерахованих величин приросту індексу споживчих цін наростаючим підсумком виходячи: з базових місяців (місяців підвищення пенсії) жовтень 2008 року, грудень 2013 р., вересень 2015 р., травень 2016 р. та перерахованих фіксованих сум індексації виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року та базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078,з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України. В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Аналогічні правові позиції викладені в ухвалах Вищого адміністративного суду (К/9991/57348/12 від 20.02.2014 року, К/9991/9559/12 від 13.02.2014 року, К/800/27925/14 від 27.05.2014 року, К/9991/69509/12 від 05 червня 2014 року, К/800/24928/15 від 08 червня 2015 року, К/800/24866/15 від 05 червня 2015 року, №194/56/15-а (2а/194/10/15) від "15" березня 2016 р., №333/4475/15-а (2-а/333/79/15) від "04" лютого 2016 р. та постанові Донецького адміністративного апеляційного суду від 19.01.2015р. №264/7744/14-а.

Враховуючи те, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі. Підвищення до пенсії у вигляді індексації є складовою частиною пенсії, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати. Тому суди не вправі обмежувати виплату громадянам пенсії, а також передбаченого чинним законодавством підвищення до неї, встановлюючи для цього певні граничні строки її отримання. Правильність цієї правової позиції підтверджено, поміж іншого, і Верховним Судом України у постановах від 23 квітня 2012 року (справа 21-239а11) та 19 березня 2013 року (справа № 21-53а13), які, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковими для всіх судів України.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями ст.ст. 2, 6-12, 17-18, 41, 69-71, 79, 86, 94,99-100, 122-128, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати з 21.01.2016 року неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення ОСОБА_2 індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області нарахувати та виплатити позивачу ОСОБА_2 з 21.01.2016 року суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованих величин приросту індексу споживчих цін наростаючим підсумком виходячи: з базових місяців (місяців підвищення пенсії) жовтень 2008 року, грудень 2013 р., вересень 2015 р., травень 2016 р. та перерахованих фіксованих сум індексації виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року та базового місяця (місяця підвищення пенсії) грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2, ІПН № НОМЕР_1, судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участі у справі,але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: П.І.Папаценко