Справа № 489/4716/16-а
Номер провадження 2-а/489/288/16
Постанова
Іменем України
01 листопада 2016 року місто Миколаїв
Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі:
головуючого судді Кокорєва В. В.,
при секретарі Недавній А. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі-позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва (далі-відповідач або УПФУ) про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив
В вересні 2016 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що йому була призначена пенсія згідно Закону України "Про державну службу". Позивач звернувся до УПФУ у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця, проте на прохання здійснити перерахунок пенсії отримав відмову. Вважає таку відмову протиправною.
Позивач просив суд визнати протиправною відмову відповідача у відмові здійснення перерахунку призначеної пенсії позивачу; скасувати рішення відповідача від 19.09.2016 №68/3; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки від 16.08.2016 за №2152/03, виданої Управлінням соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області; зобов'язати відповідача виплатити позивачу недоотриману пенсію з урахуванням вже сплачених сум пенсії, починаючи з 01.05.2016.
20.10.2016 до суду від відповідача надійшло заперечення.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував.
Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини та відповідні правовідносини.
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в УПФ України в Ленінському районі м. Миколаєва та отримує пенсію, призначену згідно Закону України «Про державну службу».
З 14.10.2003 позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001.
Відповідно до довідки від 16.08.2016 заробітна плата за посадою начальник управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.05.2016 становить 7736,00 грн.
26.08.2016 №68/3 УПФУ прийнято рішення про відмову в (перерахунку) пенсії, оскільки з 01.05.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України, переліченими вище в рішенні, не призначаються. Умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з рішенням від 16.06.2016 скаргу позивача щодо скасування рішення відповідача від 31.03.2016 №27/1 залишено без задоволення.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
За правилами ст. 37-1 цього ж Закону (в редакція, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV«;Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку:1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно п. 5 вказаної Постанови перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" виключено п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким було передбачено проведення перерахунку пенсії колишнім державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ.
Судом спростовуються посилання представника відповідача на те, що згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, оскільки у п. 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до положень п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213 від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу» тощо.
Положення п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону № 213 від 02 березня 2015 року стосуються порядку призначення вперше пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
У даній справі спірним є питання перерахунку пенсії позивачу, призначеної з 14.10.2003 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 зазначив, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Проте, статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, що мало місце станом на 01.05.2016.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що дії УПФУ щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим на посаді начальника Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації на основі довідки № 2152/03 є протиправними.
Відповідно до частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та доданою до нею довідкою № 2152/03 17.08.2016.
В прохальній частині позовної заяви позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.05.2016. Тому вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню і перерахунок необхідно здійснювати з 01.09.2016.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69, 71, 122, 160, 161, 163 КАС України суд
постановив
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва від 26.08.2016 №68/3 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації від 16.08.2016 за № 2152/03, починаючи з 01.09.2016 в розмірі - 90% від суми заробітної плати, виходячи з розміру 7736 грн. зазначеного в довідці від 16.08.2016 №2152/03.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію, починаючи з 01.09.2016 в розмірі - 90% від суми заробітної плати, виходячи з розміру 7736 грн. зазначеного у довідці Управління соціального захисту населення Миколаївської районної державної адміністрації від 16.08.2016 за № 2152/03, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551,2 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після розгляду скарги апеляційним судом.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Миколаєва протягом десяти днів з моменту її проголошення, а особою, яка не брала участь в судовому засіданні при проголошенні постанови протягом десяти днів з моменту її отримання.
Суддя В. В. Кокорєв