Постанова № 62640495, 08.11.2016, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
08.11.2016
Номер справи
489/3428/16-а
Номер документу
62640495
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

08.11.2016

Справа №489/3428/16-а

н/п 2-а/489/205/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2016 р. Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі: головуючого судді Губницького Д.Г., при секретарі Наумкіній І.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Заводському районі м. Миколаєва (далі - УПФУ) визнати протиправним рішення та дії, зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2016 р. ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, який обґрунтувала тим, що на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII (далі - ОСОБА_2 № 1789-XII ) від 05 листопада 1991 р. їй призначена пенсія в розмірі 90% від розміру її місячної заробітної плати, з якої сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно постанови КМ України від 09 грудня 2015 р. №1013, яка ведена в дію з 01 грудня того ж року, працівникам прокуратури були підвищені посадові оклади на 25%. Тим самим, вона має з 01 грудня 2015 р. право на перерахунок пенсії у звязку із підвищенням посадових окладів працюючих працівників прокуратури. На підставі довідки прокуратури Миколаївської області від 22 квітня 2016 р. про збільшений розмір заробітної плати вона 17 травня 2016 р. звернулася до УПФУ і рішенням від 13 червня 2016 р. за № 45/2 їй було відмовлено в перерахунку з посиланням на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 р. № 213-VIII (далі - ОСОБА_2 № 213-VIII), яким скасовано норми про пенсійне забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а крім того зазначалося, що пункт 4 постанови КМ України від 31 травня 2000 р. №865 яким врегульовано питання перерахунку пенсій державним службовцям виключено постановою КМ України від 09 грудня 2015 р.

Вважає, що законом № 213-VIII врегульовані правовідносини з первісного призначення пенсій відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а крім того, вказаним рішенням незаконно УПФУ звужуються її пенсійні права встановлені Конституцією України.

Тому просила визнати протиправними дії УПФУ та рішення від 13 червня 2016 р. №45/2 щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Миколаївської області від 22 квітня 2016 р. №18/88вих-16 та зобовязати УПФУ провести перерахунок пенсії у відповідності до ст. 50-1 Закону № 1789-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку на підставі вказаної довідки та здійснити відповідні виплати з 01 грудня 2015 р.

Позивачка надала заяву про розгляд справи у її відсутність.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази в справі, встановив такі обставини.

Рішенням УПФУ від 13 червня 2016 р. №45/2 було відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 17 травня 2016 р. про перерахунок їй пенсії на підставі довідки прокуратури миколаївської області від 22 квітня 2016 р. №18/88вих-16 з посиланням на те, що пунктом 5 Прикінцевих положень закону № 213-VII передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» тощо. Тому з 01 червня 2015 р. норми закону № 1789-XII, у т.ч. ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій прокурорським працівникам, скасовано на підставі закону № 213-VII, у звязку із чим підстави для перерахунку відсутні.

Відповідно до письмових документів наданих відповідачем позивачці пенсія за вислугу років згідно закону № 1789-XII призначена за її заявою від 14 травня 2007 р. в розмірі 72 % від заробітку враховуючи стаж роботи в органах прокуратури 15 років 4 місяці 27 днів, що відображено у розпорядження від 25 березня 2008 р.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», при цьому редакція зазначеної статті змінювалась.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-111 від 12.07.2001 року передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у цьому пункті підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову за № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно якої були підвищені на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".

Таким чином, згідно внесених до Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 року № 505 змін, була підвищена заробітна плата працівників прокуратури.

В свою чергу, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 р., внесено зміни до статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», і зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, тобто з 1 жовтня 2011 року положення ч.1 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Приписами частини 13 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 18 статті 50-1 зазначеного вище Закону України передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Слід зазначити, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VІІ від 27.03.2014 також було внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 01.05.2014 року, а саме, було змінено у відсотках розмір пенсії, що призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Однак, у зв'язку з прийняттям вказаного Закону встановлені ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» порядок та умови перерахунку пенсій прокурорам і слідчим також не змінювались.

Слід зазначити, що згідно із ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що на даний час жодним нормативно-правовим актом не заборонено проведення перерахунку пенсії, а у зв'язку із внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 року № 505 була підвищена заробітна плата працівників прокуратури, суд приходить до висновку, що в даному випадку наявні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Суд вважає безпідставними доводи апелянта щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії на підставі положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII з огляду на наступне.

Згідно положень п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.

Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VII не скасовано, його положення (у частині, що стосуються спірних правовідносин) не визнано неконституційними, а до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII.

Вказана правова позиція узгоджується з постановою Верховного Суду України від 24.05.2016 року № 333/6710/15-а.

Відтак, в межах строку звернення до адміністративного позову позов підлягає задоволенню частково.

Керуючись ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії та скасувати рішення управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва від 22.04.2016 р. за № 28/2.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами і доповненнями, що діяла на час призначення їй пенсії), виходячи з розрахунку 72% від середнього заробітку, згідно довідки прокуратури Миколаївської області №18/81 вих-16 від 19 квітня 2016 р. та здійснити відповідні виплати з 08 січня 2016 р.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Миколаєва.

Суддя Д.Г. Губницький