донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
08.11.2016 справа №905/1775/15
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя судді секретар судового засідання за участю представників сторін: від апелянта від позивача від відповідача ОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5, за довіреністю ОСОБА_6, за довіреністю не зявився розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ на ухвалу господарського судуДонецької областівід за заявою про10.08.2016р. Державного підприємства Донецька залізниця, м.Донецьк заміну сторони її правонаступником у справі№ 905/1775/15 (суддя Сажнева М.В.)за позовомПублічного акціонерного товариства Всеукраїнський банк розвитку, м.Київдо Державного підприємства Донецька залізниця, м.Донецькпростягнення заборгованості за кредитним договором №ККPOSKD.991040.033 від 07.11.2013р. у розмірі 7 684 903,63 доларів США.
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою господарського суду Донецької області від 10.08.2016 р. задоволено заяву Державного підприємства Донецька залізниця про заміну відповідача (боржника) у справі №905/1775/15 на правонаступника. Замінено відповідача (боржника) у справі №905/1775/15 - Державне підприємство Донецька залізниця на його правонаступника - Публічне акціонерне товариство Українська залізниця.
Не погодившись з прийнятою ухвалою, Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Донецької області від 10.08.2016р. по справі №905/1775/15, в задоволенні заяви ДП Донецька залізниця про заміну боржника правонаступником відмовити.
Апелянт вважає оскаржувану ухвалу такою, що прийнята при неповному з»ясуванні обставин, що мають значення для справи. Наголошує на неправильному застосуванні судом першої інстанції норм матеріального права, зокрема ст.ст.104, 107 Цивільного кодексу України, п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014р. № 200 та постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.2014р. № 604. Судом не враховано, що Державне підприємство «Донецька Залізниця», як юридична особа не є припиненим, оскільки моментом переходу прав та обовязків до правонаступника є дата внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо припинення реорганізованої юридичної особи, втім ДП Донецька залізниця з єдиного державного реєстру не виключене.
Публічне акціонерне товариство Всеукраїнський банк розвитку не погодився з доводами апеляційної скарги, з підстав, викладених у запереченнях на апеляційну скаргу. Просить у задоволенні вимог, викладених в апеляційній скарзі ПАТ «Українська залізниця» відмовити у повному обсязі, ухвалу господарського суду Донецької області від 10.08.2016р. по справі № 905/1775/15 залишити без змін.
За заявою апелянта строк розгляду апеляційної скарги продовжувався, розгляд апеляційної скарги відкладався.
В судових засіданнях представник ПАТ "Українська залізниця" наполягав на задоволенні апеляційної скарги.
Представник ПАТ Всеукраїнський банк розвитку в судових засідання проти задоволення апеляційної скарги заперечував.
Згідно з положеннями ст.101, 106 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень та ухвал місцевого господарського суду в повному обсязі.
У відповідності до п. п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами (ст.ст. 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України).
Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, заслухавши в судових засіданнях пояснення представників, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено наступне.
Рішенням господарського суду Донецької області від 19.10.2015р. у справі №905/1775/15 позов Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку» задоволено частково, стягнуто з Державного підприємства «Донецька залізниця» на користь Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку» заборгованість за кредитним договором №ККPOSKD.991040.033 від 07.11.2013р., що складається із заборгованості за кредитом в сумі 6 960 965,85 доларів США, поточної заборгованості по сплаті відсотків в сумі 54 066,68 доларів США, простроченої заборгованості по сплаті відсотків в сумі 546 674,21 доларів США. Стягнуто з Державного підприємства «Донецька залізниця» на користь державного бюджету України судовий збір в сумі 71909,32 грн.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 26.01.2016р. рішення господарського суду Донецької області від 19.10.2015р. у справі № 905/1775/15 залишено без змін.
22.02.2016р. на виконання вказаного рішення господарським судом Донецької області видано відповідні накази.
Постановою Вищого господарського суду України від 30.03.2016р. постанову Донецького апеляційного господарського суду від 26.01.2016р. у справі №905/1775/15 залишено без змін.
Державне підприємство Донецька залізниця звернулося до господарського суду Донецької області з заявою про заміну відповідача (боржника) у справі № 905/1775/15 на його правонаступника, а саме просить замінити Державне підприємство Донецька залізниця на Публічне акціонерне товариство Українська залізниця.
В обґрунтування заяви відповідачем покладено приписи Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» та Постанови Кабінету Міністрів України № 200 від 25.06.2014р. «Про утворення ПАТ «Українська залізниця», з яких вбачається, що утворене на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування шляхом злиття ПАТ «Українська залізниця» є правонаступником усіх прав та обов»язків, в т.ч. ДП «Донецька залізниця».
Ухвалою господарського суду Донецької області від 10.08.16 р. заяву Державного підприємства Донецька залізниця про заміну відповідача (боржника) у справі №905/1775/15 на правонаступника задоволено.
Ухвала суду першої інстанції обґрунтована приписами статей 104, 106, 107 Цивільного кодексу України, статті 136 Господарського кодексу України, статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", Законом України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», постановою Кабінету Міністрів України №200 від 25.06.2014р. "Про утворення Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" та статтею 25 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням яких суд дійшов висновку, що за наявності рішення засновників Державного підприємства "Донецька залізниця" про припинення цієї юридичної особи, рішення уповноваженого органу про створення ПАТ "Українська залізниця" на базі реорганізованих підприємств та за рахунок їх активів і зобов'язань, підписаних і затверджених передавальних актів від 05.08.2015р. та від 06.08.2015р., а також запису в Єдиному державному реєстрі про створення Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", як правонаступника Державного підприємства "Донецька залізниця", не можна віднести відсутність запису про припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття, до суттєвого значення при визначенні факту правонаступництва.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи заявника апеляційної скарги, повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, оцінивши правильність застосування місцевим господарським судом норм чинного законодавства, перевіривши повноту встановлених фактів, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 25 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову заміни сторони чи третьої особи її правонаступником господарський суд виносить ухвалу.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв'язок матеріального і процесуального права.
Відповідно до п.п. 1, 2 статуту Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", останнє утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", Постанови Кабінету Міністрів України №200 від 25.06.2014 "Про утворення Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" на базі Укрзалізниці, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які організовані шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України №200 від 25.06.2014р. "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця".
Законом України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" визначаються правові, економічні та організаційні особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 відсотків акцій якого належать державі (далі - Товариство), управління і розпорядження його майном та спрямований на забезпечення економічної безпеки і захисту інтересів держави.
Пунктами 1-7 ст. 2 наведеного Закону передбачено, що утворення Товариства здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Утворення Товариства не потребує попереднього дозволу Антимонопольного комітету України. Товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття (далі - підприємства залізничного транспорту). Статут Товариства затверджується Кабінетом Міністрів України. Засновником Товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України. Товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.
Відповідно до Закону України Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 200 від 25.06.2014р., якою утворено Публічне акціонерне товариство Українська залізниця (далі - товариство), 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту (код згідно з ЄДРПОУ 00034045) (далі - Укрзалізниця), підприємств та установ залізничного транспорту загального користування (далі - підприємства), які реорганізовуються шляхом злиття, згідно з додатком 1 (п.1 постанови).
Установлено (п.2), що статутний капітал товариства формується шляхом внесення до нього: майна Укрзалізниці, підприємств, зазначених у додатку 1, крім майна, яке закріплюється за товариством на праві господарського відання згідно із Законом України Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, та іншого майна, яке відповідно до законодавства не може бути включене до статутного капіталу; 100 відсотків акцій, що належать державі у статутному капіталі господарських товариств згідно з додатком 2, тощо.
За пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.2014р.№ 604 «Про деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції», на часткову зміну пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 200 Про утворення публічного акціонерного товариства Українська залізниця, встановлено, що майно (активи, власний капітал та зобовязання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції (далі - майно), не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, що затверджуються Міністерством інфраструктури відповідно до пункту 5 зазначеної постанови, а відображається в балансі (крім зобовязань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за публічним акціонерним товариством Українська залізниця на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до пункту 2 цієї постанови.
Постановлено (п.2 Постанови) Комісії з утворення Публічного акціонерного товариства Українська залізниця разом з Міністерством інфраструктури: 1) під час проведення інвентаризації та оцінки майна: сформувати окремі акти обліку активів, власного капіталу і зобовязань державних підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, за даними фінансової звітності за видами активів, власного капіталу та зобовязань у розрізі статей балансу на останню дату, на яку надавалася фінансова звітність; сформувати окремі акти обліку активів, які розміщені на тимчасово окупованій території і обліковуються на балансах підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на іншій території України; 2) після завершення тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та завершення проведення антитерористичної операції провести інвентаризацію та оцінку майна і за результатами подати пропозиції щодо зміни статутного капіталу публічного акціонерного товариства Українська залізниця згідно із законодавством.
Згідно передавального акту від 05.08.2015р., затвердженого Міністром інфраструктури України 18.08.2015р., комісією з утворення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» та комісією з реорганізації ДП «Донецька залізниця» підтверджено вартість і склад активів та зобов»язань. Зазначено, що правонаступництво щодо всього майна, усіх прав та обов»язків ДП «Донецька залізниця», яке розташоване на території проведення АТО не включено до зведених актів інвентаризації, а відображається в балансі і закріплюється в частині активів за ПАТ «Українська залізниця» на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки, відповідно до п. 2 постанови КМУ від 12.11.2014р. №604.
Відповідно до зведеного передавального акту від 06.08.2015р., затвердженого Міністром інфраструктури України 18.08.2015р., комісією з утворення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» та комісіями з реорганізації підприємств, у тому числі Державного підприємства «Донецька залізниця», підтверджено вартість і склад активів та зобов»язань. Визначено, що майно, яке розташоване на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції не включено до переліків і зведених актів інвентаризації майна, а відображено в балансі (крім зобовязань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюються в частині активів за Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки, відповідно до п.2 постанови КМУ від 12.11.2014р. №604.
Відповідно до ч.4 статті 91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно зі статтею 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Частиною 3 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" встановлено, що у разі злиття юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутвореної юридичної особи та державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття. Припинення вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.
Отже, лише з моменту внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи остання вважається такою, що припинилася як суб'єкт господарювання, в той час як початок господарської діяльності новоутвореного товариства не є обставиною, з якою пов'язується перехід прав та обов'язків правопопередника до правонаступника в процедурі припинення. При цьому до правонаступника (у разі припинення шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення) переходять усі права та обов'язки припиненої юридичної особи лише з моменту внесення до Єдиного державного реєстру відповідного запису про припинення.
Враховуючи наведене, для визначення факту законності правонаступництва Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" суттєвого значення набуває одночасне існування одного з його правопопередників (Державного підприємства "Донецька залізниця") як самостійної (правомочної) юридичної особи, процедуру припинення якої не завершено.
Відповідно до Спеціальних витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 22.04.2015р., станом на 11.03.2016р., Державне підприємство "Донецька залізниця" з 25.11.2014р. перебуває у стані припинення за рішенням засновників.
Станом на 10.10.2016р., 08.11.2016р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наявний запис про Державне підприємство «Донецька залізниця» ( код 01074957), яке перебуває у стані припинення.
Запис про державну реєстрацію припинення ДП «Донецька залізниця» як юридичної особи (суб'єкта господарювання) з відповідною цивільною правоздатністю в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутній.
Наведене свідчить, що на теперішній час ТОВ «Українська залізниця» не стало правонаступником Державного підприємства «Донецька залізниця», розташованого на території проведення антитерористичної операції (з юридичною адресою в м. Донецьк), оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №604 від 12.11.2014р. «Про деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції» процедура реорганізації цих підприємств і передача всіх їх прав та обов'язків Публічному акціонерному товариству "Українська залізниця" призупинена до завершення проведення антитерористичної операції.
Поясненнями від 07.11.2016р., на виконання ухвали суду апеляційної інстанції від 25.10.2016р., ПАТ «Українська залізниця» повідомлено, що комісія з реорганізації ДП «Донецька залізниця» станом на 07.11.2016р. свою роботу не завершила, жодних розпорядчих актів щодо завершення роботи комісії з реорганізації не видавалося. Станом на 07.11.2016р. ДП «Донецька залізниця» з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не виключено, а знаходиться в стані припинення.
Отже, оскільки боржник, Державне підприємство "Донецька залізниця", перебуваючи в стані припинення, включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, маючи цивільну правоздатність, залишається юридичною особою та продовжує свою господарську діяльність, то наразі не відбулося правонаступництва між ДП «Донецька залізниця» та ПАТ "Українська залізниця" стосовно боргових зобов'язань ДП «Донецька залізниця», підтверджених рішенням господарського суду Донецької області від 19.10.2015р. у даній справі ( № 905/1775/15).
При розгляді апеляційної скарги судом враховано позицію Вищого господарського суду України у справах, пов'язаних з вирішенням питання про процесуальне правонаступництво Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (постанови ВГСУ від 17.10.2016р. у справі № 905/1774/15, від 26.10.2016р. у справі № 905/1247/16, від 07.06.2016р. у справі №910/24774/15, від 27.07.2016р. у справі №908/4585/14).
Отже, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про передчасність здійснення судом першої інстанції заміни відповідача (боржника) у даній справі на його правонаступника, тому ухвала господарського суду Донецької області від 10.08.2016р. у справі №905/1775/15 підлягає скасуванню, з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні заяви Державного підприємства Донецька залізниця про заміну відповідача (боржника) у справі № 905/1775/15 його правонаступником.
Результати апеляційного провадження у справі №905/1775/15 оголошені в судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 91, 99, 101, 102, 103, 104, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" м. Київ на ухвалу господарського суду Донецької області від 10.08.2016р. у справі №905/1775/15 задовольнити.
Ухвалу господарського суду Донецької області від 10.08.2016р. у справі №905/1775/15 скасувати.
У задоволенні заяви Державного підприємства Донецька залізниця про заміну відповідача (боржника) у справі № 905/1775/15, ДП «Донецька залізниця» його правонаступником, ПАТ Українська залізниця, відмовити.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя Н.М. Дучал
Судді: О.Л.Агапов
ОСОБА_3
Надруковано 5 екз.:
1- позивачу
1-апелянту
1- у справу
1- ДАГС
1- ГСДО