Рішення № 62627937, 08.11.2016, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
08.11.2016
Номер справи
161/12898/16-ц
Номер документу
62627937
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/12898/16-ц

Провадження № 2/161/4435/16

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2016 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі головуючого судді Подзірова А.О., при секретарі Кубяк О.В., за участі прокурора Романішиної Т.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом заступника прокурора Волинської області в інтересах держави в особі ОСОБА_1 сільської ради, Луцької районної ради, Волинської обласної ради, Державної інспекції сільського господарства у Волинській області до ОСОБА_2 про відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, -

В С Т А Н О В И В :

Заступник прокурора Волинської області в інтересах держави в особі ОСОБА_1 сільської ради, Луцької районної ради, Волинської обласної ради, Державної інспекції сільського господарства у Волинській області звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що комісією в складі представників райдержадміністрації Луцького району, управління Держземагенства у Луцькому районі, управління фінансів Луцької райдержадміністрації, ОСОБА_1 сільської ради, за участю відповідача ОСОБА_2 26.06.2015 року складено акт визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, повязаних з вилученням земельних ділянок у сумі 38209 грн. В подальшому, рішенням ОСОБА_1 сільської ради Луцького району від 23.07.2015 року прийнято рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», яким ОСОБА_2 змінено цільове призначення земельної ділянки площею 0,4000 га з ведення особистого селянського господарства на розташування виробничо господарських приміщень. Всупереч законодавству ОСОБА_2 не відшкодовано втрати земель сільськогосподарського виробництва. Листом від 20.09.2016 року за № 01-12/1219 Державна інспекція сільського господарства у Волинській області повідомила прокуратуру області про виявлені порушення вимог законодавства відповідачем в частині порушення строків відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва. З листа ОСОБА_1 сільської ради від 27.09.2016 року вбачається, що лише 27.09.2016 року останньою сплачено 10000 грн. зазначених втрат.

Даний спір стосується економічних інтересів держави у сфері земельних відносин. Оскільки позивачами понад рік не вжито заходів щодо відшкодування ОСОБА_2 втрат сільськогосподарського виробництва у сумі 28290 грн., прокуратура області просить суд, стягнути дані кошти з відповідача на спеціальні рахунки місцевих бюджетів ОСОБА_1 сільської ради, Луцької районної ради та Волинської обласної ради.

Прокурор Романішина Т.Л. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити в повному обсязі.

В судове засідання представники позивачів ОСОБА_1 сільської ради, Луцької районної ради, Волинської обласної ради, Державної інспекції сільського господарства у Волинській області в судове засідання не зявились проте, належним чином повідомлені про розгляд справи.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не зявилася, хоча належним чином була повідомлена про час та місце розгляду справи, а тому суд ухвалив проводити заочний розгляд справи у відсутності відповідача в в порядку ст. 224 ЦПК України.

Заслухавши пояснення представника прокуратури, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що комісією в складі представників райдержадміністрації Луцького району, управління Держземагенства у Луцькому районі, управління фінансів Луцької райдержадміністрації, ОСОБА_1 сільської ради, за участю відповідача ОСОБА_2 26.06.2015 року складено акт визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, повязаних з вилученням земельних ділянок у сумі 38209 грн. (а.с. 9 10).

Також, судом встановлено, що рішенням ОСОБА_1 сільської ради Луцького району від 23.07.2015 року прийнято рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» (цільове призначення, якої змінюється), ОСОБА_2 змінено цільове призначення земельної ділянки площею 0,4000 га з ведення особистого селянського господарства на розташування виробничо господарських приміщень (а.с. 14).

Відповідно до ч. 2 ст. 207 Земельного кодексу України відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ) лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення їх для потреб, не повязаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.

Згідно ст. 209 Земельного кодексу України втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, зумовлені вилученням сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, підлягають відшкодуванню і зараховуються до відповідних бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України. Кошти, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, використовуються на освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб, поліпшення відповідних угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою, а також на проведення інвентаризації земель, проведення нормативної грошової оцінки землі. Використання цих коштів на інші цілі не допускається.

Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 1279 від 17.11.1997 року "Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню».

Ст. 69-1 Бюджетного кодексу України передбачено, що кошти від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва зараховуються у розмірі: 25 відсотків до обласних бюджетів, 15 відсотків до районних бюджетів, 60 відсотків до бюджетів селищ і сіл.

Згідно п. 4 Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1279 від 17.11.1997 року, відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не повязаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади та місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Статтею 5 вищезазначеного закону передбачено, що здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Таким центральним органом виконавчої влади, відповідно до Указу Президента України № 459/2011 від 13.04.2011 «Про Державну інспекцію сільського господарства України» є Держсільгоспінспекція України та її територіальні органи.

З матеріалів справи вбачається, що листом від 20.09.2016 року за № 01-12/1219 Державна інспекція сільського господарства у Волинській області повідомила прокуратуру області про виявлені порушення вимог законодавства відповідачем ОСОБА_2 в частині порушення строків відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва (а.с. 7). З листа ОСОБА_1 сільської ради від 27.09.2016 року вбачається, що 27.09.2016 року ОСОБА_2 сплачено 10000 грн. зазначених втрат (а.с. 18).

Таким чином, враховуючи, що вищезазначені порушення законодавства завдають істотної шкоди інтересам держави та територіальної громади міста в особі: ОСОБА_1 сільської ради, Луцької районної ради, Волинської обласної ради у вигляді недоотримання відповідних коштів від втрат сільськогосподарського виробництва, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити та стягнути з ОСОБА_2 28 209 грн. втрат земель сільськогосподарського виробництва на спеціальні рахунки місцевих бюджетів, а саме в користь ОСОБА_1 сільської ради 60% - 16925,40 грн., Луцької районної ради 15 % 4231,35 грн., Волинської обласної ради 25% -7052,25 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, тому вимога позивача про відшкодування судових витрат в розмірі 1378,00 грн. також підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 57, 58, 59 60, 209, 213-215, 224-226 ЦПК України, ст. ст. 207, 209 Земельного кодексу України суд , -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги заступника прокурора Волинської області задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 - 28 209 (двадцять вісім тисяч двісті девять) грн. втрат земель сільськогосподарського виробництва на спеціальні рахунки місцевих бюджетів, а саме в користь ОСОБА_1 сільської ради 60% - 16925,40 грн., Луцької районної ради 15 % 4231,35 грн., Волинської обласної ради 25% -7052,25 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір за подання позову на рахунок прокуратури області за наступними реквізитами: прокуратура Волинської області, р/р 35216072004945, МФО 820172, ЄДРПОУ 02909915.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення складений та підписаний 11 листопада 2016 року.

Суддя: А.О. Подзіров