П О С Т А Н О В А
іменем України
Справа №377/756/16-а
Провадження №2-а/377/83/16
10 листопада 2016 року Славутицький міський суд Київської області у складі судді Теремецької Н.Ф., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії, -
УСТАНОВИВ:
28 жовтня 2016 року до суду надійшла позовна заява, в якій представник позивача просить визнати неправомірними дії(рішення) управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області про відмову у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку та зобовязати управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» відповідно до поданої заяви про призначення пенсії № 1416/1419 від 15.08.2016 року із зниженням пенсійного віку згідно абз.6 п.2 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до свідоцтва про народження серії V-УР № 1152653 від 02.03.1964 року, прізвище ім'я по батькові позивача записано російською мовою «Дубовик Светлана Владимировна». 19 серпня 1994 року позивачеві ОСОБА_3 обласною радою видано посвідчення громадянки, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серії В-П № 288550 на імя «Дубовік Світлана Володимирівна». 02 серпня 2005 року згідно свідоцтва про шлюб серії І-ОК № 007775 позивач зареєструвала шлюб та змінила своє дошлюбне прізвище «Дубовик» на «Пахомова». 15 серпня 2016 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області з заявою про призначення їй пенсії за віком на умовах, визначених ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку на пять років, як особі, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше чотирьох років. Листом УПФУ в м. Славутичі Київської області від 25.08.2016 року їй було відмовлено у призначенні пенсії з тих підстав, що не прослідковується звязок зміни прізвища. Така відповідь мотивована тим, що є певні розбіжності у написанні її прізвища, оскільки посвідчення 4 категорії серії ВП № 288550 видане на імя ОСОБА_4, а в свідоцтві про шлюб вказано дошлюбне прізвище ОСОБА_5. Такі дії відповідача та його відмову у призначенні пенсії позивачеві із зниженням пенсійного віку є незаконними та такими, що суперечать чинному законодавству України і порушують її законні права, гарантовані державою.
Ухвалою від 31 жовтня 2016 року у справі відкрито скорочене провадження та направлено відповідачеві копію позовної заяви з додатками.
Відповідачем подано заперечення на позовну заяву, в яких він просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що немає підстав для призначення позивачеві пенсії за віком. Так, 15.08.2016 року позивач звернулася до УПФУ у м.Славутичі із заявою № 1416/1419 про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоекологічного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями). В результаті перевірки документів, виявлено розбіжності в даних, вказаних в посвідченні потерпілого від Чорнобильської катастрофи та свідоцтві про шлюб. Зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії серії В-П № 288550 видане 19.08.1994 року на імя ОСОБА_4, в той час, як у свідоцтві про шлюб зазначено прізвище ОСОБА_5. Зважаючи на розбіжність даних в посвідченні і у свідоцтві про шлюб, управління ПФУ в м.Славутичі Київської області відмовило ОСОБА_2 у призначенні пенсії, оскільки документи, що були подані позивачем не встановлюють належність посвідчення ОСОБА_2 у звязку з тим, що свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідка з місця проживання, диплом № 056384 від 28.02.1983 року, видані на імя ОСОБА_5, а паспорт на ОСОБА_2В.(а.с. 18).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
За правилами частини четвертої цієї статті суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.
Перевіривши надані докази, оглянувши пенсійну справу позивача на імя ОСОБА_2, зясувавши обставини справи та визначивши відповідні їм правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, - позивач у справі, 15 серпня 2016 року звернулась до УПФУ в м. Славутичі Київської області з заявою про призначення їй пенсії за віком згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку на пять років, як особі, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно копії паспорту громадянки України серії CM № 806633, виданого 25 січня 2006 року Славутицьким MB ГУ МВС України в Київській області, та свідоцтва про народження серії V-УР № 1152653, виданого 02 березня 1964 року, позивач народилася 02 березня 1964 року у с. Остапівка Варвинського району Чернігівської області. ЇЇ дівоче прізвище було ОСОБА_5 (а. с. 8, 10).
02 серпня 2005 року між позивачем та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, було зареєстровано шлюб, що підтверджено свідоцтвом про шлюб серії 1 - ОК № 007775, виданим 02 серпня 2005 року відділом реєстрації актів цивільного стану Славутицького міського управління юстиції Київської області, Україна (а. с. 11).
Після реєстрації шлюбу чоловіку присвоєно прізвище : Пахомов, дружині: ОСОБА_6.
Як вбачається з пенсійної справи позивача, 15 серпня 2016 року відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачка звернулася до УПФУ у м. Славутичі Київської області із заявою про призначення їй пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на пять років і подала для цього наступні документи: трудову книжку, дані СПОВ, довідку з ЄДР, копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, довідку Ф № 122, довідку Ф № 920, копію посвідчення громадянина, який (яка) постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорія 4 серія В-П № 288550, копію диплому, копію військового квитка, копію свідоцтва про народження, копію свідоцтва про шлюб, довідку про заробіток, додаток до довідки про заробіток, документи про утримання.
Рішенням УПФУ у м. Славутичі Київської області № 3549/03 від 25 серпня 2016 року позивача було повідомлено, що їй відмовлено в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку згідно поданої заяви від 15.08.2016 року на підставі ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення(перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», тому що дані в посвідченні потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 на імя ОСОБА_4 не відповідають даним свідоцтва про шлюб, де зазначено прізвище позивача ОСОБА_5. В звязку з чим позивачу було запропоновано звернутися до управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області для отримання дубліката посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
02 серпня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області з заявою щодо оформлення дублікату посвідчення особи, яка постійно проживає або постійно працює чи постійно навчається на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Згідно листа начальника управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області № 08-08/1486 від 11.08.2016 року, позивачеві було розяснено, що на підставі Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76 VIII від 28.12.2014 року, та згідно з розясненням Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 ОДА № 05 49 143 від 23.01.2015 року, департамент не приймає подання райдержадміністрацій та виконкомів на оформлення посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серії В.
Не погодившись з відмовою відповідача про призначення пенсії, позивач звернулася до адміністративного суду з цим позовом для захисту свої прав та інтересів.
Вирішуючи публічно-правовий спір, суд виходить із встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин.
Згідно ч. 1ст. 19 Конституції Україниправовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до ч. 2 цієї статті органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно положень ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, проводить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.
Згідно п. п. 1.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2(у редакціїпостанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року № 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 року за № 442/6730, управління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - Управління) є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до п. п. 1.2. Положення управління у своїй діяльності керуютьсяКонституцієюта законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства соціальної політики України, дорученнями Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України, його першого заступника та заступника, наказами Фонду та постановами правління Фонду, дорученнями Голови правління Фонду, актами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та наказами регіональних управлінь.
Згідно п. 3 п. п. 2.1. Положення одним з основних завдань Управління є призначення (перерахунок) пенсій.
Відповідно до п. 2 ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За змістом ст. 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, зокрема, належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
В абз. 6 п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено, що право на пенсію із зниженням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» мають особи, які постійно проживали або постійно працюють чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у зоні не менше 4 років на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (з наступними змінами), визначено документи, які подаються для призначення пенсії за віком із застосуванням ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до п. 2.1 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» подаються посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями). Також надаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообовязкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у звязку з втратою годувальника, має такі документи);
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній;
3) документи, які засвідчують особливий статус особи.
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;
5) документи, які засвідчують особливий статус особи:
Як встановлено судом, після досягнення віку, передбаченого ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до зазначеного Порядку 15 серпня 2016 року позивач звернулася до УПФУ у м. Славутичі Київської області з заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку і подала для цього всі необхідні документи, які передбачені п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що відповідачем не заперечується.
Як вбачається з поданих заперечень, відповідачем відмовлено позивачеві в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з тих підстав, що існують розбіжності в написанні дошлюбного прізвища позивача ОСОБА_5 в посвідченні потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 та в свідоцтві про шлюб.
Відповідно до ч.1 ст. 294 ЦК України фізична особа має право на імя.
Згідно ч.3 вказаної статті у разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ № 51 від 20 січня 1997 року, не передбачено заміну посвідчення у разі зміни прізвища (та (або) власного імені, а також внесення виправлень у видані посвідчення у разі перекручення імені фізичної особи.
З урахуванням викладеного, встановлення належності посвідчення громадянки, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи у разі перекручення імені, а також у разі зміни прізвища чи імені особи має здійснюватись не шляхом заміни посвідчення, а на підставі документів, які свідчать про зміну прізвища бо перекручення імені.
Прізвище «Дубовік» у виданому позивачеві посвідченні категорії 4 є неправильним перекладом з російської мови прізвища «Дубовик». Вказане посвідчення недійсним не визнане і є чинним. Всі інші відомості про особу позивача, які містяться в документах, наданих відповідачеві, разом із заявою про призначення пенсії, а саме: довідка з місця проживання, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, паспорт громадянина України, диплом № 056384 від 28.02.1983 року, трудова книжка співпадали і не викликали сумніву.
З урахуванням наведеного та досліджених доказів, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_2 має право на призначення їй пенсії за віком із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки надані всі документи на підтвердження зміни прізвища, а також на день звернення з заявою про призначення пенсії у неї було достатньо страхового стажу, який необхідний їй для призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку.
Доводи відповідача, зазначені в запереченнях на позовну заяву, не ґрунтуються на положеннях закону, тому до уваги судом не приймаються.
Враховуючи, що рішенням відповідача порушені права позивача на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, то вони підлягають захисту.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням наведеного, стягненню з УПФУ в м. Славутичі Київської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 підлягають понесені нею судові витрати по оплаті судового збору в сумі 551 гривня 20 копійок.
Керуючись ст. 160 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірним рішення управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_2 із зниженням пенсійного віку.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» відповідно до поданої заяви про призначення пенсії № 1416/1419 від 15.08.2016 року із зниженням пенсійного віку згідно абз. 6 п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області на користь ОСОБА_2 понесені нею судові витрати по оплаті судового збору в сумі 551 гривня 20 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду через Славутицький міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Суддя Н. Ф. Теремецька