Справа № 522/7237/16-а
Провадження № 2-а/522/500/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді Шенцевої О.П.,
при секретарі Соболевій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про визнання дій противоправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до Приморського районного суду міста Одеси з позовом, в якому просила суд, визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси щодо перерахунку з 06 лютого 2015 року її пенсії, як державному службовцю, у відсотках встановлених статтею 37 Закону України „Про державну службу" в редакції згідно із Законом України „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, а саме з розрахунку 60 відсотків заробітної плати замість 80 відсотків та зменшенню їй розміру виплачуваної пенсії з 3787грн.17 коп. до 3352 грн. 63 коп.; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок її пенсії з 06.02.2015 року у відсотках встановлених ст. 37 Закону України „Про державну службу" в редакції згідно із Законом України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011р. №3668-VI, що діяла на момент призначення пенсії - липень 2012 року, а саме 80 відсотків від заробітної плати державного службовця з врахуванням вимог постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2014 року, ухваленої по справі № 522/3919/15-а та провести відповідні виплати без зміни базового місяця індексації пенсії - липень 2012 року, а також стягнути судові витрати.
У судовому засіданні представник позивача просив суд провести судове засідання без фіксації судового процесу.
Представник Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси в судове засідання не з'явився, але надав свої письмові заперечення, згідно яких позов не визнає, просить у його задоволенні відмовити.
Вивчивши матеріали справи, враховуючи нижченаведені положення ч.2 ст. 71 КАС України, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що з липня 2012 року, ОСОБА_1, знаходжуся на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси.
Їй була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ із змінами та доповненнями (далі - Закон № 3723-ХІІ ) в розмірі 80 відсотків заробітної плати в сумі 3787, 17 грн. з 10 липня 2012 року довічно, що підтверджується довідкою - пенсійним посвідченням від 03.08.2012 р. вих. № 599.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2015 року у справі № 522/3939/15-а адміністративний позов ОСОБА_1 був задоволений, скасовано рішення УПФ № 33 від 12.02.2015 року про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоплачену пенсію з 6 лютого 2015 року з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40 %, згідно довідки від 10.07.2012 року № 17974/У/05-0007, сум отриманої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати згідно довідки Головного управління ДФС в Одеській області від 30.01.2015 року № 11/9/15-32-05-02-11 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Однак, 17 листопада 2015 року позивачка отримала пенсію з урахуванням індексації в розмірі 3536,74 грн.(пенсія 3352,63 грн. + індексація 184,11 грн.), тобто відповідач зменшив розмір пенсії на 434,54 грн.
З листопада 2015 року по теперішній час позивачка отримує пенсію з урахуванням індексації в розмірі 3536,74 грн., що підтверджується довідкою УПФ від 08.04.2016р. № 5532.
На письмове звернення позивачки до відповідача щодо причин зменшення розміру пенсії була отримана відповідь, відповідно до якої відповідач повідомляв, що згідно постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2015 року розпорядженням від 22.10.2015 року проведено перерахунок пенсії за період з 06.02.2015р. Зменшення відсотку розрахунку пенсії від заробітку до 60%, а також зменшення розміру пенсії відповідач проводив з застосуванням розрахунку пенсії відповідно до норм законодавства, які діяли на дату перерахунку з посиланням на Закон України „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII (далі - Закон № 76-VIII).
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення позивачці пенсії - липень 2012 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, було внесено зміни до ст.37 Закону України „Про державну службу" №3723-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір на 60 відсотків від суми заробітної плати. Відповідно до п.7 розділу III „Прикінцеві положення" цього ж Закону визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, відповідно до цього Закону, її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Закон № 76-VIII набрав чинності з 01.01.2015 року.
Отже, тільки з 01.01.2015 року положення ст.37 Закону № 3723-ХІІ щодо призначення державним службовцям пенсії у розмірі 60 відсотків від суми заробітку набули чинності, в той час, як пенсія позивачці призначена з липня 2012 року.
Відповідач, перерахувавши пенсію з 60% відрахуваннями від заробітку, чим були порушені права позивача на перерахунок пенсії на умовах, які діяли на дату виходу на пенсію, проводить цей перерахунок з використанням умов, які вступили в дію з 01.01.2015 року, тобто по принципу зворотної дії в часі.
Ст. 22 Конституції України гарантуються права і свободи громадян, які не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативно-правового акта.
Виходячи з наведеного, при перерахунку пенсії застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.37 Закону України „Про державну службу" в редакції, що діяла на момент призначення пенсії (липень 2012 року), відповідно до якого розмір пенсії позивачки повинен становити 80 відсотків від заробітної плати.
Також, в листі Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси від 12.07.2016 року, відповідач вказує, що в результаті перерахунку пенсії на виконання судового рішення утворилась переплата за період з 01.02.2015 по 31.10.2015 року у розмірі 3362,11 грн. та УПФ винесено рішення №887 від 04.11.2015 року про утримання надміру виплачених сум пенсій.
Але, суд вважає, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2015 року відповідача зобов'язано здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоплачену пенсію з 6 лютого 2015 року, а не утримати надміру виплачені суми пенсій.
Положеннями ч.1 ст.50 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " від 09.07.2003р. № 1058-ІV із змінами та доповненнями передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. За змістом зазначеної норми вбачається, що необхідною умовою зменшення розміру пенсії та, відповідно, повернення надмірно виплачених сум пенсій є, зокрема, зловживання з боку пенсіонера щодо підроблених документів або подання свідомо неправдивих відомостей. Інших випадків утримання надмірно виплачених сум пенсій законом не передбачено.
Правові основи проведення індексації, а також об'єкти індексації визначено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (далі - Порядок).
Положеннями ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Відповідно до п.1-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 року № 491-ІУ „Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 10-1 Порядку визначено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця в якому їх призначено.
Враховуючи зазначене, базовий місяць індексації пенсії позивачки, липень 2012 року повинен бути незмінним, адже перерахунок пенсії за рішенням суду по своїй правовій природі не є збільшенням грошових доходів населення, а є поновленням порушеного права на отримання пенсії з урахуванням всіх отримуваних сум доходів, з яких були сплачені страхові внески.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до положень ст.94 КАС України, Закону України "Про судовий збір" судові витрати у виді судового збору в сумі 551 грн. 20 коп. належить стягнути з Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси на користь позивачки.
Керуючись статтями 3, 4, 6, 11, 12, 18, 19, 87, 99, 160-163, 183-2 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси про визнання дій противоправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси щодо перерахунку з 06 лютого 2015 року пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, у відсотках встановлених статтею 37 Закону України „Про державну службу" в редакції згідно із Законом України „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, а саме з розрахунку 60 відсотків заробітної плати замість 80 відсотків та зменшенню їй розміру виплачуваної пенсії з 3787грн.17 коп. до 3352 грн. 63 коп.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 06.02.2015 року у відсотках встановлених ст. 37 Закону України „Про державну службу" в редакції згідно із Законом України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011р. №3668-VI, що діяла на момент призначення пенсії - липень 2012 року, а саме 80 відсотків від заробітної плати державного службовця з врахуванням вимог постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2014 року, ухваленої по справі № 522/3919/15-а та провести відповідні виплати без зміни базового місяця індексації пенсії - липень 2012 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.
Суддя
19.10.2016