Постанова № 62616161, 07.11.2016, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
07.11.2016
Номер справи
520/11642/16-а
Номер документу
62616161
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

_____________________

Справа № 520/11642/16-а

Провадження № 2-а/520/611/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.11.2016 року

Київський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого - судді Чаплицького В.В.

за участю секретаря Буланової А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась з позовом до суду, з вимогами: Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія - протиправною; Скасувати рішення управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси №129648 від 23.08.2016 року; Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2016р., в розмірі 90 відсотків від заробітку зазначеного у довідці виданої 18.08.2016 року Управлінням державної казначейської служби України в м. Одесі №11-70/31-2694 з урахуванням виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник позивача надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, зазначивши, що позов підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача до суду не з'явився, про час і місце слухання справи сповіщений, надав заперечення на позов і заяву про розгляд справи без його участі.

Суд, дослідивши матеріали справи та з'ясувавши наявні обставини, вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

ОСОБА_1 з 02 вересня 2002 року перебуває на обліку в УПФ України в Київському районі м. Одеси і отримує пенсію за віком. У серпні місяці 2016 року позивачка звернулась до УПФ України в Київському районі м. Одеси з заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку відповідно до ЗУ «Про державну службу України» в редакції 1993 року і на підставі довідки управління державної казначейської служби України в м. Одеси Одеської області №11-70/31-2694 від 18.08.2016 року.

Рішенням УПФ у Київському районі м. Одеси №836663 від 18.08.2016 року позивачці відмовлено в перерахунку пенсії. Позивачка вважає, що дії управління не відповідають вимогам ЗУ «Про державну службу» в редакції 1993 року і порушують її право на отримання пенсії у відповідному до Закону розмірі, тому звернулась до суду за захистом порушеного права.

Представник відповідача, не визнаючи позов ОСОБА_1 у запереченнях посилався на відсутність правових підстав для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії і свої доводи обґрунтовував положеннями ЗУ «Про державну службу» в редакції 10.12.2015 року і зазначив, що названим Законом скасована зокрема ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції 1993 року, якою передбачалось право на перерахунок пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 на день виходу на пенсію працювала на посаді начальника управління державної казначейської служби України в м. Одесі. Одеської області ,02 вересня 2002 року УПФ України в Київському районі м. Одеси призначив позивачці пенсію за віком відповідно до положень ЗУ «Про державну службу» в редакції 1993 року. Позивачці була нарахована пенсія у розмірі 90% від заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року підвищено на 25% розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. Постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 року № 292 збільшено посадовий оклад начальника управління Головного управління державної казначейської служби в м.Одесі з 01 травня 2016 року фактично збільшився загальний розмір заробітної плати державного службовця на цій посаді.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII(в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачці) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року № 76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 та 5постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а п. 5 змінений.

Разом з тим, згідно положень частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», з 01.05.2016 року встановлено нові умови оплати праці працюючих державних службовців, затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Згідно Довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям №11-70/31-2694 від 18.08.16 року з 01.05.2016 року було підвищено заробітну плату начальнику управління державної казначейської служби України в м. Одесі.

Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що 01 травня 2016 року була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на якій працювала позивачка, що було підставою для перерахунку, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог ОСОБА_1

При цьому, Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 37-1Закону України «Про державний бюджет» не були визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям. Тому відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Суд не приймає до уваги доводи УПФ про те, що станом на дату звернення позивачки із заявою про перерахунок її пенсії набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko vs Ukraine) від 26.09.2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є установлена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія - протиправною.

Скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси №129648 від 23.08.2016 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2016р., в розмірі 90 відсотків від заробітку зазначеного у довідці виданої 18.08.2016 року Управлінням державної казначейської служби України м. Одеси Одеської області №11-70/31-2694 з урахуванням виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 гривень 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена в Одеській апеляційний адміністративний суд через Київський районний суд міста Одеси протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя Чаплицький В. В.