Постанова № 62597646, 08.11.2016, Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
08.11.2016
Номер справи
742/3270/16-а
Номер документу
62597646
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/742/196/16

Єдиний унікальний № 742/3270/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2016 року суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Коротка А.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області з позовом до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» незаконними та зобов'язання перерахувати їй пенсію, згідно з довідкою Головного управління статистки про заробітну плату №299 від 31.08.2016 року з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме з 01.12.2015 року в розмірі 90% від заробітної плати, зазначеної у довідці.

Позовні вимоги мотивує тим, що вона перебуває на обліку в Прилуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 07.06.2005 року. Розрахунок пенсії проведений відповідно до ЗУ «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням стажу роботи 36 років 00 місяці 05 днів, в тому числі на посаді державного службовця 25 років 05 місяців 24 дні та заробітної плати 2297,60 грн. На момент призначення пенсії позивачка працювала на посаді начальника відділу статистики у Прилуцькому районі.

Згідно з копією довідки, виданої Головним Управлінням статистики у Чернігівській області № 299 від 31.08.2016 року, заробітна плата за посадою начальника відділу статистики з 01.05.2016 року становить: посадовий оклад - 3101,00 грн, надбавка за ранг (11 ранг) - 70,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 1268,40,00 грн, тому позивачка 09.09.2016 року звернулась до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою провести їй перерахунок пенсії відповідно до зазначеної довідки, виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді.

Однак їй було відмовлено з причини того, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, проте на теперішній час відповідних нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України немає.

Такі дії відповідача позивачка вважає неправомірними, дискримінаційними та такими, що порушують її конституційні права, саме тому і звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою судді Прилуцького міськрайонного суду від 31.10.2016 року було відкрито скорочене провадження у справі.

Представником відповідача у встановлений законом строк з дня одержання такої ухвали та копій документів було подано письмове заперечення, в якому він не погоджується з позовними вимогами та просить суд відмовити позивачці у задоволенні позову повністю.

Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, у строки, встановлені п.4 ч.5 ст.183-2 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Так, з 07.06.2005 року ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку в Прилуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

З позовної заяви та матеріалів справи вбачається, що 06.09.2016 року позивачка зверталася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013. До заяви про перерахунок пенсії нею було додано довідку № 299 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, видану 31.08.2016 року Головним управлінням статистики в Чернігівській області (а.с.6).

Листом від 20.09.2016 року №143/10/к-3 Прилуцьким об'єднаним управління Пенсійного фонду України позивачці було відмовлено в проведенні даного перерахунку з посиланням на те, що у відповідності до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», а раніше призначені пенсії не перераховуються, а також у зв'язку з набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», що застосовується з 01.05.2016року Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 втратила чинність (а.с.4-5).

Суд погоджується з доводами позивача про те, що вказане рішення не ґрунтується на положеннях закону, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно зі ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Враховуючи зазначене вище, суд вважає, що позивачка має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

При цьому розмір пенсії позивачці обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою №644 від 02.09.2015 року.

09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за №1013, згідно з якою з 01.12.2015 року відбулося підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.

Саме тому 06.09.2016 року позивачка і звернувся до відповідача із заявою про перерахунок її вже призначеної пенсії за вислугу років з 01.12.2015 року на підставі довідки Головного управління статистики у Чернігівській області від 31.08.2016 року № 299 про заробітну плату.

Відповідності до ст.22, 92 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Враховуючи викладене, посилання відповідача на те, що станом на дату звернення позивачки із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років, тобто 25.02.2016 року, набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ, у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено, що в разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», суд вважає не обґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюється виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку позивачці пенсії згідно Закону України «Про державну службу», в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця, яка зазначена у довідці №299 від 31.08.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, є протиправними.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому КАС України звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п.1, 2 ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Заперечення відповідача про те, що в даному випадку підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року не заслуговує на увагу, оскільки в даному випадку підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, на підставі якого позивачка звільнилася з роботи, так як отримала право на пенсію за віком, що в повній мірі відповідає положенням ст.58 Конституції України.

Виходячи з вище викладеного, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача здійснити їй перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми середньомісячної заробітної плати державного службовця на відповідній посаді з 01.12.2015 року.

Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з приписів ст.94 КАС України, відповідно до якої вони підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача 551 грн 20 коп. в рахунок повернення сплаченого ним судового збору.

На підставі викладеного та ст.19, 22, 46 Конституції України, ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.2, 4, 8, 9, 10, 11, 69-71, 94, 99, 100, 128, 158-163, 183-2,186, 256 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків заробітної плати згідно з довідкою Головного управління статистики у Чернігівській області від 31 серпня 2016 року № 299.

Зобов'язати Прилуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної у відповідності до Закону України «Про державну службу», в розмірі 90 відсотків заробітної плати згідно з довідкою Головного управління статистики у Чернігівській області від 31 серпня 2016 року № 299 з 1 грудня 2015 року.

Звернути дану постанову до негайного виконання в частині виплати пенсії - у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, - Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір, сплачений останньою за подачу адміністративного позову до суду в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя А.О.Коротка