Постанова № 62590244, 31.10.2016, Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
31.10.2016
Номер справи
185/4942/16-а
Номер документу
62590244
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 185/4942/16-а

Провадження № 2-а/185/407/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2016 року м.Павлоград

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі: головуючого - судді Палюх Т.Д., за участю секретаря Федосімової Ю.Д., розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії ,

В С Т А Н О В И В :

02червня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (надалі за текстом - відповідач), в якому просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної їй пенсії за віком як державному службовцю; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії з 01 січня 2016 року згідно поданої заяви від 18 травня 2016року у розмірі 90% від заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади і рангу за останнім місцем роботи, на підставі довідки про заробітну плату № 09/1127-16 від 17.05.2016р.

В обґрунтування своїх вимог зазначила, що до з 18 вересня 2003 року по теперішній час вона перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію державного службовця за віком, яка була їй призначена згідно Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% від заробітної плати. 18 травня 2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії державного службовця, додавши до заяви довідку про заробітну плату №09/1127-16 від 17.05.2016р., яка встановлена за посадою, яку позивач займала при виході на пенсію, станом на 01 січня 2016року. Листом відповідача від 20.05.1016року № 1897/05/18 їй було відмовлено у проведенні перерахунку та повідомлено, що ч.5 розділу ІІІ Закону України від 02.03.2015року №с231-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема, згідно Законом України "Про державну службу", тому з 01.06.2015року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" не призначаються, а призначені до 01.06.2015р. - не перераховуються.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку протиправними і такими, що порушують його гарантовані Конституцією України соціальні права на пенсійне забезпечення, тому просить задовольнити позов.

В судовому засіданні позивач підтримала позов.

Представник відповідача позов не визнав, посилаючись на те, що позивач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області з 18 вересня 2003року та отримує пенсію за віком згідноЗакону України "Про державну службу ".

18 травня 2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії державного службовця у зв"язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, додавши до заяви довідку про заробітну плату № 09/1127-16 від 17.05.2016р., видану УСЗН Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області. У проведенні перерахунку було відмовлено у зв'язку з тим, що частиною 5 розділу ІІІ Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема, згідно Законом України "Про державну службу", а тому з 01.06.2015р. органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" не призначаються, а призначені до 01.06.2015р. - не перераховуються. Тому відповідач вважає свої дії щодо відмови у перерахунку пенсії правомірними і просить відмовити у задоволенні позову.

Вислухавши сторони, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач знаходиться на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу ".

18 травня 2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії державного службовця, додавши до заяви довідку про заробітну плату від 17.05.2016р., яка встановлена за посадою, яку позивач займала при виході на пенсію, станом на 01 січня 2016 року.

Листом відповідача позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку у зв'язку з відсутністю правових підстав для цього /а.с 8-9/.

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ (надалі - Закон № 3723-ХІІ) у редакції, яка була чинною станом на вересень 2003року, передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. У п. 4 Постанови № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»(далі Постанова № 865) у редакції, чинній станом на листопад 2006 року, було визначено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі Постанова № 1013) зазначений пункту Постанови № 865 було виключено.

Згідно зі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, чинній станом на травень 2016 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на вересень 2003року було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у звязку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось і в редакції, зокрема станом на квітень 2016 року, воно не регламентує ані права особи на перерахунок її пенсії у звязку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку. Крім того, частиною 5 розділу ІІІ Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема, згідно Законом України "Про державну службу", а тому з 01.06.2015р. органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до цього закону не призначаються, а призначені до 01.06.2015р. - не перераховуються.

Таким чином, на момент призначення позивачу пенсії державного службовця статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ було передбачено можливість перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і пунктом 4 Постанови № 865 передбачались умови такого перерахунку, але на момент збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, та на момент звернення позивача до відповідача із заявою від 18.05.2016 р. щодо перерахунку її пенсії з цих підстав, законодавство змінилось, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ було викладено в іншій редакції, яка не закріплює такого механізму підвищення пенсії і жодною постановою Кабінету Міністрів України також не визначено, ані порядку (механізму) перерахунку пенсії державного службовця у звязку зі зміною розміру заробітної плати, ані умов його здійснення.

З огляду на викладене, суд вважає, що у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії на підставі наданої довідки № 09/1127-16 від 17.05.2016р. про заробітну плату не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі поданої ним довідки, а у відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При розвязанні спірних правовідносин судом також враховується й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні «Великода проти України» (Заява № 43331/12) від 03.06.2014 р., в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивача були правомірними, тому позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної пенсії у зв"язку із підвищенням окладів державним службовцям, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії з 01 січня 2016 року у розмірі 90% заробітної плати, відповідно до довідки про заробітну плату № 09/1127-16 від 17.05.2016року - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Т. Д. Палюх