09.11.2016 Справа № 756/12458/16-а
Провадження № 2-а/756/371/16
Ун.756/12458/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2016 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Камбулов Д.Г., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об»єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов»язання вчинити перерахунок пенсійних виплат,
В С Т А Н О В И В :
30 вересня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Центрального об»єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов»язання вчинити перерахунок пенсійних виплат.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що з 24 травня 1996 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, як отримувач пенсії за віком та за вислугою років згідно із Законом України «Про прокуратуру» (у редакції від 26.11.1993 № 2663-12).
Згідно з вимогами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України, раніше при підвищенні заробітної плати працівникам органів прокуратури йому кожен раз проводився перерахунок призначеної пенсії.
У зв'язку з черговим підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури з грудня 2015 року на підставі підпункту 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», звернувся з письмовою заявою до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва з проханням провести перерахунок пенсії за правилами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» і встановити новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, вказаного у виданій довідці №18/65 від 04.02.2016 року яка була додана до заяви.
Позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в Оболонському районі м.Києва з заявою про перерахунок пенсії, але листом №3774/08 від 26.02.2016 року йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», оскільки як зазначено у листі, на підставі п.5 прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ «з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо призначення та перерахунку раніше призначених пенсій.»
Вважає дії відповідача про відмову в перерахунку пенсії у відповідності зі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» є необґрунтованими і безпідставними, такими, що порушують його Конституційні права на пенсійне забезпечення, а тому просить суд зобов»язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Києва, провести перерахунок його пенсії згідно довідки прокуратури м. Києва від 04 лютого 2016 року за № 18/65 з розрахунку у розмірі 90 % із середнього заробітку (16513,39грн) з 01 грудня 2015 року без обмеження її максимального розміру.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини та надані докази, відповідно до ст. 183-2 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку скороченого провадження.
Ухвалою суду від 05 жовтня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об»єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов»язання вчинити перерахунок пенсійних виплат за період з 01.12.2015 року по 29.03.2016 року - залишено без розгляду.
Від відповідача надійшли заперечення на позов в яких він вказує, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до частини 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка була чинна до 01.01.2015 року, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадився з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено його не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадився з урахуванням фактично отримуваних працівникам виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (Закон № 76-УІІ від 28.12.2014 року) з 01.012015 року внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ, частина вісімнадцята викладена в такій редакції - «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України».
Також зазначили, що відповідно до частини першої пункту третього розділу XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 в зв'язку з набранням чинності цим Законом, визнаний таким, що втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ, крім частини третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1,які не стосуються питань перерахунку пенсії.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99, за загально визначеним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Тому є безпідставним посилання позивача у позові на ч.1З, 17,18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ про здійснення перерахунку пенсії, оскільки вказані норми втратили чинність.
Відповідно до ст.2 розділу І Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011р. №3668-УІ зазначено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів". Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково- технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів". Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до п.15 ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-УІІІ, ч.15 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» викладено в такій редакції: Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Тому підстав для здійснення перерахунку та виплати гр. ОСОБА_1 пенсії по ЗУ «Про прокуратуру» без обмеження її максимального розміру немає. Просить в задоволені позову відмовити.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив обставини, що викладені нижче.
З травня 1996 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, як отримувач пенсії за віком та за вислугою років згідно із Законом України «Про прокуратуру» (у редакції від 26.11.1993 № 2663-12).
Позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в Оболонському районі м.Києва з заявою про перерахунок пенсії, але листом №3774/08 від 26.02.2016 року йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», оскільки як зазначено у листі, на підставі п.5 прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ «з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо призначення та перерахунку раніше призначених пенсій.»
Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 01.05.2014 обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково наданими пенсіонерами.
Частина 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції 01.05.2014 передбачає перерахунок пенсії для прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»
Таким чином, положення законодавства України в редакції, що діяла безпосередньо на час виникнення права позивача на пенсію, гарантували право на одержання пенсії, виходячи з розміру одержуваних ним доходів.
Статтею 8 Конституції України декларовано визнання в Україні і дії верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно- правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції гарантується.
Статтями 22, 46 та 92 Конституції України встановлено, що таке конституційне право громадянина України, як право на соціальний захист гарантується, визначається виключно законами України і не може бути скасовано.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-УІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
При цьому відповідно до ч.2 ст. 48 Закону України «Про Регламент Верховної Ради» закони, постанови та інші акти Верховної Ради, що набрали чинності, скасуванню Верховною Радою не підлягають, вони можуть бути визнані Верховною Радою такими, що втратили чинність.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про відсутність законних підстав у відповідача вважати, що у зв»язку із скасуванням норми щодо пенсійного забезпечення відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 01.06.2015 року пенсії не призначаються і раніше призначені не перераховуються, оскільки такий висновок зроблений в порушення ч.2 ст. 48 Закону України «Про Регламент Верховної Ради» та ст.ст.8, 22,46, 92 Конституції України.
Виходячи з відсутності даних, які б свідчили, що на час виникнення спірних правовідносин норми Закону України «Про прокуратуру» втратили чинність, суд дійшов висновку про те, що Закон України «Про прокуратуру» на час виникнення спірних правовідносин є чинним і підлягає застосуванню.
Крім того, відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно- правові акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст. 64 Конституції України - конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Таким чином, застосування відповідачем до правовідносин з позивачем вимог гі.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII призводить до значного погіршення його матеріального становища, обмеження його конституційного права на соціальний захист та порушення законних інтересів.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування своєї правової позиції
З врахуванням вищевикладеного та відповідно до ст. 19 Конституції України - яка встановлює обов'язок органів державної влади, до яких відноситься відповідач, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, на засадах рівності, законності та справедливості, суд прийшов до висновку по задоволення частково позовних вимог ОСОБА_1.
У зв'язку з задоволенням позову, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір відповідно до ст.94 КАС України та Закону України «Про судовий збір» у розмірі 551 грн. 20 коп..
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 19, 22, 46, 58,64, 92 Конституції України ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст.ст. 183-2, 256 КАС України, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Центрального об»єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов»язання вчинити перерахунок пенсійних виплат задовольнити частково.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Києва, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1), згідно довідки Прокуратури міста Києва від 04.02.2016 року № 18/65 з розрахунку 90 % із середнього заробітку (16 513,39 грн.) з 30 березня 2016 року без обмеження максимального розміру пенсії.
Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києва (код ЄДРПОУ 40376133) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Д.Г.Камбулов