Червоноармійський районний суд Житомирської області
Справа № 292/34/16-а
Номер провадження 2-а/292/35/16
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
07 листопада 2016 року смт.Пулини
Червоноармійського районного суду Житомирської області
Суддя- Гуц О.В.
секретарі судового засідання Володіна В.В.,Саламатова О.М.
у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Мартинівська сільська рада Пулинського району Житомирської області про визнання нечинним рішення відповідача, зобов"язання вчинити певні дії.
У судовому засіданні брали участь: позивачка ОСОБА_2, представник позивачки ОСОБА_5, представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Мартинівської сільської ради - Зубрицька О.Ц.
В С Т А Н О В И В :
У вересні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до суду із зазначеним позовом, мотивуючи його тим, що вона являється пенсіонером, перебуває на обліку в Черняхівському об"єднаному управлінні ПФУ в Житомирській області та одержує пенсію за віком.
12.06.2015 року Мартинівська сільська рада Пулинського району уклала з нею цивільно-правовий договір, за яким вона взяла на себе зобов"язання за грошову винагороду надавати замовнику послуги по веденню бухгалтерського обліку в об"ємі і на умовах, передбачених цим договором. Термін дії договору один рік. 12.06.2016 року Мартинівська сільська рада Пулинського району, враховуючи, що вона належно виконувала свої зобов"язання за договором від 12.06.2015 року, знову уклала з нею аналогічний цивільно-правовий договір.
З 12.06.2015 року по даний час вона співпрацює з Мартинівською сільською радою на підставі вищевказаних цивільно-правових договорів і є виконавцем з надання певного виду послуг. Вона не включена до штату працівників сільської ради, не обіймає посаду бухгалтера, не підпадає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку сільської ради. На неї не поширюється дія Законів України "Про державну службу" та "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Починаючи з 01.07.2016 року виплату пенсії їй було припинено, з тих підстав, що вона, як працюючий пенсіонер, з 12.06.2015 року по даний час працює на посаді бухгалтера в органах місцевого самоврядування і що згідно ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року, та внесеними змінами до ст. 47 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", тимчасово у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, робота на даній посаді не дає їй права для виплати пенсії.
12.08.2016 року, не погоджуючись з таким рішенням, вона подала відповідачу письмову заяву з проханням вирішити питання про відновлення їй виплати пенсії, на що листом № 17/0-8 від 17.08.2016 року, останній відмовив.
Вважає, що відмова Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області є незаконною, а її право на пенсію порушене, тому просить суд визнати протиправним рішення Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо припинення їй виплати пенсії за віком, починаючи з 01 липня 2016 року, зобов"язати відповідача поновити їй виплату призначеної відповідно до ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" пенсії за віком, починаючи з 01 липня 2016 року та стянути з відповідача судовий збір.
Позивачка та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримують та просять задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про місце та час його проведення належним чином повідомлений, у своєму запереченні просить розглядати справу без їх участі та зазначає, що позивачці було правомірно припинено виплату пенсії, відповідно до ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213 - VIII від 02.03.2015 року, та ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 911-VIII від 24.12.2015 року, якими в ст. 37 ЗУ "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, та ст. 47 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" внесено зміни. Оскільки позивачка працює на посаді бухгалтера Мартинівської сільської ради Пулинського району, тому відсутні підстави для нарахування, та виплати їй пенсії з 01.06.2015 року. Враховуючи викладене просить суд відмовити в задоволенні позову у зв"язку з безпідставністю і необгрунтованістю позовних вимог.
Представник третьої особи в судовому засіданні проти задоволення позову не заперечувала, оскільки ОСОБА_2 надає Мартинівській сільській раді послуги по веденню бухгалтерського обліку на підставі укладених цивільно-правових договорів від 12.06.2015 року та 12.06.2016 року, вона до складу трудового колективу працівників сільської ради не входить, згідно штатного розпису посаду головного бухгалтера не обіймає.
Вислухавши пояснення позивачки, її представника та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Так, статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що позивачка з 2014 року перебуває на обліку в Черняхівському об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до цивільно-правових договорів від 12.06.2015 року та 12.06.2016 року, укладених між Мартинівською сільською радою в особі сільського голови Зубрицької О.Ц., та ОСОБА_2, остання прийняла на себе за грошову винагороду зобов"язання з надання послуг по веденню бухгалтерського обліку, договори укладалися строком на 1 рік.
Листом Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 932/02-02 від 05.08.2016 року, ОСОБА_2 було повідомлено, що при перевірці її пенсійної справи виявлено, що вона з 12.06.2015 року працює на посаді бухгалтера, яка дає право на призначення пенсії згідно ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування". Згідно ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213 - VIII від 02.03.2015 року, з 01.04.2015 року та внесеними змінами у ст. 47 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", робота на посаді бухгалтера не дає права для виплати пенсії, тому з 12.06.2015 року по 30.06.2016 року утворилась переплата пенсії на суму 19 874 грн.
12 серпня 2016 року позивачка звернулася до Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про відновлення їй виплати пенсії з 01.07.2016 року.
Із листа № 17/0-8 від 17.08.2016 року вбачається, що відповідач відмовив позивачу у відновленні виплати пенсії згідно ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", оскільки за Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року, з 01 квітня 2015 року не виплачуються пенсії, призначені на ряду з іншими Законами, і згідно ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", в період роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів". ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 911-VIII від 24.12.2015 року, внесено зміни у ст. 47 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", а саме тимчасово у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року особам (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасиків бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст. 10 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на роботах (посадах) та за умовами, які передбачені вищевказаними Законами, призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання, не виплачуються.
З повідомлення Мартинівської сільської ради Пулинського району № 247 від 13.09.2016 року вбачається, що ОСОБА_2, будучи пенсіонером, починаючи з 12.06.2015 року по даний час надає Мартинівській сільській раді послуги по веденню бухгалтерського обліку на підставі укладених цивільно-правових договорів від 12.06.2015 року та 12.06.2016 року. Вона до складу трудового колективу працівників сільської ради не входить, не підпадає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку сільської ради, згідно штатного розпису посаду головного бухгалтера не обіймає. А тому ОСОБА_2 не користується соціальними гарантіями встановленими Законами України "Про державну службу" та "Про службу в органах місцевого самоврядування". Починаючи з 12.06.2015 року по даний час між ОСОБА_2 і сільською радою будь-яких трудових угод не укладалося.
Згідно табелів обліку робочого часу за червень, липень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень та серпень 2016 року по Мартинівській сільській раді, ОСОБА_2 до даних табелів, як працівник сільської ради не включена.
Відповідно до штатних розписів за 2015-2016 роки Мартинівської сільської ради, посада головного бухгалтера вільна.
З розрахунку до кошторису Мартинівської сільської ради на 2016 рік вбачається, що до нього включені витрати по цивільно-правовому договорі.
Згідно абзацу другого частини першої статті 47 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", (у редакції чинній з 01.04.2015 р.), тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: - у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються; - у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Відповідач вважає, що оскільки позивачка працює на посаді, яка дає право на призначення пенсії або щомісячного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", то в період з 12.06.2015 року по 31.12.2015 року, з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року пенсія, призначена згідно Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійного страхування", виплачуватись не повинна.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний у пункті 5 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" вищевказаного Закону, закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв"язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії/щомісячне довічне грошове утримання за цими Законами не призначаються.
На даний час особам, які підпадають під дію Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", пенсія призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійного страхування".
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 911-VIII від 24.12.2015 року, внесено зміни у ст. 47 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", а саме, тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року особам (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасиків бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст. 10 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на роботах (посадах) та за умовами, які передбачені Законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Згідно ст. 1 ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування", служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Відповідно до положень ст. 3 ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування", посадами в органах місцевого самоврядування є: - виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою; - виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; - посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
З ч.1 ст. 626 ЦК України вбачається, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Цивільно-правові договори укладаються про виконання певної роботи, яку працівник виконує самостійно і вичерпуються виконаною роботою (послугою, продукцією), тож цивільно-правовий договір розрахований на однократне застосування.
Основними ознаками цивільно-правового договору (угоди) є: - суб"єктами правовідносин можуть бути як фізичні, так і юридичні особи; - предмет договору - результат виконання робіт; - правила внутрішнього трудового розпорядку не поширюються на виконавця робіт за договором; - відносини між сторонами наказами не регулюються; - учасник угоди сам регулює процес виконання робіт; - оплата праці здійснюється на підставі акта виконаних робіт; - правові відносини регулюються нормами цивільного права.
Предметом цивільного договору про працю виступає матеріалізований результат праці або завдання одноразового характеру. При виконанні цивільних договорів про працю, процес праці не регламентується правом і здійснюється особою самостійно на свій розсуд.
Згідно ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні; суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності.
У відповідності до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, враховуючи, що позивачка надає Мартинівській сільській раді Пулинського району послуги по веденню бухгалтерського обліку на підставі цивільно-правових договорів, за що їй виплачується щомісячна грошова винагорода, до складу трудового колективу працівників сільської ради не входить, не підпадає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку сільської ради, згідно штатного розпису посаду головного бухгалтера не обіймає, тому вона не має права на призначення пенсії згідно ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" і на неї не поширюються вимоги Законів України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року та ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 911-VIII від 24.12.2015 року, якими внесені зміни в ст. 47 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", тому з 01 липня 2016 року виплата пенсії за віком, призначена позивачці відповідно до ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", підлягає відновленню у зв"язку з відсутністю підстав для її невиплати.
При цьому суд вважає, що поновити права та інтереси позивачки іншим шляхом ніж відновлення виплати пенсії неможливо, а тому заявлені вимоги є законними та обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд, відповідно до ст. 94 КАС України стягує з відповідача на користь позивачки понесені нею та документально підтверджені судові витрати в сумі 551,20 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94, 159-163, 167, 256 КАС України, ст.47 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та ст. ст. 1,3, Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", суд-
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_2 до Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Мартинівська сільська рада Пулинського району Житомирської області про визнання нечинним рішення відповідача, зобов"язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати протиправним рішення Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо припинення ОСОБА_2 виплати пенсії за віком, починаючи з 01 липня 2016 року.
Зобов'язати Черняхівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити ОСОБА_2 виплату пенсії за віком, призначеної відповідно до ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01 липня 2016 року.
Допустити негайне виконання постанови у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Червоноармійський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В.Гуц