КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про передачу справи на розгляд іншого адміністративного суду
20 жовтня 2016 року №810/2976/16
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Панченко Н.Д., за участю секретаря судового засідання Бончевої О.С.,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача-1: не з'явився,
відповідача-2: Дахна А.М.,
представника третьої особи: ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом до третя особа про ОСОБА_5 Комунального підприємства «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району», державного реєстратора Комунального підприємства «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» Дахна Артема Миколайовича ОСОБА_6 визнання протиправним рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_5 з позовом до Комунального підприємства «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району», державного реєстратора Комунального підприємства «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» Дахна Артема Миколайовича, третя особа ОСОБА_6 про визнання протиправним рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 29520539 від 06.05.2016 (номер запису про право власності 14425279).
Відповідно до ухвал Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі №810/2976/16, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні 20.10.2016 судом на обговорення сторін було поставлено питання про передачу адміністративної справи №810/2976/16 на розгляд місцевому загальному суду.
Представники сторін та представник третьої особи щодо передачі справи на розгляд місцевому загальному суду не заперечували.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що справа № 810/2976/16 підлягає передачі на розгляд до Васильківського міськрайонного суду Київської області з огляду на наступне.
Як вбачається з позовної заяви, позивачем заявлені вимоги до державного реєстратора Комунального підприємства «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району», що пов'язані із реєстрацією права власності на нерухоме майно.
Статтею 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти.
У частині 3 цієї ж статті зазначено, що акредитованим суб'єктом може бути юридична особа публічного права, у трудових відносинах з якою перебуває не менше ніж три державні реєстратори, та яка до початку здійснення повноважень у сфері державної реєстрації прав уклала договір страхування цивільно-правової відповідальності з мінімальним розміром страхової суми у тисячу мінімальних розмірів заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року; договір з іншим суб'єктом державної реєстрації прав та/або нотаріусом (у разі коли акредитований суб'єкт здійснює повноваження виключно в частині забезпечення прийняття та видачі документів у сфері державної реєстрації прав).
Акредитація суб'єктів та моніторинг відповідності таких суб'єктів вимогам акредитації здійснюються Міністерством юстиції України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судом з'ясовано, що 17.02.2016 Міністерством юстиції України КП «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» акредитовано в сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців у повному обсязі.
З інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань слідує, що КП «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» (ідентифікаційний код 34709894) засноване Васильківською районною радою.
Згідно Статуту КП «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району», що затверджений рішенням Васильківської районної ради від 24.10.2006 №64-4-V (зі змінами від 17.03.2016 №61-06-VIII), КП «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» створено районною радою та засновано на комунальній власності (пункт 1.1 Статуту).
Відповідно до пункту 3.2 Статуту, КП «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» є підзвітним та підконтрольним Васильківській районній раді з питань, визначених чинним законодавством та цим статутом.
Підпунктом 4.1 Статуту передбачено, що метою діяльності підприємства є забезпечення реалізації Васильківською районною радою основних напрямків соціально-економічного розвитку району. Підприємство, зокрема, провадить діяльність в сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень як акредитований суб'єкт державної реєстрації.
Отже, КП «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» є акредитованим суб'єктом державної реєстрації прав, що у своїй діяльності підпорядкований, підзвітний та підконтрольний органу місцевого самоврядування - Васильківській районній раді.
Систему органів місцевого самоврядування, їх правовий статус, а також порядок взаємовідносин органів місцевого самоврядування з підприємствами, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (зі змінами та доповненнями).
Статтею 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Відповідно до частини 2 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Згідно статті 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Положеннями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Пунктом 1 частини 1 цієї ж статті встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Отже, адміністративні справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів чи посадових (службових) осіб органів місцевого самоврядування предметно підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Оскільки КП «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» засноване та підпорядковане Васильківській районній раді - органу місцевого самоврядування у розумінні Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», поданий позивачем адміністративний позов, хоча і має у даному випадку ознаки публічно-правового спору, разом з цим, у силу положень частини 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним.
Таким чином, даний спір не підсудний Київському окружному адміністративному суду.
Пунктом 2 частини 1 статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Адміністративна справа, відповідно до частини 7 статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, розглядається адміністративним судом, до якого вона надіслана. Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
За таких обставин, керуючись статтями 19, 22, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу № 810/2976/16 за позовом ОСОБА_5 до Комунального підприємства «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району», державного реєстратора Комунального підприємства «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» Дахна Артема Миколайовича, третя особа ОСОБА_6 про визнання протиправним рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень передати на розгляд до Васильківського міськрайонного суду Київської області (08600, Київська область, м. Васильків, вул. Шевченка, 8).
Ухвала може бути оскаржена у порядку і строки, встановлені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Панченко Н.Д.