Справа №366/3046/16-а
Провадження № 2-а/366/87/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2016 року суддя Іванківського районного суду Київської області Слободян Н.П., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Іванківського РВ (з обслуговування Іванківського і Поліського районів) ГУ МВС України в Київські області в особі ліквідаційної комісії, третя особа: Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області, про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Іванківського РВ (з обслуговування Іванківського і Поліського районів) ГУ МВС України в Київські області в особі ліквідаційної комісії, третя особа: Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади та зобов'язання вчинити певні дії, вказуючи на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом II групи з захворюванням, пов'язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи, має право на відповідні пільги, встановлені законодавством України.
Позивач вказує те, що коли відбулась аварія на ЧАЕС, його, як співробітника Іванківського РВВС на посаді міліціонера-водія, розпорядженням УВС Київського облвиконкому було відряджено з 26.04.1986 року по 27.04.2016 року в м. Прип*ять, територія якого визнана як зона відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, де він безпосередньо брав участь у ліквідації наслідків зазначеної катастрофи без засобів індивідуального захисту та виведення у чисту зону, внаслідок чого отримав дозу радіаційного опромінення 26,35 бер (відповідно до Закону України «Про захист людини від іонізуючого випромінювання» - 340 мілізівертів), що перевищувало допустиму дозу - 25 бер та призвело до втрати свого здоров'я та отримання фізичної та психологічної недуги, пов'язаної з отриманням інвалідності 2 групи.
Поряд з цим, позивач зазначає, що 08.02.2012 року Іванківським РВ ГУ МВС України в Київській області йому було видано довідку № 18 про заробітну плату в зоні відчуження для пред'явлення її до органів пенсійного фонду. Згідно цієї довідки УПФ у Іванківському районі Київської області нарахувало та виплачує позивачу пенсію.
06.07.2016 року позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії Іванківського РВ ГУ МВС України в Київській області із заявою про видачу довідки про заробітну плату за час перебування в зоні відчуження з урахуванням урядових рішень, які діяли 1986 року, на що отримав відповідь про необхідність звернення до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області.
Своїм листом за № 367-Б від 07.10.2016 року отримав відповідь з відмовою у видачі довідки з перерахованою заробітною платою, посилаючись на те, що попередня довідка, видана 08.02.2012 року правильна і підстав для видачі нової немає. Згідно зазначеної довідки нарахована фактична заробітна плата за роботу у місті Прип*ять 26 та 27 квітня 1986 року становить 53,30 карбованців. При цьому, оплата за дні роботи в зоні відчуження розрахована так: (посадовий оклад 160 крб. : 30 (квітень) = 5,33 (денна тарифна ставка). 2 робочих дні * 5,33 (тарифна ставка) * 4 (кратність) = 42,64. Збережена заробітна плата: грошове утримання: (середньоденна 160,00 крб.: 30 (квітень) = 5,33 (середньоденна)*2 робочих дні = 10,66. Всього 53,30 крб. (10,66 крб. «збережена зарплата» +42,64 крб. «оплата праці за роботу в зоні).
Разом з тим, позивач не погоджується з даними, вказаними в довідці, зазначивши, що відповідачем не було враховано обставин, а дійсна фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, із якої має визначатися його пенсія, має бути значно більшою.
Після зняття грифу «таємно» з розпорядження РМ СРСР № 964-рс від 17.05.1986 року «Про одноразову виплату винагороди за одержання дози опромінення більше норми, а також включення винагороди в заробітну плату» він дізнався, що останнім введено зони небезпеки в залежності від рівня радіоактивного забруднення території з відповідною оплатою: в третій зоні небезпеки в п*ятикратному розмірі в порівнянні з встановленим діючим законодавством нормами. Ці норми були поширені на осіб начальницького і рядового складу ОВС відповідно до Розпорядження РМ СРСР від 23.05.1986 року № 1031-рс.
Відповідно до пункту 2 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 7 травня 1986 р. N 524-156 та постанови РМ УРСР і УРРПС № 207-7 від 10.06.1986 року «про умови оплати праці і матеріального забезпечення підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і попередженням забруднення навколишнього середовища» було дозволено виплачувати особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, спрямованих на роботи, зазначені в п. 1 цієї постанови, добові в розмірі 3 рублі 50 коп., а також забезпечувати їх безкоштовним триразовим гарячим харчуванням
Згідно з розпорядженням КМ України від 25.11.1993 року № 1006-р дозволено ОВС перераховувати їх грошове утримання за період роботи в зоні відчуження із розрахунку посадових окладів і окладів за спеціальним званням у кратних розмірах відповідно до зон небезпеки. Крім того, доручено МВС та Мінсоцзахисту призначити і перераховувати пенсії відповідно до норм чинного законодавства із перерахованого згідно з названим розпорядженням грошового утримання.
Таким чином, зробивши розрахунок грошового утримання з урахуванням Постанови РМ СРСР і ВЦСПС № 524-156 від 07.05.1986 року за період 26-27.04.1986 року, позивач просить:
1)Дії Іванківського РВ ГУ МВС України в Київській області в особі ліквідаційної комісії по невключенню в довідку про заробітну плату в зоні відчуження грошових винагород та інших доплат - визнати неправомірними.
2)Зобов*язати Іванківський РВ ГУ МВС України в Київській області в особі ліквідаційної комісії зробити перерахунок з відображенням в особовому рахунку та видати йому (позивачу) довідку про заробітну плату в зоні відчуження з урахуванням всіх виплат і доплат: посадового окладу в подвійному розмірі з урахуванням зони небезпеки в кратних розмірах 11 зона небезпеки кратність 5 (1+4), добових, винагороду за отриману гранично допустиму дозу радіації в розмірі 500 крб.
В судове засідання позивач не з'явився, у позовній заяві зазначив, що просить розглядати справу без його участі та винести рішення на підставі наданих доказів.
Представник відповідача -Іванківського РВ ГУ МВС України в Київській області в особі ліквідаційної комісії - у судове засідання не з*явився, про дату і час слухання справи відповідач повідомлений вчасно.
Представник третьої особи в судове засідання не з*явився, подав заперечення, в якому просить розгляд справи проводити без його участі та вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Заперечення УПФУ у Іванківському районі зводяться до того, що в пенсійній справі позивача знаходиться належним чином завірена копія особового рахунку позивача за 1986 рік, в якій не зазначені суми грошових винагород та одноразові виплати, отже, вони не мали постійного характеру та не були включені до особового рахунку. Довідка про заробітну плату позивача, на підставі якої йому проведено розрахунок пенсії, видана саме на основі вказаного вище особового рахунку. Просили визнати УПФУ неналежним відповідачем у справі, відмовити у задоволенні позову. Проте, у цій справі УПФУ проходить лише як третя особа.
На підставі ст. 122, ч. 6 ст. 128 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області та отримує пенсію як особа, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії, також є інвалідом ІІ групи із захворюванням, пов'язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до маршрутного листа № 15/506 від 06.02.2012 року Головного управління МВС в Київській області старший сержант міліції ОСОБА_1 приймав участь в заходах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і знаходився в зоні відчуження з 26 по 27 квітня 2016 року в м. Прип*ять.
Отримана позивачем 26 та 27 квітня 1986 року у місті Прип'яті доза радіоактивного опромінювання становить 26,35 бер, про що свідчить наданий суду список співробітників УВС Київського облвиконкому, яким уточнена доза радіоактивного опромінення, отримана в ході ЛНА на ЧАЕС в 1986 році.
06.07.2016 року позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії Іванківського РВ ГУ МВС України в Київській області з письмовою заявою з проханням провести перерахунок заробітної плати за період виконання службових обов'язків в зоні відчуження - м. Прип*ять, відповідно до маршрутного листа № 15/506 від 06.02.2012 року, виданого ГУ МВС України в Київські області, та видати йому довідку про заробітну плату з урахуванням Урядових рішень, які діяли в 1986 році, і належних йому, у зв'язку з цим доплат.
Листом від 07.10.2016 року відповідач відмовив у видачі вище зазначеної довідки, посилаючись на те, що довідка про грошове забезпечення позивача, видана йому за 18 08.02.2012 року правильна і підстав для видачі нової немає.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституція України у статті 46 встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Щодо посадового окладу в подвійному розмірі:
Згідно п.1 постанови ЦК КПРС, Президії ВР СРСР, РМ СРСР, ВЦРПС від 07.05.1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції було постановлено «виплачувати військовослужбовцям військових частин і органів Комітету державної безпеки СРСР, а також особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ, які виконують службові обов'язки в зоні Чорнобильської АЕС, посадові оклади і оклади по військовому чи спеціальному званню в подвійному розмірі. Особам офіцерського складу… начальницькому та рядовому складу органів внутрішніх справ виплачувати, крім того, добові». Тобто зазначена норма була обов'язковою до виконання в частині нарахування окладу ОСОБА_1 у подвійному розмірі, а як вбачається з наданої довідки грошове утримання (посадовий оклад) взяте в однократному розмірі - по 5,33 крб. за два дні, добові взагалі не нараховувались, хоча ці норми носили обов'язковий характер.
Право позивача на отримання подвоєних окладів за посадою передбачалося розпорядженням РМ СРСР від 23.05.1986 р. № 1031-рс, наказом МВС СРСР № 0130 від 11.05.1986 р., а також підтверджується також чинним Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.11.1993 року № 1006, яким з метою соціального захисту колишніх співробітників апарату МВС - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до першої категорії, а також тих, які отримали в 1986-1987 роках дозу опромінення в 25 бер і більше, дозволити МВС перерахувати їх грошове утримання за період роботи в зоні відчуження із розрахунку посадових окладів і окладів за спеціальними званнями, що діяли в період роботи в зоні Чорнобильської АЕС, у кратних розмірах відповідно до зон небезпечності, де вони несли службу.
Щодо одноразової грошової винагороди за отриману гранично допустиму дозу радіації:
У відповідності до Розпорядження Ради Міністрів СРСР "Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати" № 964-рс від 17 травня 1986 року у випадку отримання працівником офіцерського чи начальницького складу органів внутрішніх справ гранично допустимої дози радіації йому виплачуються три місячні оклади грошового утримання по посаді і спеціальному званню. А особам молодшого начальницького і рядового складу внутрішніх справ 500 руб. Тобто встановлено обов'язок виплати такого утримання.
Згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 листопада 1993 року № 1006-р «Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» з метою соціального захисту колишніх співробітників апарату МВС учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесених до першої категорії, а також тих, які отримали в 1986-1987 роках дозу опромінення в 25 бер і більше органам внутрішніх справ дозволено перераховувати їх грошове утримання за періоди роботи в зоні відчуження із розрахунку посадових окладів і окладів за спеціальними званнями, що діяли в період роботи в зоні ЧАЕС у кратних розмірах відповідно до зон небезпечності, де вони несли службу. Крім того, доручено МВС та Мінсоцзахисту призначити і перерахувати пенсії відповідно до норм чинного законодавства із перерахованого згідно з названим розпорядженням грошового утримання.
Таким чином, одноразова грошова винагорода, з урахуванням дози радіоактивного ураження організму позивача та займаної посади, складає 500 крб.
Щодо виплати добових :
Згідно п.1 постанови ЦК КПРС, Президії ВР СРСР, РМ СРСР, ВЦРПС від 07.05.1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції було постановлено «Особам офіцерського складу… начальницькому та рядовому складу органів внутрішніх справ виплачувати, крім того, добові». Тобто зазначена норма була обов'язковою до виконання в частині нарахування добових, однак вони взагалі не нараховувались. Постановою РМ СРСР, ВЦРПС № 665-195 від 05.06.1986 року та постановою РМ УРСР і УРРПС № 207-7 від 10.06.1986 року «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і попередженням забруднення навколишнього середовища» було дозволено виплачувати працівникам, в т.ч. особам начальницького і рядового складу ОВС, направлених на роботи по ЛНА на ЧАЕС, добові у розмірі 3 карбованці 50 коп.).
Проаналізувавши викладене, суд вважає, що вимога позивача про добові ґрунтується на положеннях нормативно-правових актів, які регулювали це питання.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Так, Міністерство праці та соціальної політики України в своєму листі від 06.03.2012 року № 544/20/132-12 надало роз'яснення, що «...Відомості про встановлення умов і розмірів оплати праці та умов їхнього запровадження по конкретних особах можуть мати, а отже й надавати виключно підприємства, установи, організації (далі - підприємства), де працювали ці особи, або їхні правонаступники. Згідно статті 15 цього ж Закону (Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») видача довідок про заробітну плату у період роботи (служби) з ліквідації наслідків аварії па Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами (військкоматами), які відповідно до ч. 2 ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її».
Листом Міністерства праці України від 22.11.1995 року № 09-3815 повідомлялося, що у разі неправильного нарахування заробітної плати особам, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії па ЧАЕС у 1986-1987 роках, згідно з листом Міністерства праці України від 29 10.1992 № 09-3751 Міністерства України у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС від 29.10.1992 року № 1082/ЗК та Міністерства фінансів України від 29.10.1992 року № 13-412/308 на підставі стверджуючих документів підприємство (організація), яке відряджало працівника в зону відчуження (або його правонаступник), має зробити перерахунок заробітної плати і надати довідку про новий розмір заробітної плати в зоні відчуження для подання до органу Пенсійного Фонду України за місцем проживання особи - для перерахунку розміру пенсії.
П.4 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою РМ УРСР і УРРПС № 207-7 від 10.06.1986 року «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і попередженням забруднення навколишнього середовища» визначено, що « у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Ст.1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
У ст. 2 цього ж Закону передбачено, що основна заробітна плата це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
У ст. 2 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що грошові компенсаційні виплати у вигляді добових віднесено до додаткової заробітної плати.
Згідно із ч. 2 ст. 233 КЗпП України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог частково.
Адміністративний позов був поданий особою, що звільнена від сплати судового збору, відтак положення статті 94 КАС України щодо розподілу судових витрат в даному випадку застосуванню не підлягає.
На підставі наведеного, керуючись ст. 7, 9, 11 , 69-71, 86, 97, 158-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити.
Визнати дії Іванківського РВ (з обслуговування Іванківського і Поліського районів) ГУ МВС України в Київській області в особі ліквідаційної комісії щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату за роботу у третій зоні небезпечності (зоні відчуження) м. Прип*ять по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період 26 та 27 квітня 1986 року без включення: подвійного посадового окладу, добових, одноразової грошової винагороди за перевищення дози радіоактивного ураження в розмірі 500 крб., протиправними.
Зобов'язати Іванківський РВ (з обслуговування Іванківського і Поліського районів) ГУ МВС України в Київській області в особі ліквідаційної комісії здійснити перерахунок заробітної плати з відображенням його в особовому рахунку та включити ОСОБА_1 у довідку про заробітну плату за період роботи 26 та 27 квітня 1986 року у третій зоні небезпечності (зоні відчуження) м. Прип*ять по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: подвійний посадовий оклад, добові, одноразову грошову винагороду за перевищення дози радіоактивного ураження організму 500 крб., і надати довідку з урахуванням вказаних виплат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Іванківський районний суд протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.
Суддя: Н.П.Слободян