Постанова № 62554398, 07.11.2016, Бродівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
07.11.2016
Номер справи
439/1320/16-а
Номер документу
62554398
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 439/1320/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 листопада 2016 р. м. Броди

Бродівський районний суд Львівської області

в складі:

головуючого судді Петейчук Б. М.

з участю секретаря Ковальчук Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Броди адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду у Бродівському районі про - про перерахунок призначеної пенсії державного службовця,-

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1, звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі, у якому вона просить суд постановити рішення, яким визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області та скасувати рішення від 22.09.2016 р. №47/03-31 щодо відмови у проведенні перерахунку. Зобов?язати управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області здійснити перерахунок та виплачувати її, ОСОБА_1, починаючи з 14 вересня 2016 року пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» включивши до середньомісячної зарплати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та компенсацію за невикористану відпустку, з яких сплачено внески на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, з врахуванням виплачених сум. Перерахунок пенсії провести у відповідності до ч. 1 та ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час призначення пенсії.

Позивач свої вимоги мотивує тим, що вона ОСОБА_1, з вересня 2008 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-Х11. 07 вересня 2008 року її виповнилося 55 років. Загальний трудовий стаж на даний час складав 39 років 11 місяців 19 днів, з них стаж на посаді державного службовця - 18 років 5 місяців 5 днів. Для призначення пенсії до УПФУ в Бродівському районі нею були надані всі необхідні документи, у тому числі довідка про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» видану фінансовим управлінням Бродівської райдержадміністрації 08.09.2008 р. №16 за формою, яка була затверджена на час призначення виплати. Однак, управлінням Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області при нарахуванні пенсійної виплати не враховано суми колонки «Премії до державних, професійних свят та ювілейних дат», а також сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку.

14 вересня 2016 року вона звернулася до Управління пенсійного фонду в Бродівському районі із заявою про перерахунок її пенсійної виплати з врахуванням усіх складових заробітної плати та подала довідку про складові заробітної плати, за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 14.02.2011 р. №5-1, видану фінансовим управлінням Бродівської райдержадміністрації від 14.09.2016 року №5. В цій довідці графа «Премії до державних, професійних та ювілейних дат» перенесена в графу «Інші виплати», у яку включена індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та компенсація за невикористану відпустку. Управління пенсійного фонду в Бродівському районі Львівської області рішенням від 22.09.2016р. №47/03-31 відмовило її у проведенні такого перерахунку, про що повідомило її листом від 22 вересня 2016 року №3401/03-31. Основною причиною такої відмови було те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку не зазначені в переліку складових заробітної плати та не включаються до розрахунку пенсії державним службовцям. Вважає дії управління неправомірними та такими, що порушують її права та інтереси. У зв'язку з чим звертається до суду.

Позивач - ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та дала показання аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Представник відповідача Мандзя В.І. позовні вимоги не визнав та подав заперечення у якому пояснив, що ст. 33 Закону України "Про держану службу" передбачає складові заробітної плати державних службовців. У пункті 4 Постанови КМ України від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" визначено складові заробітної плати державного службовця, котрі враховуються у відповідних розмірах для перерахунку пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Такі види, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не включені до складової заробітної плати, які враховують під час перерахунків пенсій у зв?язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши докази у їх сукупності, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із таких міркувань.

Як встановлено судом і вказана обставина не заперечується сторонами, ОСОБА_1 09.09.2008 року призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-ХІІ. Стаж державної служби на час призначення пенсії становив 18 років 05 місяців, 5 днів.

Встановлено, що ОСОБА_1 14.09.2016р. фінансовим управлінням Бродівської районної державної адміністрації видано довідку № 5 про складові заробітної плати, що надається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій зазначено, що сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування становить 65263 грн. 38 коп. У складові заробітної плати включено такі виплати: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 14411 грн. 33 коп.; премії - 6664 грн. 13 коп., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 00 грн. 00 коп., інші виплати - 8558 грн. 75 коп. В склад "інших виплат" увійшли: індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористані відпустки..

14 вересня 2016р. ОСОБА_1 звернулася в Управління пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням складових зарплати, які зазначені у вищевказаній довідці від 14.09.2016р. і включені у графу "інші виплати".

Своїм рішенням від 22.09.2016р. №3401/03-31 УПФ у Бродівському районі Львівської області повідомило ОСОБА_1, що підстав для перерахунку пенсії немає.

Відповідно до ст.66 Закону України № 1788 "Про пенсійне забезпечення"до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати прані (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

Відповідно до ст.41 Закону України №1058 "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування "до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховують суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно цим Законом, з яких фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески"

Згідно із ст.2 Закону України від 26.06.1997р. №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"(в редакції, чинній до 01.01.2011 року) та ст.7 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-1V "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "об'єктом оподаткування є: фактичні витрати на оплату прані працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" (108/95-ВР)".

Відповідно до ст.2 Закону України від 24.03.1995р. №108/95 ВР "Про оплату праці" у структуру заробітної плати включається основна та додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до пп.2.2.7 та пп.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України 13.01.2004 р. №5 (у відповідності до Закону України №108/95) суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, включається до інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Згідно із роз'ясненням Пенсійного Фонду України (лист від 02.03.2004р. № 1983/04) вказана Інструкція є єдиним нормативним документом, який визначає складові фонду оплати праці і застосовується при нарахуванні внесків до Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 1 ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ (в редакції, що була чинна на момент призначення ОСОБА_1 пенсії 09.09.2008р.) "пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до ч.5 ст.37 цього Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Заробітна плата державного службовця відповідно до ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Зокрема, в ч. 6 вказаної статті визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також: надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Статтею 35 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ передбачено, що державним службовцям допомога на оздоровлення виплачується при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу.

Згідно з ч. 7 ст.33 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Умови оплати праці державних службовців визначені постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Зазначеною постановою надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови ( в т.ч. виконавчої влади ), у межах затвердженого фонду оплати праці: надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при паданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника, у межах затвердженого фонду оплати праці.

Враховуючи зазначене, допомога на оздоровлення, передбачена статтею 35 Закону України "Про державну службу" є обов'язковою виплатою, а матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №268 може виплачуватися у розмірі середньомісячної заробітної плати за умови наявних коштів на оплату праці.

Крім того, на виконання вимог ст.66 Закону України від 05.11.1991р. №1788 "Про пенсійне забезпечення" постановою Кабінету Міністрів України від 18.05 1998р. №697 затверджено "Перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій". Матеріальна допомога, яка носить системний характер і виплачується всім або більшості працівників, а також суми індексації заробітної плати, які виплачуються з фонду оплати праці, не включені у зазначений Перелік, а тому мають враховуватися при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій.

Відповідно до ч. 2 ст. 244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

У Постанові Верховного суду України від 06.11.2013р. №21-350а13 зазначено, що ВС вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 закону №3723-XII і в постановах від 20.02.2012, 14, 28.05.2013 (справи №№21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів №3723-XII та №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст.41 закону №1058-IV та ст.66 закону №1788-XII.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

В силу статей 83, 84, 87 Закону №1788-ХІІ та статей 43, 44, 45, 46 Закону №1058-ІV, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначайтеся чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Згідно ст.45 Закону №1058-ІV перерахунок призначеної пенсі провадиться в такі строки: у різі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшенні пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Враховуючи наведене, а також те що позивачка 14.09.2016р. звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а також те, що довідку № 5 від 14.09.2016р , у якій зазначено суми, що входили у складову заробітної плати ОСОБА_1, серед яких були зазначені суми матеріальної допомоги та індексація заробітної плати, позивач подала лише 14.09.2016р. разом із заявою про перерахунок пенсії, і така довідка не була у розпорядженні відповідача на момент визначення розміру пенсії, суд вважає, що позивач ОСОБА_1 має право на перерахування раніше призначеної пенсії, починаючи з 01.09.2016р., тобто з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії. Однак, враховуючи принцип диспозитивності, враховуючи, що позивач просить суд здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 14.09.2016р., суд вважає, що саме такі позовні вимоги підлягають до задоволення.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить, що перерахунок пенсії необхідно провести відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у редакції, чинній на час призначення пенсії, із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсацію за невикористані відпустки), з урахуванням виплачених сум, починаючи з 14.09.2016р.

Керуючись ст. ст. 12, 14, 18, 71, 99, 100, 105, 159-163, 167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправним дії управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов?язати Управління пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, починаючи з 14 вересня 2016р., призначену їй відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" N 3723-XII від 16 грудня 1993 року, із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсацію за невикористані відпустки), з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язанням Управління Пенсійного Фонду України в Бродівському районі Львівській області в користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. судового збору, що останнім був сплачений при зверненні до суду із позовною заявою.

На постанову може бути подана апеляція до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бродівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.

Суддя: Б. М. Петейчук