Ухвала суду № 62551948, 13.10.2016, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
13.10.2016
Номер справи
263/7207/16-а
Номер документу
62551948
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

13.10.2016

№ 263/7207/16-а

№ 2-ар/263/16/2016

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2016 року м. Маріуполь

Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області в складі: головуючого судді Томіліна О.М., за участю секретаря Марцина Д.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Маріуполі заяву Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про розяснення постанови Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 13.07.2016 року за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла вказана заява, яка обґрунтована тим, що постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 13.07.2016 року було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 частково, а також стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 гривень. При виконані постанови суду в частині сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань виникли труднощі, оскільки управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя є державною, бюджетною установою. Управління не має власних фондів підприємства або нерухомого майна на яке можливо було би накласти стягнення. Управління, як орган що забезпечує надходження від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та виплату пенсій/довічного грошового утримання має декілька відкритих у Банківській установі рахунків. Рахунки поділяються на чотири види: рахунки на які надходять кошти від фізичних та юридичних осіб для сплати платежів на обовязкове державне пенсійне страхування, рахунки на які надходять кошти Пенсійного фонду для фінансування пенсій/довічного грошового утримання; рахунок на який надходять кошти від фонду соціального страхування для відшкодування лікарняних листів, рахунок на обслуговування апарату управління (заробітна плата, кошти на покриття комунальних витрат і т.п.). Бюджетним Кодексом України від 08.07.2010 № 2456 встановлено, що будь-які бюджетні зобовязання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Для виключення випадку нецільового використання коштів, управлінню необхідно вірно визначити, що саме мається на увазі в постанові Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 30.05.2016 року під словосполученням «Бюджетні асигнування». Згідно витягу з кошторису видатків на 2016 рік, головним управлінням ПФУ в Донецькій області поки не доведено бюджетних асигнувань для сплати судового збору (копія витягу додається). На підставі викладеного просить розяснити вказану постанову суду в частині Які саме кошти маються на увазі при зазначенні словосполучення «за рахунок бюджетних асигнувань.

Сторони в судове засідання не зявилися, що не перешкоджає розгляду заяви.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.170 КАС України якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.

З аналізу вказаних норм КАС України вбачається, що роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом - відсутністю причинно-наслідкових зв'язків у межах документу, невідповідності мотивувальної частини рішення його резолютивній частині; недотриманням вимог ясності, яке полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення та визначеності рішення. Необхідність роз'яснення судового рішення може бути зумовлена нечіткістю судового акту за змістом, тобто коли певний судовий акт є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких ухвалений такий акт, так і для тих осіб, котрі будуть здійснювати виконання цього судового акту.

Так, постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 13.07.2016 року визнано протиправними дії УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області в частині не нарахування індексації пенсії ОСОБА_1, починаючи з 08.12.2015 року. Зобов'язано УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, починаючи з 08.12.2015 року здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078. А також стягнуто на користь ОСОБА_1, за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно п.1 Положень «Про Пенсійний фонд України», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообовязковому державному соціальному страхуванню.

Згідно Бюджетного Кодексу України бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів (бюджетної установи в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань, довгострокових зобов'язань за енергосервісом та здійснення витрат бюджету), надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження.

Згідно зі ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобовязання та платежі з бюджету можна здійснити лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному бюджетним кодексом України.

Відповідно до п.п. 5,6 статті 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобовязання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Будь-які зобовязання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобовязаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобовязань не можуть здійснюватися.

В даному випадку, витрати, повязані з виконанням судових рішень відсутні в бюджетних призначеннях, додаткові асигнування на рахунки Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя не надходили, до того ж кошторисом управління вказані видатки не передбачено.

При цьому, відповідно до ч.1, 2 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду».

Згідно з наказом Президента України від 29.11.2011 року «Про Положення про Державну казначейську службу України» Державна казначейська служба є центральним органом виконавчої влади, який входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розяснити постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 13 липня 2016 року, зазначивши, що судовий збір у розмірі 551,20 гривень на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню з державного бюджету шляхом стягнення коштів з рахунків центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Керуючись ст.ст. 27, 28, 31, 170 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про розяснення постанови Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 13 липня 2016 року за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії задовольнити.

Розяснити, що судовий збір у розмірі 551,20 гривень підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 з державного бюджету шляхом стягнення коштів з рахунків центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 5 днів від дня отримання її копії учасниками, що не брали участі у судовому засіданні.

Суддя О.М.Томілін