дата документу :
Справа № 359/8674/16-а
Провадження № 2-а/359/427/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2016 року о 19 годині 40 хвилин Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,
при секретарі - Шляхетко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом Управління міграційної служби України в Київській області в особі Бориспільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області до громадянина Нігерії ОСОБА_2 про примусове видворення -
В С Т А Н О В И В :
07.11.2016 Управління міграційної служби України в Київській області в особі Бориспільського районного відділу Управління міграційної служби в Київській області звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом про затримання для ідентифікації з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні та примусове видворення громадянина Нігерії ОСОБА_2 та негайне виконання постанови суду. Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що 07 листопада 2016 року під час проведення цільових профілактичних заходів нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері в м.Бориспіль Київської області, по вул.Бежівка співробітниками відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення УДМС України в Київській області був виявлений громадянин Нігерії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який перебуває на території України без наявних законних підстав, які б надавали право законного перебування його на території України на невизначений термін.
В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав заявлений позов, пояснив, що на момент перевірки відповідач не надав ані паспорта ані посвідки на тимчасове перебування в Україні, лише довідку, видану приватним навчальним закладом «Міжнародна Академія екології та медицини», що громадянин Нігерії ОСОБА_2 є студентом вузу. Він звертає увагу, що відповідач визнав, що в нього закінчився термін перебування в Україні в грудні 2015 року та відсутній документ, який би підтверджував законність перебування в Україні, та що для продовження терміну перебування в Україні іноземець має звернутись до міграційної служби особисто, надавши оригінал паспорта.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечував, пояснив, що він є громадянином Нігерії та перебуває в Україні близько трьох років, раніше навчався в Харківському медичному університеті, але був відрахований, тому через відсутність коштів не зміг вчасно продовжити термін перебування та оплатити навчання. Потів він уклав контракт на навчання з новим навчальним закладом, який надав йому довідку, що він є студентом. Він навчається в м.Києві та живе в м.Борисполі, до посольства Нігерії та до міграційної служби він не звертався, а оформленням нової посвідки на його перебування в Україні займається його агент. Він вважає, що такі документи будуть оформлені, та, його агент, завтра міг би привезти до суду контракт з навчальним закладом та його паспорт. Він би хотів залишитися в Україні, продовжити навчання.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні відповідачем визнано, що він приїхав в Україну з метою навчання, а також, що термін його перебування в Україні закінчився в грудні 2015 року і весь цей час він до міграційної служби з метою продовження терміну перебування в Україні не звертався.
Встановлено, у відповідача відсутній документ, що посвідчує його особу та громадянство, а також будь-який належний документ, який підтверджує законність його перебування в Україні, оскільки надана ним довідка, видана Приватним навчальним закладом «Міжнародна Академія екології та медицини» (№99-ІN від 26.09.2016) та згідно з якої громадянин Нігерії ОСОБА_2, паспорт серія НОМЕР_1 від 27 серпня 2012 року в тому, що він дійсно являється студентом четвертого курсу медичного факультету, не є таким належним документом.
Та обставина, що 07 листопада 2016 року він був виявлений в м.Борисполі Київської області, відповідачем не заперечується.
Відповідно до вимог ч.1,2 ст.16 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.
Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.
За змістом ч.12 ст.4 Закону, іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.
Відповідно до вимог ч.3 ст.6 Закону, іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах четвертій-чотирнадцятій та сімнадцятій статті 4 цього Закону, отримують посвідку на тимчасове проживання.
За змістом ч.12 статті 6 Закону, підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною дванадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, дійсний поліс медичного страхування, документ, що підтверджує факт навчання в Україні, та зобов'язання навчального закладу повідомити центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, про відрахування з такого закладу.
Крім того, відповідно до ч.1-3 статті 17 Закону іноземцю або особі без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, може бути продовжено строк перебування (за наявності законних підстав).
Документи про продовження строку перебування в Україні оформляються на підставі письмових звернень іноземця або особи без громадянства та приймаючої сторони, які подаються не пізніш як за три робочих дні до закінчення встановленого строку їх перебування на території України.
У продовженні строку перебування іноземцю або особі без громадянства може бути відмовлено в разі відсутності для цього підстав та достатнього фінансового забезпечення для покриття витрат, пов'язаних із перебуванням іноземця або особи без громадянства в Україні, або відповідних гарантій від приймаючої сторони.
Продовження строку перебування на території України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 14 ч.1 ст.1 Закону "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Згідно з вимогами ч.2,3 ст.25 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства » іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
Рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення.
Відповідно до ч. 1 ст.30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин справи, суд прийшов до висновку, що наявні обґрунтовані підстави вважати, що громадянин Нігерії ОСОБА_2, який без законних підстав перебуває на території України та у визначений йому термін не залишив територію України, не має достатнього матеріального забезпечення для того, щоб виїхати з України, ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, а отже підлягає видворенню в силу вищенаведених вимог ст.30 Закону України ««Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Суд враховує, що за подання до адміністративного суду позовних заяв у справах передбачених ст.183-7 КАС України,в тому числі про примусове видворення, судовий збір не сплачується.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.256 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову: про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України, про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця або особи без громадянства та про продовження строку такого затримання, про затримання до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11,86,160-163, 183-7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Затримати для ідентифікації громадянина Нігерії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з поміщенням до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, та примусово видворити з України після завершення процедури його ідентифікації.
Допустити негайне виконання постанови суду.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний в п'ятиденний строк з дня її проголошення. Оскарження постанови на зупиняє її виконання.
Суддя: І.В.Муранова-Лесів