Постанова № 62542438, 02.11.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2016
Номер справи
807/876/16
Номер документу
62542438
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2016 року № 876/6213/16Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 липня 2016 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Державного реєстратора - приватного нотаріуса Виноградівського районного нотаріального округу Юски Наталії Миколаївни про визнання неправомірною відмови, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У липні 2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Державного реєстратора - приватного нотаріуса Виноградівського районного нотаріального округу Юски Н.М., в якому просив: 1) визнати неправомірною відмову приватного нотаріуса Виноградівського районного нотаріального округу Юски Н.М., яка здійснює функції державного реєстратора, у прийнятті документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів колективного підприємства «Агрошляхбуд»; 2) зобов'язати державного реєстратора - приватного нотаріуса Виноградівського районного нотаріального округу Юску Н.М. внести відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про зміну складу учасників колективного підприємства «Агрошляхбуд» відповідно до рішення зборів учасників прийнятого протоколом від 07.07.2016 року.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.07.2016 року адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірною відмову, приватного нотаріуса Виноградівського районного нотаріального округу Юски Наталії Миколаївни, яка здійснює функції державного реєстратора, у прийнятті документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів колективного підприємства «Агрошляхбуд». Зобов'язано державного реєстратора - приватного нотаріуса Виноградівського районного нотаріального округу Юску Наталію Миколаївну внести відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про зміну складу учасників колективного підприємства «Агрошляхбуд» відповідно до рішення зборів учасників прийнятого протоколом від 07.07.2016 року.

З цією постановою суду першої інстанції від 18.07.2016 року не погодився ОСОБА_1, який не брав участі у справі в суді першої інстанції, та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена постанова суду порушує його права та інтереси, судом при винесенні постанови неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права, а тому оскаржена постанова суду підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що на виконання оскарженого рішення суду та за результатами вчинення реєстраційних дій державним реєстратором-приватним нотаріусом Юска Н.М. проведено державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу, згідно з якими ОСОБА_1 виключено зі складу учасників КП «Агрошляхбуд». За громадянкою ОСОБА_4 зареєстровано частку в розмірі 396449,77 гри., що складає 52,86%. За наявності судового спору між апелянтом та КП «Агрошляхбуд», а також громадянкою ОСОБА_4 щодо правомірності визнання за нею частки в розмірі 4,99% в КП «Агрошляхбуд» та правомірності реєстрації за нею вказаної частки Закарпатський окружний адміністративний суд не мав права розглядати питання про зобов'язання зареєструвати за ОСОБА_4 частку в розмірі 52,86% статутного капіталу підприємства. Також апелянт вказує, що в порушення встановленого законодавством порядку відповідач навіть не розпочав офіційної процедури прийняття документів для розгляду їх у відповідності до законодавства України. Відповідачем не здійснено прийняття документів за описом сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру, не видано примірник такого опису в день надходження заяви з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу до результатів розгляду документів через портал електронних сервісів. Тому, офіційної процедури розгляду документів навіть не було розпочато, що суд першої інстанції навіть не взяв до уваги. Суд першої інстанції розглянув спір про відмову у державній реєстрації змін відомостей про юридичну особу при тому, що спору з наявного питання немає, а встановлена законодавством відмова державним реєстратором не приймалась. Єдиним рішенням суду по предмету спору може бути зобов'язання державного реєстратора-приватного нотаріуса Юску Н.М. прийняти до розгляду документи. Крім цього апелянт зазначає, що з матеріалів проведення зборів учасників КП «Агрошляхбуд» вбачається, що на зборах не було навіть елементарного кворуму, будь-які рішення за відсутності кворуму не мають юридичної сили, однак суд цей факт не взяв до уваги.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржену постанову суду від 18.07.2016 року та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Позивач ОСОБА_2 у суді апеляційної інстанції подав заперечення, просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити та залишити в силі оскаржену постанову суду від 18.07.2016 року.

Суд апеляційної інстанції враховує, що розглядуваний адміністративний спір зачіпає права та інтереси ОСОБА_1, який не брав участі у справі в суді першої інстанції, а тому він являється належним апелянтом, згідно ст.185 КАС України.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі та з'явились в засідання суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що дану апеляційну скаргу слід задоволити частково.

Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 31.03.2016 р. на зборах учасників КП «Агрошляхбуд» обрано керівником ОСОБА_2 (а.с. 37-38).

Наказом № 22 від 31.03.2016р. ОСОБА_2 призначено керівником КП «Агрошляхбуд» з 31.03.2016 року (а.с. 36).

07.07.2016 року на засіданні позачергових загальних зборів учасників КП «Агрошляхбуд» прийнято рішення про виключення десяти учасників, в тому числі апелянта ОСОБА_1, із складу КП «Агрошляхбуд» та внесення відповідних змін до установчих документів (а.с. 22-23).

08.07.2016 р. позивач ОСОБА_2 звернувся до приватного нотаріуса Виноградівського районного нотаріального округу Юски Н.М. з заявою про державну реєстрацію змін до складу учасників КП «Агрошляхбуд» відповідно до рішення зборів учасників зафіксованого в протоколі № 2-16 від 07.07.2016 р. (а.с. 45, 24-35).

Відповідачем приватним нотаріусом Юскою Н.М. складено повідомлення 08.07.2016 р. за № 54/01-16 про відмову ОСОБА_2 у прийнятті документів. Відмова мотивована тим, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 08.07.2016 р. керівником та підписантом КП «Агрошляхбуд» являється Данко Ю.І., а не заявник (а.с. 10, 61).

Суд апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції щодо протиправності дій відповідача про відмову у прийнятті документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів КП «Агрошляхбуд», та частково погоджується із висновками суду першої інстанції щодо зобов'язання відповідача вчинити певні дії, з врахуванням наступного.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (в редакції на час розглядуваних правовідносин) встановлено, що державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор) - це особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації, нотаріус. Державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.2 ст.6 цього Закону, державний реєстратор вчиняє такі дії: приймає документи; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Частиною 1 статті 10 вказаного Закону передбачено, що якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Згідно статті 14 вказаного Закону, документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. Документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день їх надходження видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу в той спосіб, відповідно до якого були подані документи.

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій визначено статтею 25 вказаного Закону. Так, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: - документів, що подаються заявником для державної реєстрації; - судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження»; - рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів (ч. 2 ст. 25 Закону).

Порядок державної реєстрації, підготовки та оформлення рішень про реєстрацію громадських формувань, символіки та проведення інших реєстраційних дій визначається Міністерством юстиції України в Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи (ч. 6 ст. 25 Закону).

Згідно ч.1 ст. 36 вказаного Закону, розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, здійснюється у такі строки: щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів.

Підстави для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, передбачені у ст. 27 Закону, а підстави для відмови у державній реєстрації передбачені статтею 28 Закону.

Так, згідно п.1 ч.1 ст.28 вказаного Закону, підставою для відмови у державній реєстрації є подання документів особою, яка не має на це повноважень.

Крім цього, суд апеляційної інстанції зазначає, що Порядок державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затв. Наказом Міністерства юстиції України 09.02.2016 р. № 359/5 (далі - Порядок), визначає процедуру проведення відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації.

Відповідно до приписів п. 6 розділу 1 Порядку, державна реєстрація проводиться на підставі, зокрема, документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

Пункт 1 Розділ 2 Порядку визначає, що у паперовій формі заява та документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. Заява про державну реєстрацію підписується заявником.

Уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації, нотаріус приймають заяву та документи в паперовій формі за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру, примірник якого в день надходження заяви та документів у спосіб, відповідно до якого були подані документи, видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу до результатів розгляду документів через портал електронних сервісів. Моментом прийняття заяви та документів вважається дата і час реєстрації заяви у Єдиному державному реєстрі (п. 3 розділу 2 Порядку).

Пунктами 4-15 розділу 2 цього Порядку передбачено, що реєстрація заяв в Єдиному державному реєстрі проводиться в порядку черговості їх надходження. Під час прийняття заяви та документів для державної реєстрації, що подаються особисто заявником, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації, нотаріус встановлює особу заявника, що здійснюється за документом, що посвідчує таку особу. Документом, що посвідчує особу є паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця, посвідчення особи без громадянства, посвідка на постійне або тимчасове проживання. У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження. З поданих для державної реєстрації документів уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації, нотаріус виготовляють електронні копії таких документів шляхом їх сканування, які долучаються до заяви, зареєстрованої у Єдиному державному реєстрі. Державний реєстратор у строки, визначені законом, здійснює перевірку зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі документів на наявність підстав для зупинення їх розгляду та в разі їх наявності вносить до Єдиного державного реєстру виключний перелік таких підстав, передбачених законом. За допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формується повідомлення про зупинення розгляду документів із зазначенням строку, виключного переліку підстав для його зупинення, рішення суб'єкта державної реєстрації про зупинення розгляду документів, що за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день такого зупинення та надсилається заявнику на адресу його електронної пошти. Документи, що потребують усунення підстав для зупинення розгляду документів, повертаються (видаються, надсилаються поштовим відправленням) заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру. Відомості про повернення документів вносяться до Єдиного державного реєстру. У разі подання заявником документів, необхідних для усунення підстав для зупинення розгляду документів, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації, нотаріус, приймають їх у порядку, передбаченому для заяв про державну реєстрацію. Якщо документи, необхідні для усунення підстав для зупинення розгляду документів, подані протягом установленого строку, розгляд документів поновлюється, про що державним реєстратором вносяться відомості до Єдиного державного реєстру. Якщо заявником протягом установленого законом строку не подано документів, необхідних для усунення підстав для зупинення розгляду документів, державний реєстратор відмовляє у державній реєстрації. Державний реєстратор за наявності підстав для відмови у державній реєстрації, визначених статтею 28 Закону, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формує повідомлення про відмову у державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та рішення суб'єкта державної реєстрації про відмову у державній реєстрації, що за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день відмови у державній реєстрації. У разі відмови у державній реєстрації документи, подані для державної реєстрації, повертаються заявнику за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру, не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення. Відомості про повернення документів вносяться до Єдиного державного реєстру. За відсутності підстав для зупинення розгляду документів та/або відмови в державній реєстрації державний реєстратор проводить реєстраційну дію, у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру. За результатом проведеної державної реєстрації державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру вносить відомості до цього реєстру та формує з нього виписку, яка за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день проведення державної реєстрації.

Таким чином, наведеними вище нормами законодавства передбачено, що подання документів для державної реєстрації особою, яка не має на це повноважень є підставою для відмови у державній реєстрації. Документи, подані для державної реєстрації можуть бути повернені заявникові лише в разі відмови у державній реєстрації. Прийняття рішення про проведення державної реєстрації чи про відмову в державній реєстрації є можливим лише після прийняття державним реєстратором документів, перевірки таких документів та вчинення інших обов'язкових дій, які вказані вище.

З матеріалів справи видно, що позивачем для проведення реєстрації змін до складу учасників КП «Агрошляхбуд» подано приватному нотаріусу Виноградівського районного нотаріального округу Юсці Н.М. наступні документи: протокол про проведення загальних зборів від 07.07.2016 р. за № 2-16, статут КП «Агрошляхбуд», реєстраційну картку від 08.07.2016 р., квитанцію про сплату адмінзбору від 08.07.2016 р., наказ № 22 від 31.03.2016 р., протокол № 1-16 від 31.03.2016 р., контракт від 31.03.2016 р..

Як уже зазначалося судом вище, приватним нотаріусом складено повідомлення 08.07.2016 р. за № 54/01-16 про відмову ОСОБА_2 у прийнятті документів.

Таким чином, являються протиправними дії відповідача щодо відмови у прийнятті документів для проведення державної реєстрації, без вчинення вказаних вище процесуальних дій і без прийняття рішення по суті заяви ОСОБА_2 з приводу проведення державної реєстрації змін до установчих документів КП «Агрошляхбуд».

Однак, суд апеляційної інстанції вважає помилковими висновки суду першої інстанції про те, що відповідача слід зобов'язати внести відомості до Єдиного державного реєстру про зміну складу учасників КП «Агрошляхбуд» відповідно до рішення зборів учасників прийнятого протоколом від 07.07.2016 року.

З цього приводу слід зазначити, що вчинення державним реєстратором реєстраційної дії шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру є можливим лише після вчинення таких процесуальних дій як прийняття документів, перевірка документів, вчинення інших дій, що визначені наведеними вище Законом і Порядом.

Прийняття рішення про проведення реєстраційної дії чи про відмову у державній реєстрації є виключною компетенцією відповідача, а тому суд не вправі зобов'язувати державного реєстратора прийняти те чи інше конкретне рішення.

У розглядуваній ситуації відповідачем не було прийнято жодного рішення по суті заяви щодо проведення державної реєстрації змін до установчих документів КП «Агрошляхбуд» згідно протоколу № 2-16 від 07.07.2016 року.

Тому, відповідача слід зобов'язати прийняти до розгляду заяву та відповідні документи для проведення державної реєстрації і за результатами розгляду прийняти рішення згідно чинного законодавства.

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для скасування постанови суду першої інстанції від 18.07.2016 р. та прийняття нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволити частково.

Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 липня 2016 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Державного реєстратора - приватного нотаріуса Виноградівського районного нотаріального округу Юски Наталії Миколаївни про визнання неправомірною відмови, зобов'язання вчинити дії - скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_2 - задоволити частково.

Визнати протиправними дії Державного реєстратора - приватного нотаріуса Виноградівського районного нотаріального округу Юски Наталії Миколаївни щодо відмови 08 липня 2016 року у прийнятті документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів колективного підприємства «Агрошляхбуд».

Зобов'язати Державного реєстратора - приватного нотаріуса Виноградівського районного нотаріального округу Юску Наталію Миколаївну прийняти до розгляду заяву та документи ОСОБА_2 для проведення державної реєстрації змін до установчих документів колективного підприємства «Агрошляхбуд» щодо зміни складу учасників відповідно до рішення зборів учасників згідно протоколу № 2-16 від 07 липня 2016 року, і за результатами розгляду прийняти рішення згідно чинного законодавства.

У задоволенні решта позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

На постанову протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: Р.Й. Коваль

Н.М. Судова-Хомюк

Повний текст постанови виготовлено 07.11.2016 року.