8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 листопада 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1128/16
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,
за участю
секретаря судового засідання Михальченко Д.С.
та
представників сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом з податку на додану вартість, з екологічного податку, з земельного податку з юридичних осіб та рентної плати за користування надрами в розмірі 1399635,27 грн,
ВСТАНОВИВ:
22 вересня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (далі - Позивач) до комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (далі - Відповідач) про стягнення коштів за податковим боргом з податку на додану вартість, з екологічного податку, з земельного податку з юридичних осіб та рентної плати за користування надрами в розмірі 1399635,27 грн з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що комунальне підприємство «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради не сплачує узгоджені податкові зобов'язання в розмірі 1399635,27 грн, а саме з податку на додану вартість в розмірі 1166894,00 грн; з екологічного податку - 40871,81 грн; із земельного податку в сумі 68013,79 грн, з яких 66640,78 грн - з основного платежу, 1373,01 грн - пені. Податковий борг виник у зв'язку з несплатою Відповідачем самостійно визначених у податкових деклараціях податкових зобов'язань. У зв'язку із несвоєчасною сплатою податкового боргу підприємству на підставі статті 129 Податкового кодексу України було нараховано пеню в сумі 1392,58 грн.
Посилаючись на підпункт 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, підпункти 95.1 - 95.3 статті 95 Податкового кодексу України просить стягнути з відповідача кошти з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника.
В судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 52), надала до суду заяву про розгляд справи без її участі (а.с. 55).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с. 53), надав до суду заяву про визнання позову, в якій просив провести розгляд справи без його участі (а.с. 47).
Відповідно до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Відповідач - комунальне підприємство «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради, код ЄДРПОУ 32026192, зареєстрований виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради 07.10.2002, номер запису про державну реєстрацію - за № 1 390 105 000 5000145 (а.с. 7), знаходиться на обліку в Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області з 17.10.2002 (а.с. 7).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно з пунктом 16.1.4 статті 16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 ПК України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема,календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Розділом V ПК України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою податку на додану вартість.
Комунальне підприємство «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради зареєстроване платником податку на додану вартість з присвоєнням індивідуального податкового номеру 320261912127 (а.с. 9).
Відповідно до статті 203 ПК України податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Питання, пов'язані з обчисленням та сплатою екологічного податку врегульовані розділом VIII ПК України.
Згідно підпункту 240.1. статті 240 ПК України платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:
240.1.1. викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;
240.1.2. скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;
240.1.3. розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини;
240.1.4. утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);
240.1.5. тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Відповідно до підпунктів 250.1 та 250.2 статті 250 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.
Платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Статтею 285 ПК України передбачено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим за 12 місяців).
Згідно із пунктом 286.1 статті 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (пункт 286.2 статті 286 ПК України).
Платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (пункт 286.3 статті 286 ПК України).
Згідно пункту 287.3 статті 287 ПК України, податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
У відповідності до підпункту 252.1.1 пункту 252.1 частини 252 ПК України, платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадженнягосподарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.
Згідно пункту 257.2 статті 257 ПК України, платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.
Відповідно до пункту 252.23 статті 252 ПК України визначено, податкові декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин подаються її платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав спеціальний дозвіл.
Пунктом 257.5 статті 257 ПК України визначено, що сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
На виконання вимог пункту 54.1 статті 54, пункту 203.1 статті 203, пункту 250.2 статті 250, пункту 252.23 статті 252, пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України відповідач подав до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області:
- податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2016 року від 17.06.2016 № 9101184770, в якій самостійно визначив податкові зобов'язання в розмірі 174800,00 грн (а.с. 37);
- податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2016 року від 19.07.2016 № 9124562673, в якій самостійно визначив податкові зобов'язання в розмірі 163130,00 грн (а.с. 38);
- податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2016 року від 16.08.2016 № 9147982161, в якій самостійно визначив податкові зобов'язання в розмірі 828961,00 грн (а.с. 36);
- податкову декларацію екологічного податку від 20.07.2016 № 9126344958 за 2 квартал 2016 року, в якій самостійно визначив податкові зобов'язання в розмірі 40871,81 грн (а.с. 33);
- податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 03.02.2016 № 9020157729 в якій самостійно нараховано земельного податку на 2016 рік на загальну суму 306790,63 грн з щомісячним платежем по 25565,89 грн, окрім грудня, в якому до сплати визначено - 25565,84 грн (а.с. 15-16);
- податкову декларацію з рентної плати за 1 квартал 2016 року від 05.05.2016 №9073070309, в якій визначив податкове зобов'язання у розмірі 107932,68 грн (а.с. 27-28);
- податкову декларацію з рентної плати за 2 квартал 2016 року від 09.08.2016 №9139654993, в якій визначив податкове зобов'язання у розмірі 137955,47 грн (а.с. 29-30).
На виконання вимог пункту 54.1 статті 54, пункту 252.23 статті 252, пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України відповідач подав до Кремінського відділення Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області:
- податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 19.02.2016 № 9020270031, в якій самостійно нараховано земельного податку на 2016 рік на загальну суму 46527,02 грн з щомісячним платежем по 3877,25 грн, окрім грудня, в якому до сплати визначено - 3877,27 грн (а.с. 23-24);
- податкову декларацію з рентної плати за 2 квартал 2016 року від 09.08.2016 №9140029670, в якій визначив податкове зобов'язання у розмірі 100635,23 грн (а.с. 18-19).
В порушення вимог ПК України, самостійно визначену суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, екологічного податку, з земельного податку з юридичних осіб та рентної плати за користування надрами, зазначену у поданих ним податкових деклараціях, на загальну суму 1399635,27 грн Відповідач не сплатив, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника (а.с. 14, 20, 22, 26, 32, 35).
Нарахування пені згідно із підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України розпочинається:
- при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
- при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України передбачено, що у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
Згідно зворотного боку облікової картки платника податків (а.с. 14) на час розгляду справи за відповідачем рахується непогашена пеня в розмірі 1373,01 грн та 19,57 грн, нарахована у зв'язку з несвоєчасним погашенням Відповідачем узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб та рентної плати за користування надрами відповідно.
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктами 87.1 та 87.2 статті 87 ПК України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
До набрання чинності Податковим кодексом України спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення, був Закон України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01 січня 2011 року) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01 січня 2011 року) податковим органом Відповідачу було вручено першу податкову вимогу від 21 листопада 2007 року №283 та другу податкову вимогу від 24 грудня 2007 року № 306 (а.с. 12).
Оскільки перша податкова вимога від 21.11.2007 № 283 та друга податкова вимога від 24.12.2007 № 306 є чинними (доказів про скасування або відкликання податкових вимог суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 ПК України.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини третьої статті 160 КАС України у судовому засіданні 01 листопада 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини другої статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 9, 17, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом з податку на додану вартість, з екологічного податку, з земельного податку з юридичних осіб та рентної плати за користування надрами в розмірі 1399635,27 грн задовольнити повністю.
Стягнути в доход Державного бюджету України кошти комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (код ЄДРПОУ 32026192, місцезнаходження: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Менделєєва, буд. 49) в загальному розмірі 1399635 (один мільйон триста дев'яносто дев'ять тисяч шістсот тридцять п'ять) гривень 27 копійок, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, з яких:
- з податку на додану вартість в розмірі 1166894 (один мільйон сто шістдесят шість тисяч вісімсот дев'яносто чотири) гривні основного платежу за період травень - липень 2016 року;
- з екологічного податку в розмірі - 40871 (сорок тисяч вісімсот сімдесят одну) гривню 81 копійку основного платежу за 2 квартал 2016 року;
- із земельного податку з юридичних осіб в загальному розмірі 68013 (шістдесят вісім тисяч тринадцять) гривень 79 копійок, з яких: 66640 (шістдесят шість тисяч шістсот сорок) гривень 78 копійки - основного платежу, 1373 (одна тисяча триста сімдесят три) гривні 01 копійка - пені;
- з рентної плати за користування надрами в загальному розмірі 123855 (сто двадцять три тисячі вісімсот п'ятдесят п'ять) гривень 67 копійок, з яких: 123836 (сто двадцять три тисячі вісімсот тридцять шість) гривень 10 копійок - основного платежу, 19 (дев'ятнадцять) гривень 57 копійок - пені.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Повний текст постанови складено та підписано у повному обсязі 07 листопада 2016 року.
Суддя С.М. Чиркін