Ухвала суду № 62516323, 11.10.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2016
Номер справи
813/5548/14
Номер документу
62516323
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2016 р. Справа № 876/9863/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,

з участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,

прокурора Ожог М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року у справі за позовом Прокурора Золочівського району Львівської області в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик» про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Золочівського району Львівської області звернувся до суду в інтересах держави в особі ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України до ТзОВ «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик», яким просив стягнути з відповідача штраф у розмірі 3400,00 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року позов задоволено.

Постанова мотивована тим, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2014 року у справі № 813/3076/14, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2014 року, відмовлено у задоволенні позову ТзОВ «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області про скасування постанови від 06.03.2014 року № 11 про накладення штрафу в розмірі 3400,00 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. Однак ТзОВ «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик» у встановлений законодавством строк вказаний штраф до бюджету не сплатило, в зв'язку з чим суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач, вважає, що вона прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а висновки суду не відповідають обставинам справи, просить постанову скасувати і прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області від 06.03.2014 року № 11, якою на нього накладено штраф в розмірі 3400,00 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, є протиправно та необґрунтованою, тому відсутні правові підстави для стягнення цього штрафу.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення прокурора, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.

Як встановив суд, 26.11.2013 року посадові особи Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області провели планове обстеження ТзОВ «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик», за результатами якого складено акт № 03/23-36-692.

Під час даної перевірки (обстеження) було встановлено ряд порушень відповідачем законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, в зв'язку з чим Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області винесла припис від 26.11.2013 року № 03/23-36-692, яким ТзОВ «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик» було зобов'язано: 1) у строк до 18.12.2013 року для безпосереднього виконання функцій щодо організації експлуатації електроустановок керівнику розпорядчим документом призначити особу, яка буде заміщати особу, відповідальну за електрогосподарство у разі її відсутності; 2) у строк до 20.12.2013 року особі, відповідальній за електрогосподарство, пройти перевірку знань з технології робіт за участю в комісії представника Держенергонагляду; 3) у строк до 06.12.2013 року провести ремонт заземлювального пристрою СКТП-838; 4) у строк до 09.12.2013 року на дверях СКТП-838 нанести диспетчерське найменування; 5) у строк до 19.12.2013 року на дверях розподільчих щитів нанести написи, що вказують на призначення приєднань та їх диспетчерське найменування; 6) у строк до 31.12.2013 року укласти договір на обслуговування електроустановок із спеціалізованою установою; 7) у строк до 04.12.2013 року привід підставного роз'єднувача СКТП-838 закрити на замок; 8) у строк до 25.12.2013 року розробити загальну схему електропостачання; 9) у строк до 23.12.2013 року скласти список працівників, які мають право вести оперативні переговори та виконувати оперативні перемикання.

26.02.2014 року працівник Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області провів позапланову перевірку виконання ТзОВ «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик» вимог зазначеного припису, за результатами якої складено акт № 03/23-36-41, в якому зафіксовано невиконання відповідачем вимог припису від 26.11.2013 року у строки, встановлені для їх виконання.

06.03.2014 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області прийняла постанову № 11, якою за невиконання вимог вказаного припису на ТзОВ «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик» накладено штраф у розмірі 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3400,00 грн.

Зазначену постанову було направлено відповідачу поштовим зв'язком і отримано ним 12.03.2014 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями супровідного листа від 06.03.2014 року № 23/01-176 та повідомлення про вручення поштового відправлення.

ТзОВ «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик» оскаржило вказану постанову в судовому порядку.

За результатами розгляду даної справи постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.05.2014 року у справі № 813/3076/14, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2014 року, у задоволенні позову ТзОВ «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик» було відмовлено.

Відповідно до положень ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства зазначені судові рішення набрали законної сили 01.07.2014 року.

При вирішенні зазначеної справи суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що прийняття державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області постанови від 06.03.2014 року № 11 про накладення на ТзОВ «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик» штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері постачання, відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», є обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам закону.

Таким чином, суд визнав законною та залишив чинною зазначену постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області.

А відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Доводи відповідача про неправомірність прийнятої Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області постанови від 06.03.2014 року № 11, якою на нього накладений штраф в розмірі 3400,00 грн., колегія суддів не бере до уваги, оскільки оцінка її законності перебуває поза межами даного судового провадження.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та з урахуванням того, що вимогою заявленого позову є стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення штрафних (фінансових) санкцій в судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.

Водночас питання правомірності застосування штрафу не охоплюється предметом даного позову, оскільки рішення суб'єкта владних повноважень, яким відповідний штраф застосовано, не є предметом позову у даній справі, а отже, суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати його правовий аналіз.

При цьому, колегія суддів враховує, що відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів, та застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Згідно з ст. 27 цього Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, було передбачено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Згідно з п. 5 цього Положення старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 11 даного Положення рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

А згідно з п. 10 цього Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Таким чином, враховуючи, що постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області від 06.03.2014 року № 11 про застосування штрафу не скасована і є чинною, а ТзОВ «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик» не сплатило даний штраф у визначений законодавством строк, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик» залишити без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року у справі № 813/5548/14 за позовом Прокурора Золочівського району Львівської області в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Е Ван Вайк і МОЯ Логістик» про стягнення штрафу - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий О.М. Довгополов

Судді Л.Я. Гудим

В.В. Святецький

Ухвала складена в повному обсязі 17.10.2016 року