Справа № 265/6572/16-к
Провадження № 1-кс/265/1702/16
У Х В А Л А
07 листопада 2016 року місто Маріуполь
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області Козлов Д.О., при секретарі Азаровій А.О., за участю прокурора Маріупольської міської прокуратури №2 Даглі Є.К., розглянувши клопотання прокурора Маріупольської місцевої прокуратури №2 Даглі Є.К. про призначення позапланової перевірки, за кримінальним провадженням №42016051700000083 від 01.11.2016 року за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 272 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
04 листопада 2016 року до Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя надійшло клопотання прокурора Маріупольської місцевої прокуратури №2 Даглі Є.К. про призначення позапланової документальної перевірки, за кримінальним провадженням №42016051700000083 від 01.11.2016 року за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 272 КК України.
В обґрунтування поданого клопотання прокурор посилався на те, що і провадженні СВ Лівобережного ВП МВП ГУ НП в Донецькій області перебувають матеріали кримінального провадження внесеного до ЄРДР №42016051700000083 від 01.11.2016 року за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 272 КК України.
01 жовтня 2016 року до Маріупольської місцевої прокуратури №2 надійшло повідомлення з Головного управління Держпраці у Донецькій області про вчинення кримінального правопорушення посадовими особами багатопаливних АЗС ТОВ «Олеум-Трейд» (ЄДРПОУ 38533026), юридична адреса: м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії буд.104 к.510, які здійснюють роботи з підвищеної небезпеки та експлуатують обладнання підвищеної небезпеки при прийманні, зберіганні та відпуску пального, що є грубим порушенням вимог ст.. 21 ЗУ «Про охорону праці» та іншого законодавства про охорону праці.
Відповідно до інформації Головного управління Держпраці у Донецькій області багатопаливні АЗС ТОВ «Олеум -Трейд» знаходяться за адресами:м. Волноваха, вул. Леніна,1-а; м. Волноваха, вул. Шевцова буд.7а; м. Волноваха, вул. Леніна,1-б; м. Маріуполь, пр. Карпова буд.190; м. Маріуполь, пр. Карпова буд.185,; м. Маріуполь, Володарське шосе,53; смт. Мангуш, вул. Одеська буд.7; м. Маріуполь, вул. Краснофлотська буд.145; м. Маріуполь, пр. Металургів,57; м. Маріуполь, пр. Перемоги,19; м. Маріуполь, пр. Леніна буд.147, м. Володарське, вул. Пушкіна,11а.
Допитана в якості свідка ОСОБА_3 показала, що працює на посаді головного державного інспектора ГУ Держпраці у Донецькій області на посаді 8 років.
Крім того, 29.08.2016 року начальник відділу нагляду у хімічній промисловості та газовому комплексі ОСОБА_4 звернувся до відділу експертної роботи ринкового нагляду та надання адміністративних послуг про надання інформації щодо об'єктів АЗС ТОВ «Олеум-Трейд», знаходяться за адресами:м. Волноваха, вул. Леніна,1-а; м. Волноваха, вул. Шевцова буд.7а; м. Волноваха, вул. Леніна,1-б; м. Маріуполь, пр. Карпова буд.190; м. Маріуполь, пр. Карпова буд.185,; м. Маріуполь, Володарське шосе,53; смт. Мангуш, вул. Одеська буд.7; м. Маріуполь, вул. Краснофлотська буд.145; м. Маріуполь, пр. Металургів,57; м. Маріуполь, пр. Перемоги,19; м. Маріуполь, пр. Леніна буд.147, м. Володарське, вул. Пушкіна,11а., щодо наявності в останніх відповідних дозвільних документів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки.
30.08.2016 року начальник відділу експертної роботи ринкового нагляду та надання адміністративних послуг ОСОБА_5 повідомила про те, що на об'єкти АЗС ТОВ «Олеум-Трейд», знаходяться за адресами:м. Волноваха, вул. Леніна,1-а; м. Волноваха, вул. Шевцова буд.7а; м. Волноваха, вул. Леніна,1-б; м. Маріуполь, пр. Карпова буд.190; м. Маріуполь, пр. Карпова буд.185,; м. Маріуполь, Володарське шосе,53; смт. Мангуш, вул. Одеська буд.7; м. Маріуполь, вул. Краснофлотська буд.145; м. Маріуполь, пр. Металургів,57; м. Маріуполь, пр. Перемоги,19; м. Маріуполь, пр. Леніна буд.147, м. Володарське, вул. Пушкіна,11а., дозвільні документи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки не видавалися, що є грубим порушенням ст.. 31 ЗУ «Про охорону праці». Вказані порушення чинного законодавства про охорону праці створюють реальну загрозу загибелі людей або настання інших тяжких наслідків з боку посадових осіб АЗС ТОВ «Олеум-Трейд».
Відповідно до ст.. 38 ЗУ «Про охорону праці» та ст.. 259 КЗпП України державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до п. 20 Положення про державну службу України з питань праці, яке затверджено постановою КМУ від 11.02.2015 року №96 Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами, з питань проведення ідентифікації та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки.
Пунктом 3 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» передбачено, що 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організації, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюється виключно з дозволу КМУ, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України.
Відповідно до ч.1 ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, в т.ч. вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених ст.. 91 КПК України покладається на слідчого, прокурора.
Відповідно до ст.. 84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Згідно ч.2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів в т.ч. шляхом витребування актів перевірок.
У даному випадку, такими доказами у кримінальному провадженні можуть бути акти перевірок та інші документи, складені Держпраці за результатом проведення позапланової перевірки, які можуть бути використані для доведення позиції державного обвинувачення в суді.
Зі змісту ст..ст. 84,99 КПК України вбачається, що акти перевірок будуть належними та допустимими доказами тільки, якщо дотримано вимог п.2 ч.3 ст.87 КПК України.
Однак, так як такі повноваження прокурора, слідчого, які раніше були передбачені п.6 ч.2 ст.36, п.4 ч.2 ст. 40 КПК України виключені, то на даний час після внесення до КПК України вказаних змін кримінального процесуального законодавством не врегульовано питання призначення перевірок.
Можливість проведення позапланової перевірки саме за рішенням суду прямо передбачена ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи». Цей закон не суперечить вимогам КПК України. В інший спосіб призначити та провести позапланову перевірку, з урахуванням висновків, якої мають бути повно і неупереджено досліджено обставини кримінального провадження, неможливо.
На підставі викладеного просив надати дозвіл на проведення позапланової перевірки об'єктів багатопаливних АЗС ТОВ «Олеум-Трейд» (ідентифікаційний код юридичної особи 385333026), розташованих за адресами: м. Волноваха, вул. Леніна,1-а; м. Волноваха, вул. Шевцова буд.7а; м. Волноваха, вул. Леніна,1-б; м. Маріуполь, пр. Карпова буд.190; м. Маріуполь, пр. Карпова буд.185,; м. Маріуполь, Володарське шосе,53; смт. Мангуш, вул. Одеська буд.7; м. Маріуполь, вул. Краснофлотська буд.145; м. Маріуполь, пр. Металургів,57; м. Маріуполь, пр. Перемоги,19; м. Маріуполь, пр. Леніна буд.147, м. Володарське, вул. Пушкіна,11а., на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України, яку доручити провести з 14 листопада 2016 року тривалістю 30 робочих календарних днів посадовим особам Головного управління Держпраці у Донецькій області.
Прокурор Маріупольської міської прокуратури №2, Даглі Є.К., у судовому засіданні підтримав доводи поданого ним клопотання про необхідність проведення позапланової перевірки об'єктів багатопаливних АЗС ТОВ «Олеум-Трейд» (ідентифікаційний код юридичної особи 385333026), розташованих за адресами: м. Волноваха, вул. Леніна,1-а; м. Волноваха, вул. Шевцова буд.7а; м. Волноваха, вул. Леніна,1-б; м. Маріуполь, пр. Карпова буд.190; м. Маріуполь, пр. Карпова буд.185,; м. Маріуполь, Володарське шосе,53; смт. Мангуш, вул. Одеська буд.7; м. Маріуполь, вул. Краснофлотська буд.145; м. Маріуполь, пр. Металургів,57; м. Маріуполь, пр. Перемоги,19; м. Маріуполь, пр. Леніна буд.147, м. Володарське, вул. Пушкіна,11а., на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України, в рамках наявного кримінального провадження, тому просив його задовольнити.
Вислухавши учасників процесу, що з'явились, дослідивши надані докази, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність відмовити у задоволені клопотання прокурора, виходячи з наступного вмотивування.
Згідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Слідчий суддя зазначає, що діюче кримінально-процесуальне законодавство України натомість не передбачає можливості органу досудового розслідування призначати самостійно ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
При цьому відповідно до п. п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється на підставі рішення суду або слідчого судді про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
У разі виникнення у сторони обвинувачення труднощів, при витребуванні та отриманні від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів чи інших відомостей, відповідно до розділу ІІ КПК України, застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження, тобто такі заходи примусового характеру, які застосовуються за наявності підстав та в порядку, встановлених законом, з метою запобігання і подолання негативних обставин, що перешкоджають або можуть перешкоджати вирішенню завдань кримінального провадження, забезпеченню його дієвості.
Натомість за положеннями ст. 131 КПК України, які визначать види заходів забезпечення кримінального провадження, які застосовуються за ухвалою слідчого судді або суду, вбачається, що до таких заходів призначення ревізій та перевірок за клопотанням органів досудового розслідування не відносяться.
Таким чином слідчий суддя дійшов висновку, що позапланова документальна перевірка в кримінальному провадженні не включена до заходів забезпечення кримінального провадження, та порядок розгляду питання про її призначення на підставі рішення слідчого судді не передбачено діючим КПК України.
Крім цього слідчий суддя наголошує, що згідно п. 2 ч. 1 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відноситься принцип законності.
За змістом ч. 3 ст. 9 КПК України, яка визначає принцип законності у кримінальному процесі, закони та інші нормативно-правові акти України, положення яких стосуються кримінального провадження, повинні відповідати КПК України, тому при здійсненні кримінального провадження не може застосовуватися закон, який суперечить цьому Кодексу.
На підставі переліченого слідчий суддя прийшов до висновку, що положення п. п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України при вирішенні питання за поданим слідчим клопотанням не можуть бути застосовані, оскільки вони суперечать принципу законності кримінального провадження.
Відповідно до п.3 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
З урахуванням наведеного клопотання прокурора про надання дозволу на проведення позапланової перевірки об'єктів багатопаливних АЗС ТОВ «Олеум-Трейд» (ідентифікаційний код юридичної особи 385333026), розташованих за адресами: м. Волноваха, вул. Леніна,1-а; м. Волноваха, вул. Шевцова буд.7а; м. Волноваха, вул. Леніна,1-б; м. Маріуполь, пр. Карпова буд.190; м. Маріуполь, пр. Карпова буд.185,; м. Маріуполь, Володарське шосе,53; смт. Мангуш, вул. Одеська буд.7; м. Маріуполь, вул. Краснофлотська буд.145; м. Маріуполь, пр. Металургів,57; м. Маріуполь, пр. Перемоги,19; м. Маріуполь, пр. Леніна буд.147, м. Володарське, вул. Пушкіна,11а., на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України, не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 40, 131 КПК України, ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи»,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання прокурора Маріупольської місцевої прокуратури №2 Даглі Є.К. про надання дозволу на проведення позапланової перевірки об'єктів багатопаливних АЗС ТОВ «Олеум-Трейд» (ідентифікаційний код юридичної особи 385333026), розташованих за адресами: м. Волноваха, вул. Леніна,1-а; м. Волноваха, вул. Шевцова буд.7а; м. Волноваха, вул. Леніна,1-б; м. Маріуполь, пр. Карпова буд.190; м. Маріуполь, пр. Карпова буд.185,; м. Маріуполь, Володарське шосе,53; смт. Мангуш, вул. Одеська буд.7; м. Маріуполь, вул. Краснофлотська буд.145; м. Маріуполь, пр. Металургів,57; м. Маріуполь, пр. Перемоги,19; м. Маріуполь, пр. Леніна буд.147, м. Володарське, вул. Пушкіна,11а., на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України, за кримінальним провадженням №42016051700000083 від 01.11.2016 року за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 272 КК України - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційного суду Донецької області протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя______