Ухвала суду № 62506531, 02.11.2016, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
02.11.2016
Номер справи
308/9344/16-а
Номер документу
62506531
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 308/9344/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.11.2016 м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

в складі : головуючої - судді Монич О.В.,

при секретарі Пассер М.І.

за участю представника позивача ОСОБА_1

представника Ужгородського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Ужгород справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Ужгородського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Мотивуючи свої вимоги вказує на те, що ОСОБА_3 з 15.03.2004 року перебуває на обліку в Ужгородському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Закарпатської області та отримує пенсію по віку відповідно доЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3823 - ХПу розмірі 85% від суми заробітної плати, з якої сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

15.08.2016 року позивач звернувся до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області із заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, надавши довідку від 02.08.2016 року вих. № Г-1085/0-1140/6-16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцем, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, що подається для перерахунку пенсії відповідно доЗУ «Про державну службу», видану Управлінням Держгеокадастру в Ужгородському районі, з якого ОСОБА_3 вийшла на пенсію, для проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак, 30.08.2016 року позивач отримала від відповідача листа про відмову у проведенні перерахунку пенсії. Оскільки, така відмова в перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям є протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, просить суд задовольнити її адміністративний позов та винести постанову, якою визнати протиправними дії Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови гр. ОСОБА_3 в перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, призначеної відповідно доЗУ «Про державну службу», зобов'язати Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, у зв'язку із підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, здійснити відповідно до ст.37-1Закону України «Про державну службу», перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01 грудня 2015 року у розмірі 85% від суми заробітної плати, визначеної згідно Довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсії, виданої Управлінням Держгеокадаструв Ужгородському районі Закарпатської області, вих. № Г-1085/0-1140/6-16 від 01.08.2016 року, зобов'язати Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області розрахувати та виплатити ОСОБА_3 компенсацію втрати частини доходів згідно «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. N159, зобов'язати Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області виплатити ОСОБА_3 заборгованість, яка виникла в результаті відмови ОСОБА_3 в перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, призначеної відповідно доЗакону України «Про державну службу»та виплачувати пенсію в перерахованому розмірі.

Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовну заяву підтримав повністю та просив її задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила. Просила відмовити у його задоволенні

Заслухавши пояснення присутніх учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно дост. 37 Закону України "Про державну службу"було визначено, що пенсія відповідно до цьогоЗаконупризначалась в розмірі 80 відсотків сум заробітної плати державного службовця, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування,а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне стархування, а особам, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідно посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

При цьому, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі, пенсія збільшувалася на 1 відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків.

ОСОБА_3 з 15.03.2004 року перебуває на обліку в Ужгородському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Закарпатської області та отримує пенсію по віку відповідно доЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3823 - ХПу розмірі 85% від суми заробітної плати, з якої сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

15.08.2016 року позивач звернувся до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області із заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, надавши довідку від 02.08.2016 року вих. № Г-1085/0-1140/6-16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцем, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, що подається для перерахунку пенсії відповідно доЗУ «Про державну службу», видану Управлінням Держгеокадастру в Ужгородському районі, з якого ОСОБА_3 вийшов на пенсію, для проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Листом №02/Г-129 від 29.08.2016 року відповідач відмовив ОСОБА_3 у перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України „Про державну службу. Тому з 01.06.2015 призначення та перерахунок пенсій за нормами Закону України „Про державну службу не здійснюється.

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015У разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України "Про державну службу, "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів" та інших.

Відповідно до ч. 3 ст.22та ч. 1 ст.58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.

Проаналізувавши положення даних нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що ст.37-1 Закону України „Про державну службу, ст.42 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування на сьогодні діють, вони не змінені, не скасовані, в установленому законом порядку.

Зміни, внесені до законодавства, стосуються лише осіб, яким пенсія призначається на даний час. Крім того, в законі не міститься посилання на конкретні норми законів чи підзаконних нормативно-правових актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються.

Відповідно до статті 37-1Закону України «Про державну службу»у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37- 1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 та 5постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинностіЗаконом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У зв'язку із прийняттямКабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»пункт 4постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»був виключений, а 5 змінений.

При цьому, колегія суддів зазначає, що Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 37-1закону України «Про державний бюджет»не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Так,статтею 22 Конституції Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Згідно положень частини першоїстатті 58 Конституції Українизакони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першоїстатті 58 Конституції України(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першійстатті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

З матеріалів справи вбачається, що позивач працював в ОСОБА_3 Управлінні Держкомзему у Закарпатській області на посаді начальника відділу.

Пунктом 3постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»передбачено, що міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що 01 грудня 2015 року була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на якій працював позивач.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до переконання, що ОСОБА_3 має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям

Згідно з ч.2ст. 71 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено, що обмеження позивача у реалізації її права на перерахунок пенсії державного службовця відбулось через обмежені фінансові можливості держави та реальні загрози економічній безпеці України.

Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача про визнання протиправною відмову відповідача у здійснення перерахунку та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії з 01.12.2015 року у відповідності до ст.37-1ЗУ «Про державну службу»підлягають до задоволення.

Однак, позовна вимога ОСОБА_3 про зобов'язання виплатити компенсацію втрати частини доходу не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною другоюст. 46 ЗУ № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь - яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульованіЗУ №2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»та Порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України для реалізації згаданого Закону.

Відповідно до ст.1,2 Закону № 2050-ІІІпідприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст.46 ЗУ №1058-IV,ст. 2 Закону № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічного правового висновку дійшла колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України у постанові від 7 листопада 2012 року № 6-131цс12.

Однак, судом встановлено, що вимога позивача про зобов'язання відповідача - Ужгородського об'єднання ПФУ Закарпатської області виплати компенсації є такою, що заявлена безпідставно, так як предметом даного позову є не перерахована пенсія, а саме відмова в здійсненні такого перерахунку.

Тоді, як основною умовою для виплати громадянину передбаченоїст. 46 ЗУ №1058-IV,статтею 2 Закону № 2050-ІІІта Порядком компенсації єпорушеннявстановлених строківвиплати нарахованих доходів(у тому числі пенсії).

Керуючись ст.ст.4,6,11,19,69,70,71,94,160,162,167 КАС України, ст.ст.33,37, 37-1 ЗУ «Про державну службу»,ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»,ст. 46 ЗУ «Про загальнообов'язкове державна пенсійне страхування», ст.ст.1,2 ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_3 до Ужгородського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні діїзадовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Ужгородського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 ідентифікаційний код № НОМЕР_1 в перерахунку пенсії у звязку із підвищенням з 01.12.20015 р. розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» - протиправними.

Зобовязати Ужгородське обєднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у звязку із підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, здійснити відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), перерахунок пенсії гр. ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код № НОМЕР_1 з 01 грудня 2015 року у розмірі 85% від суми заробітної плати, визначеної згідно Довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсії, виданої ,Управлінням Держгеокадастру в Ужгородському районі Закарпатської області вих. № Г-1085/0-1140/6-16 від 02.08.2016 року.

Зобовязати Ужгородське обєднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області виплатити ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 ідентифікаційний номер № НОМЕР_1 заборгованість, яка виникла в результаті відмови гр. ОСОБА_3 в перерахунку пенсії у звязку із підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцями, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» та виплачувати пенсію в перераховуваному розмірі.

Постанова суду може бути могже бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного сду упротягом пятиденн6ого строку з дня її проголошення.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_4