Лебединський районний суд Сумської області
Справа № 580/1062/16-а
Номер провадження 2-а/580/33/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" листопада 2016 р. Лебединський районний суд Сумської області
в складі: головуючого - судді Стеценко В. А.
при секретарі - Радковській О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лебедині справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Лебединського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Сумської області про визнання незаконними (протиправними) дій та рішення суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії та прийняти відповідне рішення;
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою в порядку, передбаченому КАС України, мотивуючи свої вимоги тим, що вона працювала в Лебединському районному суді, а з березня 2007 року перебуває на обліку в Лебединському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Сумської області оскільки є пенсіонером. Пенсія була призначена за віком як державному службовцю у відповідності до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року.
Відповідно до Постанови КМУ № 644 від 02.09.2015 року «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» з 01.01.2016 року було підвищено посадові оклади керівним працівникам і спеціалістам місцевих (загальних, спеціалізованих) судів. У зв'язку з цим, для реалізації права на пенсійне забезпечення, 01.07.2016 року вона звернулася з письмовою заявою до Лебединського управління ПФУ про проведення перерахунку призначеної пенсії. Проте, 04.07.2016 року у відповідь на свою заяву отримала відмову.
Позивачка не згодна з даними діями відповідача, тому звернулася до суду та просила визнати протиправними його дії щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії згідно з заявою від 01.07.2016 року та довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області від 19.05.2016 року № 04-1032/16; зобов'язати Лебединське об'єднане УПФУ Сумської області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок призначеної їй пенсії, виходячи з 80% від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного в довідці ТУДСА України в Сумській області від 19.05.2016 року № 04-1032/16 без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність; та стягнути на її користь понесені судові витрати у справі.
В судове засідання позивачка не з»явилася, в наданій суду заяві підтримала свої позовні вимоги, просила розглянути справу в її відсутності.
Представниквідповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, мотивувавши тим, що дії Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області відповідали вимогам чинного законодавства, так як положення ст. 58 Конституції України не передбачають зворотної дії в часі для законодавчих актів, крім випадків, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність, в той час як п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 передбачає, що у разі неприйняття до 1 червня 2016 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2016 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним, з 1 червня 2016 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Крім того, вона мотивувала свої заперечення тим, з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, внаслідок чого норми ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року втратили чинність, а перерахунок пенсії державним службовцям здійснюється з інших підстав.
Таким чином, на думку представника відповідача на час звернення позивачки з заявою про перерахунок пенсії норми ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року щодо здійснення перерахунку пенсій державним службовцям застосуванню не підлягали.
З паспорта, картки та посвідчення (а.с. 3-4), досліджених в судовому засіданні вбачається, що позивачкою є ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, і/н НОМЕР_1, яка отримує пенсію за віком.
З довідки (а.с. 5), дослідженої в судовому засіданні вбачається, що ТУ ДСА України в Сумській області 11.05.2016 року надало довідку № 04-988/16 року щодо розміру заробітної плати працівників суду в 2016 році.
З заяви (а.с. 23-24), дослідженої в судовому засіданні вбачається, що ОСОБА_1 звернулася з заявою до Лебединського ОУПФУ Сумської області про проведення перерахунку призначеної пенсії 01.07.2016 року.
З рішення (а.с. 25), дослідженого в судовому засіданні вбачається, що рішенням Лебединського ОУПФУ Сумської області від 04.07.2016 року у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовлено.
З пенсійної справи № 122812, дослідженої в судовому засіданні вбачається, що
ОСОБА_1 пенсію було призначено 24.05.2007 року як державному службовцю.
До суми місячної заробітної плати, з якої нарахована пенсія включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески.
Вислухавши представника відповідача, вивчивши матеріали справи суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає до задоволення частково, так як в судовому засіданні було встановлено, що позивачка працювала в суді, а з березня 2007 року перебуває на обліку в Лебединському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Сумської області як пенсіонер. Пенсія їй була призначена за віком як державному службовцю у відповідності до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року.
Відповідно до Постанови КМУ № 644 від 02.09.2015 року «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» з 01.01.2016 року було підвищено посадові оклади керівним працівникам і спеціалістам місцевих (загальних, спеціалізованих) судів.
Згідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент призначення позивачці пенсії, вона має право на її перерахунок.
01.07.2016 року позивачка звернулася до Лебединського УПФУ Сумської області в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян», про перерахунок пенсії за вислугою років, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції Закону України від 16.01.2003 р. на підставі довідки ТУ ДСА України в Сумській області від 11.05.2016 року № 04-988/16 про заробіток працівників судових установ за перерахунком пенсії та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії із 01.01.2016 року.
За результатами розгляду звернення ОСОБА_1 Лебединським ОУПФУ
Сумської області у проведенні перерахунку пенсії 04.07.2016 року відмовлено з посиланням на відсутність правових підстав.
Вказані обставини стверджуються поясненням сторін та матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування.
Згідно зі ст. 22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про державну службу"), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року (в редакції від 16.01.2003 р.) призначені державним службовцям пенсії перераховуються, зокрема, у разі збільшення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Згідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа.
Суд вважає, що у діяльності посадових осіб Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області при прийнятті рішення щодо відмови в перерахунку пенсії позивачці мають місце порушення вимог Конституції України, законодавства України про пенсійне забезпечення та Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, так як при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії стосуються порядку призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
З огляду на викладене, суд не погоджується з доводами відповідача та вважає їх неспроможними, позовні вимоги - обґрунтованими, а права позивача - порушеними, оскільки визнання Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VII правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянин Конституційним Судом України вважається скасуванням або обмеженням цих прав свобод (Рішення КСУ справа N 1-28/2008), а безпідставне поширення його дії на нові законодавство є порушенням ст. 58 Конституції України.
Крім того, суд не може взяти до уваги і заперечення відповідача в тій частині, що позивачка звернулась за перерахуванням пенсії 01.07.2016 року, тобто після набрання чинності Законом України Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, так як в судовому засіданні було встановлено, що право на перерахунок пенсії у неї виникло з 01.01.2016 року, тобто до набрання законної сили зазначеним нормативним актом.
Разом з тим, суд враховує заперечення представника в тій частині, що перерахунок призначеної пенсії повинен проводитись з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа і вважає, відповідач повинен провести перерахунок пенсії позивачці на підставі заяви від 01.07.2016 року, документів пенсійної справи, довідки ТУДСА України в Сумській області від 19.05.2016 року № 04-1032/16 про заробітну плату та ч. 1 ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року з розрахунку середнього щомісячного (чинного) заробітку відповідної посади державного службовця починаючи з 01.07.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.
Підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачці з 01.01.2016 року відсутні, оскільки позивачкою не надано суду доказів того, що раніше вона зверталася з заявами про такий перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 94 КАС України, суд вважає необхідним стягнути з Державного бюджету України на користь позивача сплачений ним судовий збір в розмірі 551.20 грн.
На підставі вище наведеного, керуючись ст.ст. 6, 11, 17, 50, 71, 94, 100, 102, 110, 159 - 163, 167 КАС України, ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року,ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування»;
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Лебединського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Сумської області про визнання незаконними (протиправними) дії та рішення суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення задовільнити частково.
Визнати протиправними дії Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно з заявою від 01.07.2016 року та довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області від 19.05.2016 року № 04-1032/16.
Зобов'язати Лебединське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 01.07.2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, виходячи з суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного в довідці ТУДСА України в Сумській області від 19.05.2016 року № 04-1032/16 без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з Держбюджету України на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, і/н НОМЕР_1 судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лебединський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання повного тексту постанови.
Суддя: В. А. Стеценко