Ухвала суду № 62504224, 04.11.2016, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
04.11.2016
Номер справи
569/14305/16-к
Номер документу
62504224
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 569/14305/16-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2016 року м. Рівне

Слідчий суддя Рівненського міського суду Сидорук Є.І., при секретарі Патій Н.А., розглянувши клопотання прокурора Рівненської місцевої прокуратури Рівненської області юрист першого класу Шаповалова А.П., про проведення позапланової перевірки,-

в с т а н о в и в:

Прокурор Рівненськоїмісцевої прокуратури Рівненської області юрист першого класу Шаповалов А.П. звернувся в суд із клопотанням на призначення повної позапланової виїзної ревізії діяльності об'єкта контролю - РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал", ЄДРПОУ 03361678, яке знаходиться за адресою: Рівненська область, м. Рівне,

вул. Ст. Бандери, 2, з питання цільового використання коштів державного і місцевих бюджетів під час проведення процедури електронної закупівлі засувок з маховиком

2-сторонньої дії в кількості 6 штук.

В обґрунтування клопотання зазначив, що До Рівненської місцевої прокуратури Рівненської області надійшла заява від директора ТОВ «Торговий дім» Бренд-Груп» ОСОБА_2 про те, що службові особи РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал", зловживаючи своїм службовим становищем, під час проведення процедури електронної закупівлі засувок з маховиком 2-сторонньої дії з комплектом фланців за державні кошти, необґрунтовано відхилили учасників з нижчими ціновими пропозиціями (найнижча - 294 000 грн.) та прийняли пропозицію ТОВ "Акваінтех Україна" у розмірі 819 096 грн., чим спричинили надмірне витрачання державних коштів у розмірі 525 096 грн.

Вказані відомості прокурором внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016181010000130 від 13.10.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Під час досудового розслідування перевірено достовірність інформації вказаної заявником у повідомленні про злочин, а саме, в Інтернет мережі за посиланням на сторінку https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-08-15-000695-b/ достовірно встановлено, що на ньому міститься оголошення про проведення допорогової закупівлі замовником якої виступає РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал", крім того, на інтернет-сторінці міститься реєстр пропозицій учасників тендеру. З вказаного реєстру пропозицій учасників тендеру вбачається, що всього виявили бажання прийняти участь у тендері 11 (одинадцять) учасників, кожен з яких запропонував свою пропозицію в грошовому еквіваленті. Так, найвищою ціною за засувки з маховиком 2-сторонньої дії в кількості 6 штук була ціна запропонована ТОВ «Акваінтекс Україна» в 819 096 грн., а найнижчою ціною була ціна запропонована ТОВ «Бренд-Груп» в 294 000 грн.

Однак, в супереч логічному обґрунтуванню проведення тендеру (тендер - здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів згідно з процедурами, установленими Законом України «Про публічні закупівлі»), переможцем виявилось ТОВ «Акваінтекс Україна», яка запропонувала найдорожчу пропозицію (роздруківка з вказаного Інтернет сайту додається).

Крім того, під час досудового розслідування перевірено достовірність інформації вказаної заявником у повідомленні про злочин, а саме, в Інтернет мережі за посиланням на сторінку «Рівне вечірнє»http://rivnepost.rv.ua/lenta_msgshow.php?id=71611 дійсно розміщена стаття під назвою: «Заступник міністра економіки назвав дії «Рівнеоблводоканалу» зрадою (роздруківка з вказаного Інтернет сайту додається).

Статтями 2 та 8 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон), визначені головні завдання та функції органу державного фінансового контролю. Зокрема, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово - господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті, як це визначено ст. 4 Закону.

Перевірка державних закупівель полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання підконтрольними установами законодавства про державні закупівлі та проводиться органом державного фінансового контролю на всіх стадіях державних закупівель. Результати перевірки державних закупівель викладаються в акті. Контроль за дотриманням законодавства щодо закупівель здійснюється як у порядку проведення перевірки державних закупівель, так і під час державного фінансового аудиту та інспектування., як це визначено ст. 5 Закону.

З метою виконання своїх головних завдань та функцій органу державного фінансового контролю надається право: перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо), порушувати перед керівниками відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях.

Пунктом 6 частини 5 статті 11 Закону визначено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.

З матеріалів, які містяться у кримінальному провадженні вбачається наявність достатніх підстав вважати, що інформація, яка буде отримана в ході проведення позапланової виїзної ревізії має суттєве значення для встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, зокрема, фактів порушення законодавства, розміру збитків завданих державі та осіб, які винні у порушенні чинного законодавства.

Слід зауважити, що відповідно до діючого Кримінального процесуального кодексу України, законодавець не наділив слідчого або прокурора правом своєю постановою призначити проведення позапланової виїзної ревізії фінансово господарської діяльності суб'єкта контролю.

Разом з тим, збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, в тому числі прокурором, як стороною обвинувачення. Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, як це визначено ч. 2 ст. 93 КПК України.

Крім того, відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин - у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Національної поліції, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.

Однак, відповідно до вказаних положень Закону позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

На даний час по даному кримінальному провадженню виникла необхідність на проведення позапланової виїзної ревізії в

РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал", ЄДРПОУ 03361678, яке розташоване за адресою: Рівненська область, м. Рівне, вул. Ст. Бандери, 2, в рамках кримінального провадження №42016181010000130 від 13.10.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Згідно із п. 29 постанови Кабінету Міністрів України № 550 від 20.04.2006 «Про затвердження порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами» позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання останнім клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування.

Статтею 98 КПК України визначено, що речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально-протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально-протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

При цьому, законодавець до речових доказів відніс і документ, що є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження (ч. 1 ст. 99 КПК України).

До документів, за умови наявності в них відомостей передбачених ч. 1 ст. 99 КПК України, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок (п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України).

Зважаючи на вказане, отримати інформацію в іншій спосіб ніж проведення позапланової виїзної ревізії фінансово - господарської діяльності суб'єкта контролю у органу досудового розслідування не має можливості, так як питання, які необхідно вирішити безпосередньо відносяться до компетенції органів державного фінансового контролю, а її проведення можливо лише на підставі рішення суду, прокурор у кримінальному провадженні вважає необхідним звернутись до суду з даним клопотанням.

Відповідно до п. 29 постанови Кабінету Міністрів України № 550 від 20.04.2006 «Про затвердження порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами»:

- підставою проведення позапланової виїзної ревізії є наявність достатніх підстав вважати, що РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" при проведенні процедури електронної закупівлі засувок з маховиком 2-сторонньої дії з комплектом фланців за державні кошти, необґрунтовано відхилили учасників з нижчими ціновими пропозиціями (найнижча - 294 000 грн.) та прийняли пропозицію ТОВ "Акваінтех Україна" у розмірі 819 096 грн., чим спричинили надмірне витрачання державних коштів у розмірі 525 096 грн;

- дата початку позапланової виїзної ревізії 14.11.2016 та дата закінчення позапланової виїзної ревізії 25.11.2016, що складає 10 робочих днів;

- номер кримінального провадження № №42016181010000130;

- досудове розслідування здійснюється СВ Рівненського відділу поліції ГУНП України в Рівненській області.

В ході проведення позапланової виїзної ревізії перевірці підлягають питання цільового використання коштів державного і місцевих бюджетів під час проведення процедури електронної закупівлі засувок з маховиком 2-сторонньої дії в кількості 6 штук які були ініційовані РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал".

Покликаючись на викладене,слідчий просить клопотання задовольнити.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає до задоволення.

Відповідно до п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014 року надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним - процесуальним кодексом України.

Відповідно до ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема, на підставі рішення слідчого судді про призначення перевірки.

Матеріалами клопотання доведено, що мало місце кримінальне правопорушення, відомості за ч. 2 ст. 364 КК України внесені до ЄРДР за №42016181010000130,обґрунтована необхідність на призначення повної позапланової виїзної ревізії діяльності об'єкта контролю - РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал", ЄДРПОУ 03361678.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.91,309 КПК України, слідчий суддя,-

У х в а л и в :

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл у кримінальному провадженні №42016181010000130 від 13.10.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, досудове розслідування у якому здійснюється СВ Рівненського відділу поліції ГУНП України в Рівненській області, на призначення повної позапланової виїзної ревізії діяльності об'єкта контролю - РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал", ЄДРПОУ 03361678, яке знаходиться за адресою: Рівненська область, м. Рівне,

вул. Ст. Бандери, 2, з питання цільового використання коштів державного і місцевих бюджетів під час проведення процедури електронної закупівлі засувок з маховиком

2-сторонньої дії в кількості 6 штук.

Доручити проведення повної позапланової виїзної ревізії об'єкта контролю - РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" Управлінню Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області, що знаходиться за адресою: 33028, м. Рівне,вул. Міцкевича, 14;

Тривалість повної позапланової виїзної ревізії визначити строком 10 робочих днів, дата початку позапланової виїзної ревізії 14.11.2016 та дата закінчення позапланової виїзної ревізії 25.11.2016.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Є.І. Сидорук