Постанова № 62503474, 31.10.2016, Іванківський районний суд Київської області

Дата ухвалення
31.10.2016
Номер справи
366/2947/16-а
Номер документу
62503474
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У.Є. 366/2947/16-а;

Пр. №2-а/366/83/16

П О С Т А Н О В А

Іменем України

31 жовтня 2016 року Іванківський районний суд Київської області в складі:

головуючої - судді Тетервак Н.А.,

при секретарі - Німченко Н.Ю.,

за участю сторін:

позивач-не з»явилася,

представника відповідача УПФ в Іванківському районі - Шихненко Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Іванків справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про визнання протиправними дій та зобов»язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправними дій та зобов»язання вчинити дії.

Позивачка просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області щодо відмови у видачі їй, ОСОБА_2,довідки про заробітну плату,що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям,за формою,затвердженою постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1,згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати».

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату,що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям,за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1,згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати» зі всіма складовими заробітної плати,на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

Позивачка ОСОБА_2 посилається на те, що в період з 15.02.2001 року по 01.07.2011 року працювала в УПФУ у Іванківському районі та займала посаду державного службовця. 01.07.2011 року у зв»язку з виходом на пенсію державного службовця по інвалідності, була звільнена згідно ст.38 КЗпП України. У відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії ) їй було призначено пенсію державного службовця.

В вересні 2016 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області з заявою про видачу їй довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії у зв»язку з введенням в дію з 01 грудня 2015 року постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013, якою підвищено посадові оклади державних службовців.

Листом від 13.09.2016р. №121/1-М1 відповідач відмовив їй у видачі довідки про заробітну плату через відсутність підстав для її надання.

Відповідачем до суду було подано заперечення на позов , в якому зазначили, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» виключено, зокрема, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865, якою було визначено порядок перерахування пенсій згідно із Законом у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України №865 та виключено підстави для перерахунку пенсій згідно з Законом ; просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

У судове засідання позивачка не з»явилася; звернулася до суду з заявою про розгляд справи у її відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала і пояснила , що Постановою Кабінету міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до постанови Кабінету міністрів України від 31.05.200 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а сааме: виключено пункт 4, яким був визначений механізм здійснення перерахунків пенсій державним службовцям. Відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2 «Про внесення змін до постанови Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України25.07.2016 року №1020/29150, яка вступила в закону силу 02.09.2016 року та є чинною на даний час, внесено зміни до абзацу третього, четвертого пункту 1-го, - виключено. Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюючть на інших посадах, ніж ті, яких їм призначено (перераховано) пенсію - скасовано. Видача вказаних довідок є незаконною та безпідставною.

Суд, вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка ОСОБА_2 в період з 15.02.2001 року по 01.07.2011 року працювала в УПФУ у Іванківському районі та займала посаду державного службовця. 01.09.1998 року у зв»язку з виходом на пенсію державного службовця по інвалідності, була звільнена за власним бажанням згідно ст.38 КЗпП України. У відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) їй було призначено пенсію державного службовця.

У вересні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області із заявою про видачу їй довідки, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Листом від 13.09.2016 року №121/1-М1 відповідач у видачі довідки відмовив, мотивуючи це тим, що підстави для видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», форми яких затверджено постановою Правління пенсійного фонду України від 14.09.2013 р. №51-1, узв»язку з підвищенням розміру заробітної плати, відсутні.(а.с.12-13)

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов»язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов»язків, тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати , які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, яка була чинною до 15.12.2015, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 №432-1V «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сумм заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01.12.2015 р. були підвищені посадові оклади.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В пункті 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 13.06.2007р. «Про незалежність судової влади» зазначено, що відповідно до статті 8 та статті 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність особи.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідач посилається на те, що чиним законодавством не передбачено перерахунок державним службовцям раніше призначених пенсій, а також, що відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2 «Про внесення змін до постанови Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.07.2016 року №1020/29150, яка вступила в закону силу 02.09.2016 року та є чинною на даний час, внесено зміни до абзацу третього, четвертого пункту 1-го,- виключено.

Так, з постанови Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 «Про внесення змін до постанови Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.07.2016р. за №1020/29150, яка вступила в закону силу 02.09.2016р. та є чинною на даний час, слідує, що правління Пенсійного фонду України постановило: 1.Внести зміни до постанови ПФУ від 04.09.2013 №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №4753/092670, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 за №1661/24193, такі зміни: абзаци третій, четвертий пункт 1 виключити.

Отже, на день звернення позивачки до УПФ України в Іванківському районі Київської області довідка за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 не існувала, тому вимоги щодо видачі довідки форми, встановленої постановою Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року, є безпідставними.

Проте, у зв»язку з прийняттям постанови №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів, не обговорюючи питання права на перерахунок цієї пенсії, суд виходить з вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації, відповідно до якого,публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб»єктами владних повноважень своїх обов»язків, передбачених чиним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб»єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб»єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що булла надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім омежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Відповідно до ст.13 ч.1 п.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб»єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб»єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов»язковими для виконання.

Згідно із п.1 ч.3 ст.10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов»язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовано на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ст.19 ч.2 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Згідно із ст.23 ч.1, ч.2 п.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: відмову в задоволенні запиту на інформацію.

Позивачка просить видати довідку, в яку будуть входити всі складові заробітної плати, на які нараховані та сплачені єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування,а отже, відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у видачі довідки,що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям,оскільки втрата чинності нормою,яка визначала порядок перерахунку пенсії державного службовця, чи внесення змін до форми довідки про заробітну плату, не позбавляє особу права на отримання довідки про заробітну плату з урахуванням всіх її складових,передбачених ст.ст.1,2 Закону України «Про оплату праці».

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У зв»язку з цим, суд вважає , що позов ОСОБА_2 слід задовольнити частково.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.17,18,19,104-106,122 Кодексу адміністративного судочинства України ,ч.1 п.10 ст.5 Закону України «Про судовий збір», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області щодо відмови у видачі ОСОБА_2, довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, у зв»язку з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати».

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату,що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям,згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати» відповідно до вимог ст.ст.1,2 Закону України «Про оплату праці» зі всіма складовими заробітної плати,на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

В решті позовних вимог-відмовити.

Стягнути з УПФ України в Іванківському районі Київській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь держави судовий збір в сумі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського Апеляційного адміністративного суду через Іванківський районний суд протягом 10 днів з часу отримання копії мотивованого рішення.

Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження, а в разі подачі апеляції, - після прийняття рішення Київським апеляційним адміністративним судом.

Суддя: