Справа № 815/5706/16
УХВАЛА
03 листопада 2016 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Упраління інформаційно аналітичного забезпечення Головного управління Національної поліції України, Головного управління ДФС в Одеській області про зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Упраління інформаційно аналітичного забезпечення Головного управління Національної поліції України, Головного управління ДФС в Одеській області, в якому позивач просить зобовязати Упраління інформаційно аналітичного забезпечення Головного управління Національної поліції України та Головне управління ДФС в Одеській області вчинити процесуальні дії для внесення до бази даних інформації щодо припинення кримінальної справи № 20420000036 та скасувати запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд відносно ОСОБА_1.
Відповідно до статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Дослідивши позовну заяву позивача та надані ним документи, суд вважає, що у відкритті провадження у порядку адміністративного судочинства необхідно відмовити на підставі ст.109 КАС України, виходячи з наступного.
Правосуддя в Україні здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ відповідно до процесуального законодавства України.
Частиною 2 ст. 4 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у звязку з здійсненням субєктом владних повноважень владних управлінських функцій. Згідно з п.2 ч.3 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові спори, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 23.05.2001 року №6-рп/2001 правосуддя України здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по спорах відповідно до процесуального законодавства України. Цим рішенням Конституційного Суду України кримінальне судочинство визначено як врегульований нормами Кримінально процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів. Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватися у порядку, встановленому КПК України.
Частиною 1 ст. 306 КПК України встановлено, що скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318 - 380 КПК України.
Згідно ч. 1, 2 ст. 307 КПК України за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами КПК України, зокрема, про зобов'язання вчинити певну дію.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 14.12.2011 року №19-рп/2011 в аспекті конституційного звернення положення частини другої статті 55 Конституції України необхідно розуміти так, що конституційне право на оскарження в суді будь-яких рішень, дій чи бездіяльності всіх органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб гарантовано кожному. Реалізація цього права забезпечується у відповідному виді судочинства і в порядку, визначеному процесуальним законом. Положення статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України в аспекті конституційного звернення і конституційного подання та в системному зв'язку з положеннями частини другої статті 55 Конституції України, частини третьої статті 110, частини п'ятої статті 234, частини другої статті 236 Кримінально-процесуального кодексу України, частини другої статті, пункту 2 частини третьої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України необхідно розуміти так, що скарги осіб стосовно прийняття рішень, вчинення дій або допущення бездіяльності суб'єктом владних повноважень щодо заяв і повідомлень про вчинені або підготовлювані злочини суди повинні розглядати і вирішувати у кримінальному судочинстві.
Вимогою позивача в данному позові є саме зобовязання посадових осіб Упраління інформаційно аналітичного забезпечення Головного управління Національної поліції України та Головного управління ДФС в Одеській області вчинити процесуальні дії для внесення до бази даних інформації щодо припинення кримінальної справи № 20420000036, порушеній стосовно позивача 12.10.2000 року по ч.2 ст. 148-2 КК України для внесення до бази даних інформації щодо скасування обраного 10.11.2000 року запобіжного заходу у вигляді підписки про невиїзд.
Таким чином, спірні правовідносини, які виникли між ОСОБА_1 та Управлінням інформаційно аналітичного забезпечення Головного управління Національної поліції України, Головним управлінням ДФС в Одеській області, необхідно розглядати у порядку кримінального судочинства до слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Упраління інформаційно аналітичного забезпечення Головного управління Національної поліції України, Головного управління ДФС в Одеській області про зобовязання Упраління інформаційно аналітичного забезпечення Головного управління Національної поліції України та Головне управління ДФС в Одеській області вчинити процесуальні дії для внесення до бази даних інформації щодо припинення кримінальної справи № 20420000036 та скасувати запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд відносно ОСОБА_1, суддя вважає, що у відкритті провадження у порядку адміністративного судочинства позивачу необхідно відмовити та повернути позов з усіма доданими до нього матеріалами відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, у звязку з тим, що для даних правовідносин законом встановлений інший порядок судового провадження.
Керуючись ст. 109, 158-160, 165 КАС України, суддя,-
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Упраління інформаційно аналітичного забезпечення Головного управління Наційональної поліції України, Головного управління ДФС в Одеській області про зобовязання вчинити певні дії.
Адміністративний позов з додатками повернути позивачу.
Розяснити позивачу, що він з вказаними вимогами має право звернутися до районного місцевого суду Одеської області в порядку кримінального судочинства .
Ухвалу може бути оскаржено в порядку ч.3 ст.186 КАС України
Суддя О.М. Тарасишина