Постанова № 62471715, 02.11.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2016
Номер справи
823/1493/16
Номер документу
62471715
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2016 року справа № 823/1493/16

м. Черкаси

09 год. 00 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мишенка В.В.,

при секретарі Гордієнку Ю.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до кредитної спілки “ФІНАНСОВИЙ СОЮЗ” про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративний позовом звернулася Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, в якому просить стягнути з кредитної спілки “ ФІНАНСОВИЙ СОЮЗ ” до Державного бюджету України штраф у сумі 17000, 00 грн.

Позов мотивований тим, що відповідач не сплатив у добровільному порядку штраф за правопорушення на ринку фінансових послуг відповідно до постанови від 06.04.2016 № 286/15-2 в сумі 17000 грн.

Представник позивача просив розгляд справи проводити без його участі.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи в судове засідання не з’явився, свого представника не направив, причини неявки суду не повідомив.

У зв’язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Виходячи з положень ч. 2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Згідно з п. 10 ч.1 ст.1 Закону України від 12.07.2001 № 2664-ІІІ “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” (далі – Закон №2664-ІІІ) державне регулювання ринків фінансових послуг - здійснення державою комплексу заходів щодо регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг з метою захисту інтересів споживачів фінансових послуг та запобігання кризовим явищам.

Уповноваженим органом, який здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, відповідно до п. 1 її Положення, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070/2011 (далі – Положення №1070/2011).

На підставі п. 10 ч. 1 ст. 28 та п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 2664-ІІІ у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає штрафи.

Суд встановив, що кредитна спілка “ФІНАНСОВИЙ СОЮЗ” є юридичною особою з 07.10.2004 (код ЄДРПОУ 33209700). Згідно з даними ЄДРПОУ кредитування є основним видом діяльності відповідача.

З акту позивача від 24.03.2016 № 286/15-2 про правопорушення на ринку фінансових послуг суд встановив, що уповноваженими особами Нацкомфінпослуг виявлено ненадання КС «ФІНАНСОВИЙ СОЮЗ» до Нацкомфінпослуг річної фінансової звітності за 2015 рік та звітних даних за 2015 рік в паперовій і електронній формах, в наслідок порушення відповідачем вимог ст. 14 Закону № 2664-III, абз. 2 п. 2.1 розділу 2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об’єднаними кредитними спілками до Нацкомфінпослуг, затвердженого розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 25 грудня 2003 року N 177 (далі – Порядок № 177) в частині подання до Нацкомфінпослуг річної фінансової звітності на пізніше дватцять восьмого лютого року, наступного за звітним, а також абз. 3 пп. 2.2.2 і абз. 4 пп. 2.2.4 п. 2.2 Порядок № 177 в частині подання до Нацкомфінпослуг звітних даних за рік на пізніше дватцять восьмого лютого року, наступного за звітним.

Даний акт у відповідності до супровідного листа № 2325/15-8/125 від 25.03.2016 направлений КС «ФІНАНСОВИЙ СОЮЗ», однак згідно довідки Укрпошти форми « 20» поштове відправлення повернуте за закінченням терміну зберігання.

У зв’язку з вказаним порушенням, позивач 06.04.2016 прийняв постанову № 286/15-2, згідно з якою за вчинене правопорушення застосував до відповідача штрафну санкцію в розмірі 17000 грн. 00 коп. та зобов’язав сплатити до Державного бюджету України на рахунок територіального органу ДКСУ (код бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та санкції”).

У відповідності до ст. 14 Закон № 2664-III, фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Згідно п. 2.1 Порядок № 177, достовірність і повнота річної фінансової звітності та звітних даних за рік повинна бути підтверджена аудитором (аудиторською фірмою), який (яка) внесений(а) до реєстру аудиторських фірм та аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ, що ведеться Нацкомфінпослуг. Річна фінансова звітність подається не пізніше 28 лютого року, наступного за звітним. Річна фінансова звітність має бути наскрізно пронумерована, прошита та містити напис "Усього пронумеровано, прошито, скріплено печаткою та підписом __ аркушів", підпис керівника кредитної спілки із зазначенням його прізвища та ініціалів, підпис головного бухгалтера із зазначенням його прізвища та ініціалів, відбиток печатки кредитної спілки. Аудиторський висновок (звіт) подається не пізніше 01 червня року, наступного за звітним роком. Аудиторський висновок (звіт) подається разом з річною фінансовою звітністю, підтвердженою аудитором (аудиторською фірмою). Зазначені документи мають бути наскрізно пронумеровані, прошиті та містити напис "Усього пронумеровано, прошито, скріплено печаткою та підписом __ аркушів", підпис керівника кредитної спілки із зазначенням його прізвища та ініціалів, підпис головного бухгалтера із зазначенням його прізвища та ініціалів, відбиток печатки кредитної спілки. У супровідному листі до аудиторського висновку (звіту) мають бути зазначені відомості про адресу власної веб-сторінки кредитної спілки, за якою розміщено річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком (звітом), а також інформацію про видання, у якому опубліковано річну фінансову звітність та аудиторський висновок (звіт) відповідно до вимог статті 14 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". У разі самостійного виявлення кредитною спілкою помилок, що містяться в раніше поданій річній фінансовій звітності, вона має право подати корегувальну річну фінансову звітність у паперовому вигляді не пізніше десяти календарних днів з дати кінцевого терміну подання такої звітності.

Проміжні звітні дані (за I квартал, I півріччя, 9 місяців) складаються щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного періоду станом на кінець останнього дня кварталу. Звітні дані за рік складаються кредитними спілками станом на 31 грудня року, за який подаються звітні дані. Проміжні звітні дані подаються не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, звітні дані за рік - не пізніше 28 лютого року, наступного за звітним роком. У разі, якщо останній день подання форм звітних даних є неробочим, термін подання продовжується до першого, після неробочого, робочого дня включно. У разі надання звітності безпосередньо до Нацкомфінпослуг датою подання є дата реєстрації паперових форм звітності у Нацкомфінпослуг. При надходженні звітності поштою дата подання визначається за поштовим штемпелем підприємства (відділення) зв'язку, що обслуговує відправника. При невиконані цих умов звітні дані вважаються поданими несвоєчасно.(пп. 2.2.2 п. 2.2 Порядок № 177).

Відповідно до пп. 2.2.4 п. 2.2 Порядок № 177, звітні дані подаються в електронній та паперовій формах та обсязі, які встановлені цим Порядком у форматі, визначеному Нацкомфінпослуг.

Право Нацкомфінпослуг застосовувати заходи впливу за порушення законодавства про фінансові послуги закріплено Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України затвердженого розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 N 2319 та ст. 40 Закону № 2664-III.

Статтю 40 Закону № 2664-III встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу, зокрема накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Аналогічні права закріплені пунктом 2.1 Положення N 2319, Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу: 1) зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення; 2) вимагати скликання позачергових зборів учасників фінансової установи; 3) накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг"…

Розмір фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації передбачений п. 2 ч.1 ст. 41 Закону № 2664-ІІІ та становить від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. При цьому згідно з п. 23 ч. 2 ст. 29 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VІ кошти від санкцій (штрафи, пеня тощо), що застосовуються відповідно до закону, належать до доходів загального фонду Державного бюджету. Класифікацією доходів бюджету, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11, передбачено код класифікації доходів бюджету 21081100 “Адміністративні штрафи та інші санкції”.

Частиною 2-3 ст. 41 Закону № 2664-ІІІ передбачено, що рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 42 Закону № 2664-ІІІ штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.

На підставі ч. 6 наведеної статті посадові особи національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, визначені у частині першій цієї статті, приймають рішення про накладення штрафу протягом 30 днів після надходження документів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається учаснику ринків фінансових послуг.

Суд звернув увагу, що вищевказана постанова направлена відповідачу 15.04.2016, однак в установленому законом порядку не оскаржена, а штрафні санкції, визначені нею, не сплачені. Отже відповідач не виконав у встановленому законом порядку вимоги постанови.

За вказаних обставин з огляду на межі заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Суд також врахував, що відповідно до п. 2.1 Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 09.08.2013 № 128, платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України є доходами загального фонду державного бюджету, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та Казначействі України на ім'я органу Казначейства за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету" Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 №119, у розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.

Тому суд дійшов висновку, що вищевказана сума штрафних санкцій підлягає стягненню з відповідача до Державного бюджету України на балансовий рахунок в Управлінні державної казначейської служби в Черкаській області (3111 “Надходження загального фонду Державного бюджету”, код бюджетної класифікації 21081100 “Адміністративні штрафи та санкції”).

На виконання ст. 94-95 КАС України суд врахував, що ухвалою від 17.10.2016 позивачу відстрочено сплату судового збору за подання цього позову до часу прийняття судом рішення за наслідками вирішення спору.

Абзацом третім підп. 1 п.3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI передбачено, що за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, судовий збір справляється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.

Оскільки положеннями чинного законодавства не передбачено звільнення позивачів-суб'єктів владних повноважень або присудження з відповідача сплати судового збору у випадках задоволення на їх користь позовних вимог, суд дійшов висновку стягнути з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок суду судовий збір у сумі 1378,00грн.

Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з кредитної спілки «ФІНАНСОВИЙ СОЮЗ» (ідентифікаційний код 33209700) на користь Державного бюджету України через Національну комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (ідентифікаційний код 38062828) штраф в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (ідентифікаційний код 38062828) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Черкаського окружного адміністративного суду (р/р №31212206784002, отримувач - УДКСУ у м. Черкасах Черкаської області, код отримувача 38031150, МФО 854018) судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Мишенко

Повний текст постанови виготовлено 03.11.2016