Постанова № 62453876, 25.10.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2016
Номер справи
822/1809/16
Номер документу
62453876
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1809/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі: представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Державної фіскальної служби у Хмельницькій області в особі Старосинявського відділення про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Державної фіскальної служби у Хмельницькій області в особі Старосинявського відділення.

Просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №22787-22 від 29.06.2016 року, яким ОСОБА_6 визначене податкове зобов'язання з транспортного податку за 2016 рік в розмірі 25 000 грн.

В обґрунтування вимог позивач зазначає про те, що виходячи із розрахунку визначення об'єкта оподаткування транспортним податком, вартість належного їй автомобіля менша за 750 розмірів мінімальної заробітної плати, а тому вона не є платником цього податку.

Також вказує, що нарахування у 2016 році суми податкового зобов'язання з транспортного податку є передчасним, оскільки бюджетним періодом у якому він починає застосовуватись є 2017 рік.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримує.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнає. Вказує, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийняте правомірно. В задоволенні позову просить відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 є власником транспортного засобу марки Audi, моделі Q7, двигун №CRC 180682, шасі №WAUZZZ4L5ED031456, що підтверджується довідкою - рахунком №604719 від 21.07.2014 року, виданою ТОВ "ОСОБА_7 Центр".

29.06.2016 року Старосинявським відділенням Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Державної фіскальної служби у Хмельницькій області прийняте податкове повідомлення-рішення №22787-22, яким ОСОБА_6 визначене податкове зобов'язання з транспортного податку за 2016 рік в розмірі 25 000 грн.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01.01.2015 року, запроваджено транспортний податок (ст. 267 ПК України).

01.01.2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24.12.2015 року, яким у статтю 267 Податкового кодексу України було внесено зміни.

Зокрема, п.п. 267.2.1 п. 267.2 статті 267 ПК України викладено в новій редакції, а саме зазначено, що "об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

До внесення змін Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24.12.2015 року, положення пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України визначали, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Таким чином, внесені вищезгаданим законом до статті 267 ПК України зміни не лише змінили об'єкт оподаткування транспортним податком, а й встановили нові критерії оцінювання транспортних засобів, власники яких повинні сплачувати податок. Тобто, зазначені зміни визначили нове коло платників транспортного податку та змінили об'єкт та базу оподаткування.

Відповідно до пп.267.1.1 п.267.1 ст.267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Базою оподаткування відповідно до пп.267.3.1 п.267.1 ст.267 ПК України, є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. Згідно із п.267.4 ст.267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. Відповідно до пп.267.5.1 п.267.1 ст.267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 ст.267 ПК України передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Згідно із пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня базового податкового (звітного) періоду (року).

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №66 від 18.02.2016 року "Про затвердження ОСОБА_4 визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів та внесення змін у додатки 1 і 2 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів", а Мінекономрозвитку розміщено на своєму офіційному веб-ресурсі онлайн-калькулятор для розрахунку середньоринкової вартості.

Суд звертає увагу на те, що серед показників та даних, які враховуються при розрахунку вартості автомобіля, зазначається пробіг автомобіля у кілометрах. Як визначено у п. 12 ОСОБА_4 визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобілів залежно від пробігу визначається з урахуванням фактичного та нормативного середньорічного пробігу автомобілів. У разі коли фактичний середньорічний пробіг автомобілів є вищим, ніж їх нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість зменшується, а у разі, коли фактичний середньорічний пробіг є нижчим, ніж нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість збільшується.

Таким чином, для правильності розрахунку вартості транспортного засобу та з'ясування питання про те, чи є він об'єктом оподаткування відповідач повинен був отримати достовірну інформацію про фактичний (дійсний) пробіг автомобіля. Як зазначив представник відповідача у судовому засіданні, податковим органом не витребовувалась у позивача та не запитувалась у інших осіб інформація про фактичний пробіг транспортного засобу, який належить ОСОБА_6

Зважаючи на це, суд ставить під сумнів розрахунок вартості автомобіля, наданий відповідачем.

Крім того, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до п. 8.1 ст. 8 ПК України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. Відповідно до статті 9 ПК України транспортний податок відсутній у переліку загальнодержавних податків та зборів. У статті 10 ПК України, якою встановлено перелік місцевих податків, транспортний податок прямо не вказаний. Натомість є податок на майно (пп.10.1.1), який складається із трьох різних податків, кожен із різними елементами податку, як їх визначено п.7.1 ст. 7 ПК України.

Водночас, особливість місцевих податків полягає в тому, що вони за законом не встановлюються безпосередньо актами Верховної Ради України, оскільки вона визначає лише перелік місцевих податків і зборів, а також дозволених граничних параметрів таких податків. Безпосереднє ж встановлення місцевих податків та зборів є компетенцією відповідних місцевих рад. Встановлення місцевих податків виключно відповідними рішеннями місцевих рад закріплено також п.24 ч.1 ст.26 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст.143 Конституції України.

При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору (пп.12.3.2 п.12.3 ст.12 ПК України). Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів (пп.12.3.3 п.12.3 ст.12 ПК України).

Суд звертає увагу на те, що податковим органом не було надано суду будь-які рішення органу місцевого самоврядування про встановлення транспортного податку. У той же час згідно з п.12.5 ст.12 ПК України офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, яке набирає чинності з урахуванням строків, передбачених пп. 12.3.4 ст. 12 цього Кодексу.

Відповідно до пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

Таким чином, місцеві ради повинні своїм рішенням встановити транспортний податок і оприлюднити інформацію про це до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

Згідно із ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Тобто, виходячи з наведених вище норм Кодексу, транспортний податок за 2016 рік не може бути визнаний обов'язковим до сплати позивачем в 2016 році, оскільки не доведено належними доказами те, що місцеві ради ( органи місцевого самоврядування) приймали та офіційно оприлюднювали до 15 липня 2015 року рішення про встановлення транспортного податку та його ставки.

Суд також звертає увагу на зміст принципу стабільності системи оподаткування, що закріплений у пп.4.1.9 п.4.1 ст.4 ПК України, та має на меті встановлення незмінних умов оподаткування, елементів податків протягом певного часу. Згідно із вказаною нормою зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситись пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватись протягом бюджетного року. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого адміністративного суду України від 30.08.2016 року у справі № К/800/8077/16.

Зважаючи на те, що під час судового розгляду відповідачем не було доведено, що зміни до елементів транспортного податку вносились не пізніше, як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду ( тобто до 1 липня 2015 року), а сам податок був належним чином офіційно встановлений компетентним органом місцевого самоврядування, слід вважати, що підстави для його сплати позивачем за 2016 рік - відсутні.

Зважаючи на це, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення, а тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Старосинявського відділення Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Державної фіскальної служби у Хмельницькій області №22787-22 від 29.06.2016 року.

Стягнути з відповідача на користь ОСОБА_5 судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 31 жовтня 2016 року 12.00

Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1