Постанова № 62451591, 01.11.2016, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
01.11.2016
Номер справи
686/19120/16-а
Номер документу
62451591
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/19120/16-а

ПОСТАНОВА

01 листопада 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого- судді Продан Б.Г.,при секретарі - Боднар А.П., розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинення дій, вказавши, що з 29.09.2011 року їй призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 87% заробітної плати державного службовця. У вересні 2016 року вона звернулась до відповідача з заявою про здійснення розрахунку її пенсії з урахуванням виплат зазначених у листі ДПІ у м. Хмельницькому від 12.08.2016 року № 19434/05-022, однак управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому відмовилось включити виплати у вигляді компенсації за невикористані відпустки в розмірі 6215,40 грн. Просить суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови включити суми компенсації за невикористану відпустку в заробітну плату для розрахунку пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому провести нарахування та виплату пенсії позивачу з 21.04.2016 року відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми компенсації за невикористану відпустку в розмірі 6 215, 40 грн. із розрахунку 87% суми заробітної плати.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просить задоволити заяву в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, подав до суду заяву про слухання справи у його відсутності та надав письмові заперечення проти позову, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв'язку з чим, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ст. 37 Закону України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час відсутня постанова КМУ про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Водночас, п.4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким передбачається умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року, а тому законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу не має.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом обєктивно встановлено, що з 29.09.2011 року позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 87% заробітної плати державного службовця. У вересні 2016 року вона звернулась до відповідача з заявою про здійснення розрахунку її пенсії з урахуванням виплат зазначених у листі ДПІ у м. Хмельницькому від 12.08.2016 року № 19434/05-022.

Листом управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому від 21.09.2016 року за № 586/Г-12 позивачу відмовлено включити виплати у вигляді компенсації за невикористані відпустки в розмірі 6215,40 грн., мотивуючи це тим, що відсутні підстави для перерахунку раніше призначених пенсій.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Поряку проведення індексації грошових доходів населення» обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком.

Згідно п. 5 Порядку, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов»язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення вважається базовим для обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. Перерахунок пенсії позивача було проведено на підставі рішення суду, яким відновлено право на отримання пенсії у розмірі, встановленому законодавством.

Відповідно до абзацу 8 п.5 Порядку, коли в результаті перерахунку пенсії рішенням суду, що набрало законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не зазначені, базовий місяць для визначення індексації пенсії на змінюється.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України №5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13.01.2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати, у тому числі, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат соціального характеру до яких відноситься компенсація за невикористану відпустку.

Відповідно до ст 33. Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено що оплата праці державних службовців повинна забезпечувати

достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових

обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів

компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та

ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на

державній службі та інших надбавок.

Посадові оклади державних службовців установлюються залежно

від складності та рівня відповідальності виконуваних службових

обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного

державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових

окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються

Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до 37. Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі та за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі, пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" №108/95-ВРвизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другоюстатті 33 Закону №3723-XIIпередбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Встатті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII(далі Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першоїстатті 66 цього Законудо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV(далі Закон №1058-IV) визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно зіст.2 Закону України "Про оплату праці"таНаказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 рокуструктура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Враховуючи, що на суму компенсації за невикористану відпустку ОСОБА_1 були нараховані внески на загальнообовязкове державне соц. страхування, суд приходить до висновку, що відповідачем не правомірно не враховані зазначені виплати при призначенні позивачу пенсії.

Положеннями ч. 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд критично оцінює твердження відповідача відносно того, що законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу не має, так як ОСОБА_1 проводитиметься перерахунок пенсії у звязку із порушенням відповідачем порядку нарахування пенсії, а не її призначення.

З огляду на зазначене, оцінюючи наведені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови ОСОБА_1 включити суми компенсації за невикористану відпустку в заробітну плату для розрахунку пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» слід визнати протиправними. Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому провести нарахування та виплату пенсії позивачу з 21.04.2016 року відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми компенсації за невикористану відпустку в розмірі 6 215, 40 грн. із розрахунку 87% суми заробітної плати.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст.19,22, 58 Конституції України, ст. ст. 2, 9, 11, 70, 159-163, 256 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державну службу», Законом України « Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про оплату праці», Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Поряку проведення індексації грошових доходів населення» суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови включити суми компенсації за невикористану відпустку в заробітну плату для розрахунку пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому провести нарахування та виплату пенсії позивачу з 21.04.2016 року відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми компенсації за невикористану відпустку в розмірі 6 215, 40 грн. із розрахунку 87% суми заробітної плати.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови суду.

Суддя