Постанова № 62451124, 26.10.2016, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
766/8984/16-а
Номер документу
62451124
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 766/8984/16-а

н/п 2-а/766/387/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.10.2016 року Херсонський міський суд м. Херсона у складі:

головуючого судді Єпішина Ю.М.,

при секретарі Поліщук Н.Л.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною заявою, посилаючись на те, що 11.07.2016 року ним подано до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні заяву про перерахунок пенсії, але відповідно до протоколу №102 УПФ України в м. Херсоні від 18.07.2016 року йому було відмовлено у цьому. Позивач вважає таке рішення відповідача неправомірними та у зв'язку з цим просить скасувати рішення комісії управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні від 18.07.2016 року та зобов'язати провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки виданої прокуратурою Херсонської області №18/214-вих16 від 01.07.2016 року в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, а також стягнути з відповідача судові витрати у розмірі 551,20 грн.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи належним чином повідомлений, до суду надав заяву згідно якої вимоги підтримав та просив задовольнити, справу розглянути без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи належним чином повідомлена, подала на адресу суду заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій також вказала, що позов не визнає, з підстав, зазначених в письмових запереченнях.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 06.11.2001 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Херсоні та отримує пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у редакції Закону від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, що діяла станом на серпень 2002 року у розмірі 90% суми заробітної плати.

11.07.2016 року позивач звернувся до УПФУ України в м. Херсоні з заявою, в якій просив перерахувати йому пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки виданої прокуратурою Херсонської області №18/214-вих16 від 01.07.2016 року в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою.

Згідно протоколу від 18.07.2016 року №102 позивачу було повідомлено у перерахунку пенсії за відсутністю законодавчих підстав.

Суд важає, що у діяльності посадових осіб управління Пенсійного фонду України в в м.Херсоні при прийнятті рішення мають місце порушення вимогКонституції України, та законодавства України про пенсійне забезпечення та загальнообов'язкове пенсійне страхування,Закону України «Про прокуратуру».

Зокрема, відповідно дост.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

Відповідно до вимог п. 5 ч. 1ст. 16 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014, який набрав чинності та вступив в дію з 15 липня минулого року гарантії незалежності прокурора забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням.

Частиною 5 цієї статті передбачено , що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, інші державні органи, їх посадові та службові особи, а також фізичні та юридичні особи і їх об'єднання зобов'язані поважати незалежність прокурора та спрямуватися від здійснення у будь-якій формі впливу на прокурора з метою перешкоджання виконанню службових обов'язків або прийняття ним незаконного рішення.

Однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування.

Згідно зістаттею 22 Конституції Українизакріплені нею права і свободи не є вичерпними. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, відповідно до ст.ст.22та64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі іЗаконом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно дост. 22 Конституції Українине допускається.

Згідно частини 1 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру"в редакціїЗакону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001р. "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", за правилами якої було призначено пенсію за вислугою років, передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 13 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакції від 12.07. 2001р.) встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 17 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакції від 12.07. 2001р.) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку хз збільшенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулийчасможе бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати що існували на день його звільнення з роботи.

На підставі частини 18 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, за вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

01 жовтня 2011р. частину 1 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»було замінено двома частинами відповідно до п.п. 4 п. 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011р. № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Відповідно до частини 2 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній з 01 жовтня 2011р. та на час звернення із заявою про перерахунок пенсії, пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії та вводиться обмеження максимального розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Цією ж статтею передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідач не врахував, що норми Закону в редакції на час призначення позивачу пенсії, не передбачають обмеження максимального розміру пенсії, тим же Законом передбачена виплата при перерахунку пенсії різниці виплачених сум за минулий час не більше як за 12 місяців.

Очевидним є, що змінами у статті 50-1Закону України "Про прокуратуру", які були внесеніЗаконом України від 08.07.2011р. № 3668-VIвстановлено новий порядок призначення та визначення розміру пенсії за вислугою років прокурорам та слідчим, яка призначається після 08 липня 2011р. та до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно доЗакону України «Про прокуратуру».

Уп. 5 прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, також зазначено лише про призначення пенсій, тобто особи, які звертаються вперше про призначення пенсії.

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними не поширюються на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Таким чином, нова редакція (2011р.) ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»та ст. 86нового Закону України «Про прокуратуру»(2014 року) суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цих законів.

Суд звертає увагу на те, що обов'язок доказування правомірності рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень покладається саме на суб'єкта владних повноважень, що прямо передбачено частиною 2статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

За таких обставин позовні вимоги позивача щодо скасування рішення комісії УПФ України в м. Херсоні від 18.07.2016 року та зобов'язання провести перерахунок пенсії на підставі довідки виданої прокуратурою Херсонської області №18/214-вих16 від 01.07.2016 року в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Поряд із тим, строки проведення перерахунку пенсії регулюються статтею 45 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Вищезазначеною нормою передбачено, що перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числі місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії до ПФУ 11.07.2016 року, суд вважає, що правоміним буде здійснення перерахунку і виплати раніше призначеної пенсії починаючи з 15.07.2016 року

На підставіст. 94 КАС Україниз відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 551,20 грн.

На підставі викладеного, керуючись ч.3ст. 22 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 9, 17-19, 71, 90, 94, 104-106, 159-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати рішення комісії управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні від 18.07.2016 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні провести ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії згідно з вимогами ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР, у редакції, що діяла станом на час призначення пенсії) з розрахунку 90 % від заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, згідно довідки прокуратури Херсонської області №18/214-вих16 від 01.07.2016 року в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою починаючи з 15 липня 2016 року.

Стягнути з Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні за рахунок його бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 551,20 грн. на користь ОСОБА_1.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: Ю.М.Єпішин