Справа № 576/1807/16-а,
2-а/576/49/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.10.16 місто Глухів
Глухівський міськрайсуд Сумської області в особі судді ДЕМЧЕНКА О.С., при секретарі Бірюк О.І., з участю позивача ОСОБА_1 та представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Глухівського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання неправомірним рішення (дії) щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання провести перерахунок і виплату пенсії,
в с т а н о в и в.
За змістом поданого 18 серпня 2016 року до Глухівського міськрайсуду підтриманого в суді позову позивач просить суд визнати неправомірним рішення (дію) Глухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі відповідач чи Управління) щодо відмови йому (позивачу) у перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця за його заявою від 15 червня 2016 року і зобовязати Глухівське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести йому (позивачу) з 15 червня 2016 року перерахунок і виплату раніше призначеної (обчисленої) пенсії державного службовця у розмірі 90 відсотків з урахуванням включення до заробітної плати, з якої йому (позивачу) була обчислена пенсія державного службовця, грошових сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, зазначених у довідках Закарпатської, Сумської і Харківської митниці Державної фіскальної служби України за формою довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», які (довідки) додавались до його (позивача) заяви про перерахунок пенсії від 15 червня 2016 року. Обґрунтовуючи наведені позовні вимоги позивач посилається на те, що при переведенні його за його заявою від 01 квітня 2011 року з пенсії по інвалідності за загальним захворюванням на пенсію по інвалідності за наявним стажем роботи на державній службі відповідачем в порушення положень ст.ст. 33 і 37 Закону України від 19 грудня 1993 року № 37232-ХІІ «Про державну службу» (далі Закон № 3723-ХІІ), ст.ст. 1 і 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі Закон № 108/25-ВР) та ст. 66 Закону України від 05 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788-ХІІ) при призначенні (обчисленні) йому розміру пенсії як державному службовцю до його зарплати, з якої йому була розрахована пенсія державного службовця, не були включені (не були враховані) суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які (суми) нараховувались і виплачувались йому у період його роботи на державній службі, та з яких сплачувались страхові внески.
За змістом наданих суду заперечень на позов та пояснень в суді представника відповідача сторона відповідача позову не визнає з посиланням на те, що за положеннями діючого на час призначення позивачу пенсії державного службовця законодавства у відповідача не було правових підстав для включення (врахування) сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціальної побутових питань до заробітної плати, з якої йому була призначена (обчислена) пенсія відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ; що розмір пенсії позивачу як державному службовцю був обчислений за довідками Чопської, Сумської і Харківської митниць про зарплату позивача, які (довідки) не містили в собі даних про інші виплати, про які йдеться у позові, і що й на час звернення позивача до відповідача 15 червня 2016 року із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням зазначених сум також не було підстав для проведення такого перерахунку з урахуванням положень ст.. 90 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889 (далі Закон № 889), який набрав чинності з 01 травня 2016 року та з набранням чинності якого Закон № 3723-ХІІ втратив чинність, окрім ст. 37, а також з урахуванням положень ст. 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Зясувавши обставини справи, події і факти, що передували зверненню позивача до суду з даним позовом, вислухавши доводи сторін та дослідивши надані документальні докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні з 23 листопада 2010 року первинно як одержувач пенсії по інвалідності за загальним захворюванням відповідно до Закону № 1058-IV. За заявою від 01 квітня 2011 року позивача було переведено з пенсії по інвалідності по загальному захворюванню на пенсію по інвалідності внаслідок роботи на державній службі відповідно до Закону № 3723-ХІІ. При розрахунку пенсії позивачу як державному службовцю розмір його пенсії був розрахований (обчислений), виходячи із змісту виданих Чопською, Сумською і Харківською митницями довідок про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», оформлених за формою довідки, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11. При цьому Управлінням не були враховані такі складові заробітної плати позивача як суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких утримувались (сплачувались позивачем) страхові внески.
Станом на 01 квітня 2011 року (день призначення пенсії позивачу як державну службовцю) пенсія за Законом № 3723-ХІІ мала призначатись вже за довідкою іншої форми затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованою в міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948).
15 червня 2016 року позивач звернувся до Управління із заявою (а.с. 16), якою просив перерахувати раніше йому призначену пенсію відповідно до закону № 3723-ХІІ - з урахуванням інших виплат до його зарплати, додавши до заяви видані Закарпатською (раніше Чопською), Сумською і Харківською митницями довідки про складові заробітної плати за формою, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, яка (форма) передбачає входження до складової заробітної плати інших виплат, в тому числі індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань, але рішенням Управління від 21 червня 2016 року № 13 позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат за зазначеними довідками з посиланням на відсутність підстав для перерахунку пенсії з урахуванням змісту зазначених довідок у звязку із втратою чинності Закону № 3723-ХІІ після набрання законної сили з 01 травня 2016 року Закону № 889.
Наведені встановлені судом обставини стороною відповідача не оспорюються.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до положень ст. 8 в Україні визнається і діє принцип верховенства права ; конституція України має найвищу юридичну силу; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй; норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними; конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
За змістом ч. 1 ст. 1 Закону № 108/95-ВР заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу, а за змістом ст. 2 цього ж Закону, яка (стаття) визначає структуру заробітної плати, до заробітної плати входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
За змістом ч. 2 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ в редакції станом на 01 квітня 2011 року заробітна плата державних службовців складалась з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом ст. 37 Закону № 3723-ХІІ в редакції станом на 01 квітня 2011 року (день призначення позивачу пенсії за цим Законом після переведення пенсії) пенсія державним службовцям призначалась у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які (суми) нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом ч. 1 ст. 66 Закону № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 402/97-ВР «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» (який був чинний на час призначення позивачу пенсії державного службовця) нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії навіть незалежно від того, чи входили вони до структури заробітної плати.
Наведені встановлені судом обставини в контексті наведених положень законодавства дають суду підстави визнати, що при призначенні (обчисленні) позивачу пенсії за Законом № 3723-ХІІ при переходу з одного на інший вид пенсії у квітні 2011 року Управлінням до заробітної плати, з якої позивачу мала бути обчислена пенсія державного службовця, були неправомірно не враховані суми індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально побутових питань, чим були порушені права позивача.
При цьому суд визнає неслушними доводи сторони відповідача, що після набрання 01 травня 2016 року законної сили Законом № 889, з урахуванням положень ст. 42 Закону № 1058, яка стаття визначає підстави для проведення перерахунку пенсії, Управління не мало підстав для проведення позивачу перерахунку вже раніше призначеної йому пенсії за Законом № 3723-ХІІ, оскільки ст. 42 Закону № 1058 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у разі збільшення: заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплаченого страхові внески, прожиткового мінімуму і страхового стажу.
Висновок суду про неслушність наведених доводів відповідача ґрунтується на тому, що у даному випадку за позовними вимогами йдеться фактично про виправлення помилки, яка була допущена Управлінням при призначенні (обчисленні) позивачу пенсії за Законом № 3723-ХІІ.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 2-11, 17-20, 23, 71, 72, 160, 162 та 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в.
Позов ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірним рішення (дію) Глухівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця за його заявою від 15 червня 2016 року.
Зобовязати Глухівське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести ОСОБА_1 з 15 червня 2016 року перерахунок і виплату раніше призначеної (обчисленої) йому пенсії державного службовця у розмірі 90 відсотків з урахуванням включення до заробітної плати, з якої ОСОБА_1 була обчислена пенсія державного службовця, грошових сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, зазначених у довідках Закарпатської, Сумської і Харківської митниці Державної фіскальної служби України про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», які (довідки) додавались до заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 15 червня 2016 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського Апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Глухівського міськрайсуду апеляції на постанову.
Така апеляція може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту даної постанови. Копія апеляційної скарги особою, яка її подає, одночасно надсилається до суду апеляційної інстанції.
Суддя Глухівського міськрайсуду ОСОБА_3
Повний текст постанови суду виконаний суддею 03 листопада2016 року .