Справа № 308/8714/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.10.2016 м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
в складі : головуючої - судді Монич О.В.,
при секретарі Пассер М.І.
представника позивача ОСОБА_1
представника Ужгородського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області ОСОБА_2
представника ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Ужгород справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Ужгородського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 звернувся в суд з позовом до Ужгородського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Посилається на те, що 01.07.2016 року звернувся до Ужгородського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про перерахунок довічного грошового утримання, з підстав збільшення розміру посадового окладу судді господарського суду Закарпатської області, а також у звязку зі скасуванням обмежень щодо граничного (70%) розміру довічного грошового утримання що стосується визначення стажу роботи на посаді судді.
Розпорядженням Ужгородського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за № 813849, Позивачу призначено довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 18270,00 грн. (з 01.06.2016 року) , а з 08.06.2016 року - у розмірі 21924,00 грн., виходячи зі стажу роботи на посаді судді 22 роки, що становить 84% грошового утримання судді на відповідній посаді.
Однак, Відповідачем ОСОБА_6 обєднаним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області не враховано в повному обсязі весь стаж роботи на посаді судді, що становить загалом 25 днів 11 місяців 25 років та дають право на призначення щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 90% заробітної плати судді..
Просить визнати неправомірними дії щодо визначення розміру довічного грошового утримання судді у відставці та зобовязати ОСОБА_6 обєднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці шляхом зарахування до стажу роботи, що дає право на відставку та одержання щомісячного довічного грошового утримання половину строку навчання у вищому юридичному навчальному закладі Харківський юридичний інститут, що становить 3 роки 10 місяців 00 днів та період проходження строкової військової служби, що становить 2 роки 1 місяць 26 днів, починаючи з 08.06.2016 року в розмірі 90% грошового утримання судді господарського суду Закарпатської області та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум грошового утримання.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позов підтримали в повному обсязі та в обґрунтування навели обставини, викладені у позові та просили суд його задоволити.
Відповідач ОСОБА_6 обєднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях. Зазначив, що Постанова Кабінету Міністрів України № 865 від 03 вересня 2005 року, на яку посилається Позивач, не стосується визначення стажу роботи судді, що дає право на відставку, а стосується визначення оплати праці та щомісячного грошового утримання судді.
Відповідач ОСОБА_7 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області проти позову заперечив в частині, що стосується строку з якого необхідно провести перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці. Зазначив, що стаж роботи н посаді судді розраховано відповідно до норм чинного законодавства і становить 22 роки 5 місяців та 10 днів. Крім цього, зазначив, що до заяви про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці від 01.07.2016 року не додано розрахунок стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.
19 червня 1992 року Позивач призначений арбітром арбітражного суду Закарпатської області (станом на сьогодні господарський суд Закарпатської області). З вересня 2010 року обіймав посаду заступника голови господарського суду Закарпатської області.
26 вересня 2013 року Позивач звернувся до Вищої ради юстиції із заявою про відставку. Рішенням Вищої ради юстиції від 22.10.2013 року № 1116/0/15-13 «Про внесення подання до Верховної Ради України про звільнення ОСОБА_5 з посади судді господарського суду Закарпатської області, у зв'язку з поданням заяви про відставку» заяву про відставку задоволено, внесено подання до Верховної Ради України про звільнення з посади судді господарського суду Закарпатської області.
Постановою Верховної ради України від 25.12.2014 року «Про звільнення суддів», звільнено Позивача з посади судді господарського суду Закарпатської області у зв'язку з поданням заяви про відставку.
Наказом Голови господарського суду Закарпатської області № 02.7-07/115-К від 29.12.2014 року ОСОБА_5 відраховано зі штату господарського суду Закарпатської області.
08 червня 2016 року Конституційним судом України прийнято рішення № 4-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного суду України, яким визнано неконституційними норми законів, які обмежують гарантії суддів у відставці на належне матеріальне утримання.
01 липня 2016 року Позивач подав заяву до Ужгородського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про перерахунок пенсії у звязку зі збільшенням посадового окладу судді на відповідній посаді та у звязку із зарахуванням до стажу роботи половини строку навчання та період проходження строкової військової служби.
Розпорядженням Ужгородського обєднаного управління ПФУ у Закарпатській області № 823849, Позивачу здійснено перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 84%.
Як вбачається із записів трудової книжки Позивача, Довідки господарського суду Закарпатської області про трудову діяльність судді господарського суду Закарпатської області Кадар Йосифа Йосифовича, довідки господарського суду Закарпатської області за вих..№ 02.6-39/15 від 11.10.2016 року, розрахунку стажу судді, який дає право на відставку та отримання довічного грошового утримання судді у відставці, Позивач з 14.05.1974 року по 09.06.1976 року проходив військову службу в лавах ОСОБА_8, з 01.09.1974 року по 01.07.1980 року навчався у Харківському юридичному інституті ім..ОСОБА_9, з 20.07.1992 року по 29.12.2014 року працював на посаді судді господарського суду Закарпатської області.
Частиною 1 статті 126 Конституції України визначено, що незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.
Відповідно до пункту 8 частини 4 статті 48 Закону «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 р. №2453-VI незалежність судді забезпечується належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді. При прийнятті новихзаконівабовнесеннізмін дочиннихзаконівне допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності судді (частина 6 статті 47 вказаного Закону).
Згідно з абзацом 2 пункту 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 р. №865 «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів», доповненим згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2008 р. №545, до стажу роботи, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.
Зазначена позиція також висловлена у розясненні Конституційного Суду України у Рішенні №8-рп/2005.
Також, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 14.12.2011 р. № 18-рп/2011 офіційно розтлумачив поняття «щомісячне довічне грошове утримання», зокрема таке поняття означає неоподатковану грошову виплату як судді, який, маючи право на відставку продовжує працювати на посаді судді і одержує її з Державного бюджету України у вигляді щомісячного грошового утримання, так і судді у відставці, який одержує її з Пенсійного Фонду.
Згідно з ч. 4 ст. 43 Закону України від 15.12.1992 р. № 2862-XII «Про статус суддів»(в редакції на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що судді у відставці, які мають стаж роботи на посаді судді не менш 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 80% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більш ніж 90% заробітку судді.
Та обставина, на яку посилається відповідач, мотивуючи відмову у зарахуванні до стажу судді половини строку навчання та період проходження строкової служби, зокрема, що постанова Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 р. № 865 втратила чинністьнапідставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.12.2010 р. № 1097 (набрала чинності з 01.01.2011 р.), не має правового значення у вирішенні спору з правовідносин у цій конкретній справі.
Так, з 03.10.2010 р. введено в дію Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 р. №2453-VI, що був чинним на час звільнення позивача у відставку та призначення йому щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно до пункту 11 Перехідних положень ЗаконуУкраїни «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 р. №2453-VI судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.
Тобто, законодавством, яке діяло на момент набрання чинності Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від07.07.2010 р. № 2453-VI було передбачено право зарахування до стажу, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання судді, за умови роботи на посаді судді не менше як 10 років, половини строку навчання на юридичному факультеті вищого навчального закладу та періоду проходження строкової служби.
При цьому, частина 4 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-ХІІ від 25.03.1992р. відносить до видів військової служби строкову військову службу; військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу; військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військову службу за контрактом осіб офіцерського складу; військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Частиною третьою статті 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 р. (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 08.06.2016 р.№1-8/2016) визначено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно до п.2.1 Положення про призначення і виплату щомісячного грошового утримання працюючим суддям , затвердженим рішенням ради суддів України № 60 від 29 травня 2009 року, питання призначення щомісячного грошового утримання регулюється статтею 43 Закону України «Про статус суддів»,постановою КМУ № 865 від 03 вересня 2005 року «Про оплату праці та шомісячне грошове утримання суддів»та цим Поженням. Аналогічні положенням містились у Положенні про порядок призначення та виплати щомісячного грошового утримання працюючим суддям та щомісячного грошового утримання суддям у відставці, затвердженого наказом ДСА України № 94 від 25.08.2005 року, який втратив чинність згідно з наказом № 81 від 24.07.2009р.
З огляду на зазначене, до стажу роботи на посаді судді позивача, що дає право на відставку та обчислення розміру довічного грошового утримання судді у відставці, слід врахувати половину часу навчання позивача за денною формою у вищому навчальному закладі (з 01.09.1976 р по 09.06.1976 р.) 1 рік та 11 місяців та календарний період проходження строкової військової служби з 14.05.1974 р. по 09.06.1976 р. 2 роки 27 днів, з урахуванням врахованого відповідачем суддівського стажу 22 роки 5 місяців та 9 днів, загальний стаж судді складає - 26 років 5 місяців та 6 днів, що перевищує 25 років, які дають право на призначення щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 90, а не 84 відсотків заробітної плати працюючого судді.
Не заслуговують на увагу доводи Відповідача ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області в тій частині, що Позивачем не було додано до заяви розрахунок стажу роботи судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за формою додатку 3 Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою прядіння Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року № 3-1.
Відповідно до п. 1.4. зазначеного вище Порядку, у разі, якщо до заяви про призначення щомісячного довічного утримання додані не всі необхідні документи, орган, що призначає щомісячне довічне утримання, письмово повідомляє про те, які документи необхідно подати додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за щомісячним довічним утриманням уважається день приймання заяви про призначення щомісячного довічного утримання або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Всупереч даній нормі, в матеріалах справи відсутні будь-які докази стосовно повідомлення позивача про необхідність надати розрахунок стажу роботи судді, який дає право на відставку та отримання довічного грошового утримання судді у відставці.
Крім того, як вбачаться з листа Відповідача № 264/К-99-01 від 20.09.1016 року, підставою для відмови у перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці є відсутність відповідної норми про зарахування до стажу роботи судді, що дає право на відставку та отримання довічного грошового утримання судді у відставці, строку військової служби та половини строку навчання, а не відсутність розрахунку.
Станом на день розгляду справи, Позивачем подано до Ужгородського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, що не заперечується самим відповідачем, та до суду такий розрахунок стажу.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданнями адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевогосамоврядування,їхніхпосадовихіслужбових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання дeлегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Як зазначено в ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч вказаній вимозі, відповідачами не спростовано доводів позивача та не надано доказів відсутності правових підстав для призначення щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 90% заробітної плати судді.
Питання розподілу судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 94 КАС України.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки судом першої інстанції адміністративний позов задоволено повністю, а позовна заява містить вимогу немайнового характеру, то понесені позивачем судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, 183-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_5 до Ужгородського обєднаного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Ужгородського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, м.Ужгород, вул. Загорська, 2,код ЄДРПОУ40384233) щодо визначення розміру ОСОБА_5 довічного грошового утримання судді у відставці без урахування стажу роботи .
Зобовязати ОСОБА_6 обєднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, м.Ужгород, вул. Загорська, 2,код ЄДРПОУ40384233) здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_5 (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Корзо, 19/3, РНОКПП НОМЕР_1) шляхом зарахування до стажу роботи, що дає право на відставку та одержання щомісячного довічного грошового утримання половину строку навчання у вищому юридичному навчальному закладі Харківський юридичний інститут, що становить 3роки 10 місяців 00 днів та період проходження строкової військової служби, що становить 2 роки 1 місяць 26 днів, починаючи з 08.06.2016 року в розмірі 90% грошового утримання судді господарського суду Закарпатської області та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум грошового утримання.
Постанова суду може бути могже бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного сду упротягом пятиденн6ого строку з дня її проголошення.
Суддя Ужгородського
міськрайонного судуОСОБА_10