Справа№ 583/2470/16-а
2-а/583/108/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2016 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді - Сидоренка Р.В.,
з участю секретаря с/з - ОСОБА_1,
позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
представника третьої особи - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Охтирці адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Міністерства Внутрішніх Справ України, про зобовязання вчинити дії, треті особи: Пенсійний Фонд України, Головне Управління Пенсійного Фонду України в Сумській обл., Головне Управління Національної Поліції в Сумській обл., ліквідаційна комісія Управління МВС України в Сумській обл., -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся з позовом про протиправну бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України зобов'язання повідомити Пенсійний фонд України про те, що починаючи із 01.01.2016 р. виникли підстави для перерахунку призначеної йому пенсії враховуючи грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України.
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі і пояснив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Як зазначив позивач, Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. N 988 змінено грошове забезпечення поліцейських і така зміна надає йому право на перерахунок пенсії і в чому відповідачем йому протиправно відмовлено. Однак МВС України у порушення постанови КМУ №45 від 13.02.2008 р. неправомірно не повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для проведення такого перерахунку.
Представник відповідача, Міністерства внутрішніх справ України, в судовому засіданні заперечував проти вимог та просив суд відмовити в їх задоволенні, зазначив, що Постанова КМ України № 988 від 11.11.2015 року про збільшення грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу, як пенсіонеру із числа колишніх працівників внутрішніх справ, так як вказана постанова прийнята до внесення змін до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Законом України від 23.12.2015 р. N900-VIII. Отже, у відповідача підстав для повідомлення Пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку пенсії позивачеві немає.
В судовому засіданні представник третьої особи, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, проти позову також заперечила із підстав зазначених відповідачем. Додатково представник третьої особи зазначив, що для проведення перерахунку пенсії довідки про грошове утримання пенсіонера не потрібно.
Від Пенсійного фонду України, Головного Управління Національної Поліції в Сумській обл. надійшли письмові заперечення із зазначенням про безпідставність заявлених позивачем вимог.
Представники ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській обл. про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, проте у судове засідання не зявились, про причини неявки до суду не повідомили.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення позивача, заперечення представників відповідача та третьої особи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються правовими нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку N 2262-XII (надалі - Закон N 2262-XII), Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року N 900-VIII (надалі - Закон N 900-VIII) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору.
В судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону N 2262-XII.
В лютому 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення, зумовлену Постановою Кабінету Міністрів України N 988 від 11.11.2015 р.
Листом від 04.03.2016 року відповідач відмовив позивачу в направленні такої інформації, обґрунтувавши таку відмову тим, що факт прийняття Постанови Кабінету Міністрів України N 988 від 11.11.2015 р. не породжує підстав для перерахунку пенсії позивачу.
Такі дії Міністерства внутрішніх справ України є протиправними, так як не відповідають вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Відповідно до ч. 3, ст. 63 Закону N 2262-XII усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2, ст. 51 цього Закону.
Як вбачається із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (надалі - Порядок N 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом N 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення "Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. N900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в статті 102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Суд зазначає, що в розумінні вказаних вимог позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988.
Суд вважає безпідставними доводи представника третьої особи про те, що Закон України від 23.12.2015 р. N900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988, а тому не має зворотної дії в часі. Представник третьої особи допустив помилкове трактування поняття "зворотна дія нормативно-правового акта у часі".
Так, загально - відомо, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Тобто, на день набрання чинності Законом N900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті, так як вказана постанова не вичерпала свою дію.
При цьому суд враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
За приписами п. 2 Порядку N 45 вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало Відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Аналогічно в п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. N 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Разом з тим, суд зазначає, що вказані нормативно-правові акти не передбачають, обов'язку відповідача додатково надавати органу, що призначає пенсії, для проведення перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера.
Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, то суд вважає, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Та обставина, що постанова за датою передувала даті внесення змін до ст. 63 Закону, правового значення не має, тому доводи представників відповідача та третьої особи, що для перерахунку пенсії повинні враховуватися тільки ті збільшення складових грошового забезпечення поліцейських, які будуть мати місце саме після внесення змін до ст.63 Закону, не є логічними.
Відповідач на законодавчому рівні не зобовязаний подавати вимагаєму позивачем інформацію саме до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Така інформація могла бути подана до Пенсійного фонду України, оскільки в Україні існує єдина державна система пенсійного забезпечення, перебування позивача на пенсійному обліку саме в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, який, на підставі повідомлення від Пенсійного фонду України мав би скласти відповідні списки та передати їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які готують відповідні довідки (абз. 3 п. 2, абз. 1 п. 3 Постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року).
На підставі викладеного суд робить висновок про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання надіслати зазначену інформацію про зміни у грошовому утриманні.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог позивача підлягає стягненню з Міністерства Внутрішніх Справ України на користь держави 551 гривню 20 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.
Зобовязати Міністерство Внутрішніх Справ України повідомити Пенсійний Фонд України про те, що із 01.01.2016 р. виникли підстави для перерахунку раніше призначеної починаючи із 01.07.2013 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», враховуючи грошове забезпечення поліцейських Національної Поліції України.
Стягнути із Міністерства Внутрішніх Справ України на користь держави 551,20 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з часу її проголошення.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області ОСОБА_5