"26" жовтня 2016 р. Справа № 363/3679/16-а
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2016 року Вишгородський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Баличевої М.Б.,
секретаря Рибки І.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації та Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 облдержадміністрації про визнання незаконних дій та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
В вересні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації та Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 облдержадміністрації про визнання незаконних дій та зобовязання вчинити певні дії.
Свої вимоги мотивує тим, що вона звернулась до управління соціального захисту населення Вишгородської райдержадміністрації із заявою про внесення подання до департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 ОДА для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, як інваліду 3 групи, у зв'язку із захворюванням, щодо якого встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, також були долучені відповідні документи. Проте листом № 2059 від 08.08.2016 року їй було відмовлено у прийняті документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, посилаючись на відсутність підстав для оформлення подання до ОСОБА_3 облдержадміністрації щодо видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії у звязку з тим, що м. Вишгород Київської області не відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, та тим, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII виключено абзац пятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного, який набрав чинності з 01.01.2015 року. Позивач вважає відмову протиправною, а тому звернулась до суду з зазначеним позовом, яким просить суд визнати протиправними дії ОСОБА_2 соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації щодо відмови у оформленні подання до ОСОБА_3 облдержадміністрації щодо видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, зобовязати ОСОБА_2 соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації прийняти документи та внести відповідне подання до ОСОБА_3 облдержадміністрації щодо встановлення статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі відповідного посвідчення, зобовязати ОСОБА_3 облдержадміністрацію встановити їй статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видати відповідне посвідчення.
У судове засідання позивачка не зявилась, надала суду заяву в якій просила розглядати справу у її відсутність, позов підтримала, просила суд його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації у судове засідання не зявився, надав до суду заперечення проти адміністративного позову в яких просив суд розглядати справу у відсутність їх представника.
Представник відповідача ОСОБА_3 обласної державної адміністрації Київської області у судове засідання не зявився, надав до суду заперечення проти адміністративного позову в яких просив суд розглядати справу у відсутність їх представника.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню у зв'язку з наступним.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, звернулась до ОСОБА_2 соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації із заявою про внесення подання до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 ОДА для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, як інваліду 3 групи, у зв'язку із захворюванням, щодо якого встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.
До заяви були долучені відповідні документи, згідно п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Проте листом № 2059 від 08.08.2016 року їй було відмовлено у прийняті документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
У листі ОСОБА_2 соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації для мотивування відмови посилалось на відсутність підстав для оформлення подання до ОСОБА_3 облдержадміністрації щодо видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії у звязку з тим, що м. Вишгород Київської області не відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, та тим, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII виключено абзац пятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного, який набрав чинності з 01.01.2015 року.
Позивач вважає, що відмова у прийнятті вищевказаних документів на оформлення посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 є такою, що не ґрунтується на нормах законодавства, а саме ст.ст.1,9,11,12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Позивач є потерпілою від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 4).
Причинний зв'язок між її захворюванням та наслідками Чорнобильської катастрофи було встановлено експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 25.12.2015 № 6176 (а.с. 5).
Позивач має третю групу інвалідності з 29.01.2016 року довічно, захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою серія АВ№ 0512793 (а.с. 6).
Позивач має право на отримання статусу постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою на підставіст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно дост. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно з ст. ст.9,11,14 закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
До потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: 4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - категорія 1; 2) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. № 76-УІІІвиключено абзац п'ятий частини 2статті закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи»(зону посиленого радіоекологічного контролю).
Згідно з п. 1,2,10 Порядком видачі посвідчень особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51(з послідуючими змінами) цей Порядок регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленимиЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Видача посвідчень провадиться: іншим потерпілим ... Радою Міністрів АР Крим, обласними, ОСОБА_3 та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються: інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлена інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильське катастрофи. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Відповідно Положення про управління соціального захисту населення управління відповідно до покладених на нього завдань організує та координує роботу, пов'язану з визначенням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та забезпечує здійснення заходів щодо їх соціального захисту.
Рішення про видачу чи відмову у видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у т. ч. категорії 1 віднесено до повноважень ОСОБА_3 обласної державної адміністрації.
Відповідно до ч.2ст.71 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльні покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного позивач змушена звернутися до суду за захистом своїх інтересів і відповідно дост. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб тастатті 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси.
Аналізуючи наведене, суд вважає, що позивач надала необхідний пакет документів для видачі їй посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, тому відмову ОСОБА_2 соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації з розясненням про відсутність правових підстав у видачі вказаного посвідчення слід визнати протиправними.
Крім того, суд приходить до висновку про необхідність зобовязання ОСОБА_2 соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації прийняти документи та внести подання до ОСОБА_3 обласної державної адміністрації, а також зобов 'язати ОСОБА_3 обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.69-72,94,158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації та Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_3 облдержадміністрації про визнання незаконних дій та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_2 соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у оформлені подання до ОСОБА_3 обласної державної адміністрації щодо видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії протиправними.
Зобов'язати ОСОБА_2 соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністраціїприйняти документи та внести відповідне подання до ОСОБА_3 обласної державної адміністрації щодо встановлення ОСОБА_1 статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі відповідного посвідчення.
Зобов'язати ОСОБА_3 обласну державну адміністрацію встановити ОСОБА_1 статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрои 1 категорії та видати відповідне посвідчення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії, шляхом подання апеляційної скарги до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду через Вишгородський районний суд Київської області з одночасним направленням копії апеляційної скарги до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.Б. Баличева