СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2016 р. Справа №818/1340/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Гордієнко Є.Є.,
представника позивача - ОСОБА_1,ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1340/16
за позовом Відділу культури і туризму Конотопської міської ради Сумської області
до Управління Держпраці у Сумській області
про визнання протиправними та скасування постанов,-
В С Т А Н О В И В:
Відділ культури і туризму Конотопської міської ради Сумської області (далі - позивач, Відділ культури і туризму) звернувся до суду з позовом до Управління Держпраці у Сумській області(далі - відповідач, Управління), в якому просить визнати протиправними та скасувати постанови начальника Управління Держпраці у Сумській області ОСОБА_4 про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 26.09.2016 №185/477 та від 26.09.2016№ 186/477 на відділ культури і туризму Конотопської міської ради Сумської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що підставою для прийняття оскаржуваних постанов стало встановлене актом перевірки порушення відділом культури і туризму законодавства про працю, а саме при звільненні працівниці ОСОБА_5 пункту 3 статті 36 КЗпП: звільнення працівника відбулося при відсутності підстав для звільнення, та порушення частини третьої статті 119 КЗпП: за працівником, прийнятим на військову службу за контрактом на строк до закінчення особливого періоду не зберігається місце роботи, посада і середній заробіток.
Не погоджуючись із зазначеним висновком, позивач зазначає, що ОСОБА_5 - бухгалтер II категорії централізованої бухгалтерії відділу культури і туризму Конотопської міської ради Сумської області - 29.03.2016 уклала контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу.
Відповідно до частини 3 статті 119 КЗпП За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, в яких вони працювали на час призову.
Позивач зауважує, що згідно чинного законодавства особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію та охоплює час мобілізації, а в разі оголошення стану війни - воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. В умовах відсутності рішення про оголошення війни або мобілізації, чи закінчення строків, встановлених для проведення мобілізації, особливий період не діє.
На переконання позивача, станом на момент укладення звільненим працівником контракту (29.03.2016) особливий період не діяв, тому відділом культури і туризму Конотопської міської ради Сумської ради, не порушені вимоги пункту 3 частини 1 статті 36 КЗпП та частини 3 статті 119 КЗпП при звільненні ОСОБА_5
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, проси суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні, зазначивши, що факт порушення позивачем законодавства про працю належним чином підтверджений матеріалами перевірки, тому постанови про накладення штрафу прийняті законно та обґрунтовано. Крім того, вважає безпідставним посилання позивача на відсутність особливого періоду під час укладання контракту звільненим працівником, оскільки з огляду на зміст заходів мобілізації та демобілізації, визначених Законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, з 17.03.2014 і по теперішній час, незважаючи на те, що у 2016 році рішення про проведення мобілізації не оголошувалося, воєнний стан не вводився, Збройні Сили України функціонують в умовах особливого періоду.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 29.03.2016 ОСОБА_5 уклала контракт про проходження військової служби у Збройних силах України на посадах осіб рядового складу (а.с. 22).
20.04.2016 Відділом культури і туризму Конотопської міської ради Сумської області прийнято наказ №25-ОД про припинення виплати заробітної плати бухгалтеру ІІ категорії ОСОБА_5 (а.с. 24).
20.07.2016 Відділом культури і туризму Конотопської міської ради Сумської області прийнято наказ про звільнення бухгалтера ІІ категорії ОСОБА_5 у звязку з вступом на військову службу за контрактом (а. с. 28).
26.08.2016 ОСОБА_5 звернулася із заявою до Управління Держпраці у Сумській області про проведення перевірки Відділу культури і туризму Конотопської міської ради Сумської області, у звязку з припиненням її виплати заробітної плати та її звільнення (а.с. 41).
З 08.09.2016 по 12.09.2016 посадовими особами відповідача проведено перевірку додержання Відділом культури і туризму Конотопської міської ради Сумської області законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування, за результатами якої складено акт № 477 (а.с. 10-17).
Актом перевірки встановлено порушення відділом культури і туризму законодавства про працю, а саме при звільненні працівниці ОСОБА_5 пункту 3 статті 36 КЗпП: звільнення працівника відбулося при відсутності підстав для звільнення, та порушення частини третьої статті 119 КЗпП: за працівником, прийнятим на військову службу за контрактом на строк до закінчення особливого періоду не зберігається місце роботи, посада і середній заробіток.
На підставі зазначеного акту Управлінням Держпраці у Сумській області прийнято постанову від 26.09.2016 № 185/477 (а.с. 19-20) про накладення на Відділ культури і туризму Конотопської міської ради Сумської області штрафу уповноваженими посадовими особами у розмірі 1450, 00 грн. (а.с. 19-20) та постанову від 26.09.2016 № 186/477 про накладення на Відділ культури і туризму Конотопської міської ради Сумської області штрафу уповноваженими посадовими особами у розмірі 14500, 00 грн. (а.с. 21).
Задовольняючи позовні вимоги суд виходить з наступного.
Правовідносини, що склалися між сторонами у цій справі, врегульовано Конституцією України, Законами України «Про військовий обовязок і військову службу», «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», Указами Президента України «Про часткову мобілізацію» та Законами України «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію».
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст119 Кодекс законів про працю України визначено гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов'язків, а саме за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, в яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Частиною 1, 2, 4 статті 2 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-XII (далі Закон №2232-XII) передбачено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоровя і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, повязаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності; проходження військової служби здійснюється громадянами України у добровільному порядку(за контрактом) або за призовом; порядок проходження військової служби, права та обовязки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
На думку суду, особливості проходження ОСОБА_5 військової служби є підставою виникнення цього спору та повязано із початком та закінченням особливого періоду, а також питанням чи у всіх випадках оголошення мобілізації прийматиметься рішення про демобілізацію.
Визначення особливого періоду надано в статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Законі України «Про оборону України».
Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обовязку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Стаття 1 Закону України «Про оборону України» передбачає, що особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи моменту введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний стан і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Крім цього, в статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» надано визначення мобілізації та демобілізації.
Мобілізація це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.
Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Демобілізація - комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу.
Таким чином, відповідно до вищезазначених норм права, особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію та охоплює час мобілізації, а у випадку оголошення війни - воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Суд зазначає, що в розглянутому періоді в Україні не оголошено воєнний час, отже й, відсутні підстави для вирішення питання про переведення економіки, органів влади, юридичних осіб та військових формувань в умови мирного стану (часу), а саме - демобілізації.
Виконуючим обовязки Президента України 17.03.2014 року було видано Указ «Про часткову мобілізацію» №303/2014, яким оголошено та проведено частково мобілізацію протягом 45 діб, цей указ набрав чинності після затвердження його Верховною Радою України Законом України «Про затвердження Указу «Про часткову мобілізацію» №1126-VII від 17.03.2014 року, який набрав чинності 18.03.2014 року.
Указом Виконуючого обовязки Президента України №454/2014 від 06.05.2014 року «Про часткову мобілізацію» оголошено та проведено часткову мобілізацію протягом 45 діб із дня набрання чинності цим Указом, який набрав чинності після затвердження його Верховною Радою України Законом України «Про затвердження Указу «Про часткову мобілізацію» №1240-VII від 06.05.2014 року, який набрав чинності 07.05.2014 року.
Указом Президента України №607/2014 від 21.07.2014 року «Про часткову мобілізацію» оголошено та проведено часткову мобілізацію протягом 45 діб із дня набрання чинності цим Указом, який набрав чинності після затвердження його Верховною Радою України Законом України «Про затвердження Указу «Про часткову мобілізацію» №1595-VII від 22.07.2014 року, який набрав чинності 24.07.2014 року.
Указом Президента України №15/2015 від 14.01.2015 року «Про часткову мобілізацію» оголошено та проведено протягом 2015 року часткову мобілізацію у три черги протягом 210 діб із дня набрання чинності цим Указом, який набрав чинності після затвердження його Верховною Радою України Законом України «Про затвердження Указу «Про часткову мобілізацію» №113-VIII від 15.01.2015 року, який набрав чинності 20.01.2015 року.
Враховуючи вищезазначені Укази Президента України, особливий період, визначення якого наведено в статтях 1 Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про оборону України» в Україні діяв з 18.03.2014 року по 02.05.2014 року, з 07.05.2014 року по 21.06.2014 року, з 24.07.2014 року по 07.09.2014 року, з 20.01.2015 року по 22.08.2015 року.
Доводи відповідачів, що закінчення особливого періоду має здійснюватись шляхом оголошення Указу Президента України «Про демобілізацію», у звязку із чим особливий період не закінчується періодами, визначеними Указами Президента України «Про часткову мобілізацію», та триває по сьогоднішній день - суд вважає помилковими з огляду на наступне.
Суд зазначає, що в чинному законодавстві України відсутня пряма норма, яка повязує закінчення особливого періоду виключно із демобілізацією.
Календарний строк контракту ОСОБА_5 розпочався 29.03.2016 року (а.с. 23).
В цей час продовжувалась кризова ситуація, що загрожує національній безпеці України, проте, закінчився строк, на який оголошено останню хвилю часткової мобілізації (до 22.08.2015 року), нове рішення про проведення мобілізації не приймалось, як і рішення про введення воєнного стану, отже, суд приходить висновку, що станом на 29.03.2016 року закінчився особливий період, у звязку із чим у позивача були наявні підстави для припинення виплат заробітної плати бухгалтеру ІІ категорії ОСОБА_5 та звільнення її із займаної посади.
Отже, суд приходить висновку, що позовні вимоги Відділу культури і туризму Конотопської міської ради Сумської області до Управління Держпраці у Сумській області про визнання протиправними та скасування постанов є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Відділу культури і туризму Конотопської міської ради Сумської області до Управління Держпраці у Сумській області про визнання протиправними та скасування постанов задовольнити.
Скасувати постанови начальника Управління Держпраці у Сумській області ОСОБА_4 про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 26.09.2016 №185/477 та від 26.09.2016 №186/477 на відділ культури і туризму Конотопської міської ради Сумської області.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений та підписаний 03.11.2016.
Суддя О.А. Прилипчук