СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
03 серпня 2006 року
Справа № 20-4/071
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дугаренко О.В.,
суддів Волкова К.В.,
Черткової І.В.,
секретар судового засідання Будяк К.А.
за участю представників сторін:
позивача: Льошина Н.В., дор.№ 877736 від 16.05.2006
відповідача: Гармаш О.М., дор. № 10-004/223 від 03.08.2006; Турчин Д.С., дор. № 10-004/222 від 03.08.2006
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя на постанову господарського суду міста Севастополя (суддя Остапова К.А.) від 05.06.2006 по справі № 20-4/071
за позовом Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку "Укрсоцбанк" (вул. Ковпака, 29,Київ 1,01001)
в особі Севастопольської філії акціонерно-комерційного банку соціального розвитку "Укрсоцбанк" (вул. Леніна, 15, місто Севастополь,99011)
до Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя (вул. Кулакова, 37,м.Севастополь,99011)
про визнання рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 6460,00 грн. № 0003842310/0 від 01.11.2005 р. з урахуванням рішення ДПА України від 23.03.2006 р. № 2685/6/25-0415 в несасованій частині у розмірі 340,00 грн. недійсним
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду міста Севастополя від 06\5.06.2006 у справі № 20-4/071 задоволено позов Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку "Укрсоцбанк" в особі Севастопольської філії. Визнано недійсним рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя № 0003843310/0 від 01.11.2005 з урахуванням рішення Державної податкової адміністрації України від 23.03.2006 № 2685/6/25-0415 в частині застосування до Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку "Укрсоцбанк" в особі Севастопольської філії штрафних санкцій у розмірі 340,00 грн.
В апеляційній скарзі відповідач просить постанову суду скасувати, як постановлену з порушенням норм матеріального права, а також при неповному з'ясуванні обставин, які мають істотне значення для справи.
У судовому засіданні представник позивача просить постанову суду залишити без змін, вважає її законною та обгрунтованою.
Представник відповідача просить постанову суду скасувати, з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Судова колегія, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін, встановила наступне.
Матеріалами справи встановлено, що 24.10.2005 Державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Севастополя проведена планова документальна перевірка Севастопольської філії Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку “Укрсоцбанк” з питання дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.10.2002 по 30.06.2005.
За результатами вказаної перевірки складено акт № 1598/10/23-09324193/22 від 24.10.2005, на підставі якого 01.11.2005 винесено рішення № № 0003842310/0 про застосування до позивача штрафних санкції на загальну суму 6460,00 грн.
В ході перевірки встановлено порушення строків надання позивачем до державних податкових органів електронних повідомлень про закриття 19 рахунків, що свідчить про невиконання вимог пункту 20.8 Постанови правління Національного банку України від 12.11.2003 № 492 “Про затвердження Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах”.
Вказане вище рішення, відповідно до статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-III від 21.12.2000, було оскаржено позивачем в апеляційному порядку двічі. Проте, рішенням Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя від 19.12.2005 № 24497/10/25-0 та рішенням Державної податкової адміністрації міста Севастополя від 27.01.2006 № 117/10/25-020 апеляційні скарги заявника залишені без розгляду.
Встановлено, що 09.02.2006 також була подана повторно апеляційна скарга за вих. № 02-02/27-857 до Державної податкової адміністрації України.
Державною податковою адміністрацією України, за результатами розгляду вказаної скарги, винесено рішення № 2685/6/25-0415 від 23.03.2006, яким рішення від 01.11.2005 №0003842310/0 Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя про застосування штрафних санкції на загальну суму 6460,00 грн. частково скасовано в частині застосування штрафних санкції на суму 6120,00 грн.
З акту перевірки та матеріалів справи вбачається, що позивачем, в період з 28.12.2002 по 17.05.2004, були закрити дев’ятнадцять рахунків платників податків.
Частиною 3 статті 5 Закону України “Про систему оподаткування” №1251-ХІІ від 25.06.1991 (стаття в редакції Закону № 2922-ІІІ від 10.01.2002) передбачено, що установи банків зобов'язані надіслати повідомлення про закриття рахунку платника податків і зборів (обов'язкових платежів) до органу державної податкової служби, в якому обліковується платник податків. Такі повідомлення протягом трьох робочих днів з дня відкриття або закриття рахунку (включаючи день відкриття або закриття рахунку) подаються особисто або направляються на адресу відповідного органу державної податкової служби з повідомленням про вручення.
Пунктом 20.8 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 № 492, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17.12.2003 за № 1172/8493 у разі закриття поточного або вкладного (депозитного) рахунку суб'єкта господарювання банк протягом трьох робочих днів з дня закриття рахунку (включаючи день закриття рахунку) повідомляє про це відповідний орган державної податкової служби. Повідомлення про закриття рахунку надсилається електронною поштою Національного банку з використанням засобів захисту інформації Національного банку. Отримання органом державної податкової служби такого повідомлення підтверджується файлом-квитанцією, що надсилається цим органом до банку. Файл-квитанція на паперовому носії зберігається в справі з юридичного оформлення рахунку.
До набрання чинності вказаної Постанови, діяла Інструкція про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, яка затверджена Постановою Правління Національного банку України від 18.12.1998 № 527, зареєстрована у Міністерстві юстиції України 24.12.1998 за № 819/3259, відповідно до пункту 8.7 якої у разі закриття поточного або вкладного (депозитного) рахунку суб'єкта підприємницької діяльності установа банку протягом трьох робочих днів з дня закриття рахунку (включаючи день закриття рахунку) повідомляє про це відповідний орган державної податкової служби. Повідомлення про закриття рахунку надсилається електронною поштою Національного банку України з використанням засобів захисту інформації Національного банку України. Отримання органом державної податкової служби такого повідомлення підтверджується файлом-квитанцією, що надсилається цим органом до установи банку. Файл-квитанція на паперовому носії зберігається в справі з юридичного оформлення рахунку.
Позивачем надані копії електронних файлів-квитанцій, якими підтверджується повідомлення органу державної податкової служби про закриття дев’ятнадцяти рахунків суб’єктів господарювання в період з 28.12.2002 по 17.05.2004 з порушенням встановленого Законом України “Про систему оподаткування” (в період з 24.12.2002 по 05.06.2003), Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах та Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах (з 12.11.2003) триденного строку. Факти порушення строків позивачем не оспорюються.
Відповідно до статті 11 Закону України “Про державну податкову службу” встановлено право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, застосовувати до платників податків, які у встановлений законом строк не повідомили про відкриття або закриття рахунків у банках, а також до установ банків, що не подали відповідним органам державної податкової служби у встановлений законом строк повідомлень про закриття рахунків платників податків або розпочали здійснення видаткових операцій за рахунком платника податків до отримання повідомлення відповідного органу державної податкової служби про взяття рахунку на облік в органах державної податкової служби, фінансові (штрафні) санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Штрафні санкції, які передбачені вищезазначеною нормою, є видом адміністративно-господарських санкцій, правовий режим яких визначено у статтях 238 –250 Господарського кодексу України.
Стаття 238 вказаного Кодексу передбачає, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Згідно частини 1 статті 241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Так, штрафні санкції застосовані до позивача рішенням № 0003842310/0 від 01.11.2005, а останнє з порушень строку повідомлення органу податкової служби про закриття рахунку відбулося 19.05.2004.
Отже, господарським судом правомірно зроблено висновок, що позивач пропустив передбачений статтею 250 Господарського кодексу України строк для застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій, оскільки право на застосування до позивача штрафних санкцій за останнє з порушень виникло у відповідача з 19.05.2004, а рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийнято 01.11.2005, а саме після спливу встановленого Господарським кодексом України строку.
Правомірно не прийняті до уваги господарським судом доводи відповідача про те, що до спірних правовідносин застосовуються строки позовної давності, встановлені статтею 15 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, оскільки статтею 15 вищевказаного Закону встановлений строк протягом якого податковий орган має право самостійно визначити суму податкового зобов’язання платника податків – не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Згідно статті 1 вказаного Закону штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Отже, дії Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя, при застосування штрафних санкцій до Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку “Укрсоцбанк” в особі Севастопольської філії, за порушення термінів надання до державних податкових органів електронних повідомлень про закриття рахунків, не відповідають нормам діючого законодавства.
З урахуванням викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, оскільки постанова господарського суду винесена при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, а також при повному з’ясуванні обставин, які мають істотне значення для справи.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя залишити без задоволення.
Постанову господарського суду міста Севастополя від 05.06.2006 у справі № 20-4/071 залишити без змін.
Постанова набирає чинності з моменту оголошення та може бути оскаржена протягом місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.В. Дугаренко
Судді К.В. Волков
І.В. Черткова