Справа № 580/1158/16-а
Номер провадження 2-а/580/37/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2016 року Лебединський районний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Гури А. О.,
секретаря судового засідання - Ткаченко Я.О.,
з участю:позивача- ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2,
представників відповідача: ОСОБА_3 та ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лебедині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лебединського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом до відповідача, мотивуючи свої вимоги тим, що він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, що стверджується посвідченням учасника ліквідації
наслідків аварії на ЧАЕС, 2 категорії, серії А № 028421, виданим 24.02.1993 року Сумською
обласною державною адміністрацією після перереєстрації, тому має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Частиною 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначено, що особам, які працювали або
проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням
пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне
пенсійне страхування», на 10 років: особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії
до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня
1986 року - не менше 5 календарних днів.
З настанням відповідного віку, 02.11.2015 року, позивач звернувся з заявою до Лебединського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з метою призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте, отримав відмову в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку через
відсутність первинних документів, що стверджують фактичне перебування на ліквідації
наслідків аварії на ЧАЕС та період такого перебування.
Позивач вважає, що Лебединське об'єднане управління Пенсійного фонду України
Сумської області протиправно порушило його право на призначення та отримання пенсії зі
зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний
захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови йому в призначенні пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС, із зменшенням на 10 років пенсійного віку, а також просить суд зобовязати відповідача призначити йому пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС, із зменшенням на 10 років пенсійного віку.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили. В наданих суду письмових запереченнях Лебединське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зазначає, що позивач 17 грудня 2015 року звернувся до Лебединського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про призначення пенсії за віком, відповідно до ст. 55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». За результатами розгляду поданих ОСОБА_1 документів було встановлено, що останній має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, 2 категорії, але разом з тим з вказаних документів не вдалося встановити кількість днів роботи позивача в зоні відчуження. Не дали бажаного результату щодо встановлення кількості днів роботи позивача в зоні відчуження, звернення позивача за місцем видачі довідки про період виконання позивачем робіт з 5 грудня 1986 року по 12 грудня 1986 року до управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області та до Міністерства інфраструктури України. Тому, рішенням Лебединського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 17 березня 2016 року №1545 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком, в звязку з відсутністю довідки або інших первинних документів про дні роботи в зоні відчуження. Пенсійна справа позивача була направлена на перевірку до Головного управління Пенсійного фонду України Сумської області та за результатами перевірки було рекомендовано для можливого підтвердження днів роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та правомірності видачі довідки управлінням механізації шляхового будівництва №4 Київдорбуду-2 надіслати запити до ВАТ «Тракт» та дослідити дані про нарахування позивачу заробітної плати за грудень 1986 року січень 1987 року. Лебединським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області неодноразово надсилалися запити до вищезазначеного підприємства, але відповіді на них так і не надійшло. На запит суду була надана відповідь, що підтверджує участь ОСОБА_1 у виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі зведеної колони Мінавтотранса в розпорядженні УМШБ №4, але кількість відпрацьованих там днів ОСОБА_1 не зазначена, що не дає законних підстав управлінню пенсійного фонду нарахувати пенсію ОСОБА_1 на пільгових умовах у відповідності до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тому просять відмовити позивачу у задоволенні його позову.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 пояснила, що в період з 1978 до 2016 року вона працювала бухгалтером по нарахуванню заробітної плати в Лебединському АТП №15942 і добре знає, що ОСОБА_1 працював там водієм вантажного парку, який після аварії на Чорнобильській АЕС відносився до воєнізованої колони і знаходився під керівництвом представника офіцерського складу ОСОБА_6, якого вже немає в живих. Всі документи щодо ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС надходили до підприємства під грифом «Секретно» на імя цього представника. З постановами ОСОБА_7 Міністрів СРСР та УРСР з цих питань їх не знайомили, а нарахування заробітної плати відрядженим в зону ЧАЕС проводила інженер по спецроботі ОСОБА_8, яка давала готові відомості по виплаті заробітної плати водіям, які відряджались до зони відчуження, в яких вказувалась кратність нарахування заробітної плати. Бухгалтерія ж нараховувала їм заробітну плату на підставі оригіналів шляхових листів в однократному розмірі по окремій відомості. Після аварії на Чорнобильській АЕС майже всіх водіїв вантажної колони направляли почергово в зону АЕС. В кінці листопада 1986 року був направлений самий молодий водій ОСОБА_1 На підставі відрядження він направлявся на роботи по перевезенню щебеню на дорогах Чорнобиль-Припять, ці записи вона особисто бачила у шляхових листах, по яких нараховувала йому заробітну плату. ОСОБА_1 був у відрядженні по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з листопада до січня 1986 року. Платіжні відомості по нарахуванню заробітної плати в кратному розмірі є первинним документом, але строк їх зберігання був встановлений 3 роки, тому на даний час їх не можна знайти.
Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснила, що з квітня 1986 до 2006 року вона працювала головним бухгалтером Лебединського АТП № 15942 та підтвердила, що на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС направлялись 33 водії їхнього підприємства, в тому числі і ОСОБА_1 Останній направлявся в листопаді 1986 року в розпорядження Київського РСУ та був задіяний на перевезенні щебеню та гравію для будівництва дороги в зоні Чорнобильської АЕС. Йому нараховувалась заробітна плата в трикратному розмірі, але нарахування проводила інженер по спецроботі ОСОБА_8 по окремій платіжній відомості, яка являлась первинним документом, термін її зберігання 3 роки. Ця відомість зберігалась в секретній частині підприємства і не включалась до Книги обліку заробітної плати.
Свідок також пояснила, що підписана нею та керівником Лебединського АТП № 15942 довідка від 25.12.1992року за №655 про те, що ОСОБА_1 працював в населеному пункті м. Чорнобиль і Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в період з 27.11.1986 року по 24 грудня 1986 року і йому була нарахована та виплачена заробітна плата по відомостях від січня 1987 року з урахуванням коефіцієнта три, відповідно до ОСОБА_7 Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року №207-7, відповідає дійсності, оскільки вона була складена на підставі наявних на той час первинних документів.
Заслухавши пояснення представників сторін, свідків та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає до задоволення з таких підстав:
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, 2 категорії, що вбачається з посвідчення серії А №028421, виданого 24 лютого 1993 року (а.с. 7).
Лебединське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком, відповідно до ст. 55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зі зниженням пенсійного віку на 10 років, у звязку з ненаданням довідок або інших первинних документів про дні роботи в зоні відчуження (а.с. 8).
З посвідчення про відрядження №001519 вбачається, що позивача, як водія автомобіля НОМЕР_1, на підставі наказу від 27 листопада 1986 року було направлено у відрядження в м. Київ в АТП «Полесское ДРСУ», в якому він перебував з 27 листопада 1986 року по 24 грудня 1986 року (а.с. 9).
З довідки, виданої начальником зведеної автоколони Міністерства автомобільного транспорту Української РСР від 24 грудня 1986 року № 1752 вбачається, що позивач в період з 27 листопада по 24 грудня 1986 року працював на обєктах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 10).
З довідки, виданої Лебединським АТП 15942 від 25 грудня 1992 року № 65, вбачається, що за роботу в населеному пункті м. Чорнобиль і Чорнобильській АЕС зони відчуження за період з 27 листопада по 24 грудня 1986 року позивачу була виплачена заробітна плата за місцем роботи в Лебединському автотранспортному підприємстві №15942 по відомостях від січня 1987 року з урахуванням коефіцієнта три, відповідно до ОСОБА_7 Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 (а.с. 11, 38).
Вказані обставини підтвердили допитані в судовому засіданні свідки: ОСОБА_5 та ОСОБА_9, які з 1986 року працювали в Лебединському АТП № 18037, яке пізніше було переіменоване в АТП №15942 на посадах: головного бухгалтера та бухгалтера по нарахуванню заробітної плати.
З телетайпограми №7-121-1 Мінавтотранспорта УРСР від 4 грудня 1986 року вбачається, що начальнику зведеної автоколони Мінавтотранспорту УРСР при Поліському райДРСУ було поставлено завдання про направлення в розпорядження УМДС-4 треста Київдорбуд-2 тридцяти автомобілів з 5 грудня по 12 грудня 1986 року для перевезення шлаку з пос. Плютавище Чорнобильського району на будівництво автодороги Припять Чорнобиль (а.с. 12).
З довідки, виданої УМДС-4 Київдорбуд-2, вбачається, що позивач на автомобілі НОМЕР_1 в період з 5 грудня по 12 грудня 1986 року виконував роботи в зоні №3, повязані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на будівництві автодороги «Чорнобиль АЕС» (а.с. 13).
З трудової книжки позивача вбачається, що 28 січня 1986 року він був прийнятий на роботу в Лебединське АТП 18037 в вантажну колону водієм 3-го класу на автомобіль ГАЗ-53. З 23 січня 1987 року Лебединському автотранспортному підприємству індекс 18037 змінений на 15942 (а.с. 21).
З повідомлення відомчого архіву Міністерства інфраструктури України від 5 лютого 2016 року №12 вбачається, що в архіві зберігаються списки працівників, які були у відрядженні від автопідприємств у 1986-1988 роках для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, надані Сумським територіально-виробничим обєднанням автомобільного транспорту. У списку по Лебединському АТП -15942 на стор. 50 за порядковим номером 135 значиться водій ОСОБА_1, який перебував на будівництві автодороги Чорнобиль ЧАЕС (а.с. 129).
З повідомлення ТДВ «Тракт» від 20 вересня 2016 року № 1/169, який є правонаступником УМШБ №4 вбачається, що працівники організацій і відомств СРСР, які направлялися у відрядження на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС, були задіяні на роботах в підрозділах тресту «Київшляхбуд-2». ОСОБА_1 був направлений на виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі зведеної колони Мінавтотранспорту в розпорядження УМШБ-4. В період з 5 грудня 1986 року по 12 грудня 1986 року всі дільниці УМШБ№4 були задіяні на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та виконували роботи в 30 кілометровій зоні: безпосередньо в м. Чорнобиль; на будівництві автомобільних доріг Неданчичі ЧАЕС (дільниця Чорнобиль Гдень) та обхід міста Чорнобиль; на укріпленні узбіччя на існуючих дорогах у межах зони відчуження. Роботи виконувалися в 1-й, 2-й та 3-й зонах небезпеки та зоні особливого контролю. Заробітна плата нараховувалась та виплачувалась в підприємствах, які направляли працівників у відрядження на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС. Оплата здійснювалась у відповідності до зони небезпеки в 2-х, 3-х та 4-х кратному розмірі, тому довідка УМШБ-4 за підписом заступника начальника ОСОБА_10 вважається правомірною, так як надана була лише до бухгалтерії підприємства з підтвердженням зони виконання робіт для визначення коефіцієнта при розрахунку заробітної плати. Такі документи оформлювалися у великій кількості безпосередньо та одночасно на декількох дільницях виконання будівельних робіт, де був відсутній штамп підприємства та журнал вихідних документів.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Частиною 1ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій:
учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів 10 років.
Згідно пп. «ґ» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1(далі Порядок), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9.03.1988 року № 122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням нормстатті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що основнимдокументом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленимиЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Довідки про періоди роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення у встановленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 при зверненні до Лебединського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку подав усі необхідні документи, що передбачені Порядком. Крім того, матеріалами справи та показами свідків в судовому засіданні підтверджено, що позивач в період з 27 листопада 1986 року по 24 грудня 1986 року був зайнятий на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, а саме, виконував роботи в зоні №3, повязані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на будівництві автодороги «Чорнобиль АЕС», а тому він має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до положеньст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За таких обставин суд прийшов до висновку про неправомірність дій відповідача щодо відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до положеньст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та вважає за необхідне зобов'язати Лебединське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 2 листопада 2015 року (з моменту звернення з заявою про призначення пенсії).
На підставі вище наведеного, керуючись ст.ст. 6, 11, 17, 18, 50, 71, 94, 159 163, 167, 185-186 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 26Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Лебединського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до положеньст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобовязати Лебединське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити пенсію ОСОБА_1 зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 2 листопада 2015 року (з моменту звернення з заявою про призначення пенсії).
ОСОБА_7 може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лебединський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання повного тексту постанови.
Суддя Гура А. О.