ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
31 жовтня 2016 рокусправа № 389/1776/16-а(2-а/389/36/16)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шальєвої В.А.
суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.
розглянувши в письмовому провадженні в залі судового засідання приміщенні Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 21.09.2016 р. в справі № 389/1776/16-а за позовом ОСОБА_1 до Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області з позовом до Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (далі - ОУПФУ) про визнання протиправними дій з відмови у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 90% місячного заробітку на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації у Кіровоградській області про заробітну плату від 29.06.2016 р. № 799 з 01.07.2016 р.
Постановою Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 21.09.2016 р. позов задоволено частково, визнано протиправними дії відповідача з відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з розрахунку 90% середнього заробітку згідно з довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області № 799 від 29.06.2016 р., починаючи з 01.07.2016 р.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову з підстав порушення норм матеріального та процесуального права, прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову. Апелянт вказує на відсутність підстав для перерахунку пенсії через втрату чинності Законом України «Про державну службу», зокрема, ст. 37-1, яка передбачала можливість здійснення перерахунку пенсії. Стаття 90 діючого Закону України «Про державну службу» визначає здійснення пенсійного забезпечення державних службовців відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до діючого раніше закону.
Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач з 13.07.2009 р. отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати.
01.07.2016 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 799 від 29.06.2016 р.
Рішенням від 08.07.2016 р. відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав для перерахунку пенсії через втрату чинності правовими нормами, які передбачали здійснення перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Розглядаючи справу у межах апеляційного оскарження, колегія суддів вважає такий висновок обґрунтованим, з огляду на наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 р. № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» внесені зміни до постанові Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», згідно яких затверджені нові Схеми посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів, що викладені в додатку №47), внаслідок чого збільшилась заробітна плата працюючих державних службовців, в тому числі і за відповідною посадою державного службовця, з якої позивачу призначено пенсію.
29.06.2016 р. Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області позивачу видано довідку № 799 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, згідно з якої сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за посадою секретаря суду з 01.01.2016 р. становить 5899,60 грн.
Як зазначено вище, 01.07.2016 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням підвищення заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідки про заробітну плату № 799 від 29.06.2016 р.
Листом № 80 від 08.07.2016 р. відповідачем повідомлено позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії через втрату чинності правовими нормами, які передбачали здійснення перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 р. (далі - Порядок № 865).
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 р. внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 р., а саме виключено пункт 4; пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». Таким чином, нормами Постанови № 865 на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця, форма довідки правлінням Пенсійного фонду України не затверджена.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Питання пенсійного забезпечення з 01.05.2016 р. врегульовано ст. 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VII, якою передбачені умови призначення пенсії державним службовцями за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Норми про перерахунок пенсій в цьому законі відсутні.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягай встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених дим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Позивачу із 13.07.2009 р. призначена пенсія за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. N 3723-ХII (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90% від суми заробітної плати за посадою секретаря суду, з якої сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Вказані обставини відповідачем не заперечуються.
Згідно зі статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. N 3723-ХІІ (в редакції, що була чинна на час призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за ним Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
01.01.2015 р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014 р. № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», згідно із пунктом 11 якого текст статті 37-1 Закону України «Про державну службу» викладений в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».
Із 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII, за приписами ч. 1 ст. 90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», який передбачав, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України з погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі - постанова КМУ від 09.03.2006 р. № 268) затверджені Схеми посадових окладів, керівних працівників, спеціалістів і службовців органів прокуратури, судів та інших органів державної влади.
09.12.2015 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 р. та застосовується з 01.12.2015 р.
Згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37, 431, 432, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Цією ж постановою виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державного службовця затверджується правлінням Пенсійного фонду України та узгоджується з Міністерством соціальної політики».
02.03.2015 р. Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII, що набрав чинності із 01.04.2015 р., пунктом 5 розділу III Прикінцевих та перехідних положень якого визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року взагалі скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Відтак, вказаною правовою нормою встановлено, що з 01.06.2015 р. не здійснюється саме призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про державну службу», оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів скасовані.
Посилання апелянта на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» як на підставу відмови у перерахунку пенсії колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки відповідачем застосовуються нові положення Закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений Законом України від 02.03.2015 року № 213-VIII, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Також судова колегія вважає, що до даних правовідносин також не можуть застосовуватися положення Закону України «Про державну службу від 10.12.2015 р. № 889-VIII, що набув чинності із 01.05.2016 р., оскільки цим Законом на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення із набуттям чинності цього Закону, тобто із 05 травня 2016 року, а відтак дія цього закону не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ним чинності, що не позбавляє позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, з якої призначено пенсію.
Статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається та діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадяни безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Приписами статті 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Верховний Суд України в постанові від 8 липня 2015 року в справі № 732/48/15а дійшов висновку, що відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону № 3723-XII у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Отже, до спірних правовідносин сторін повинні застосовуватися приписи статті 37 та статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що була чинна в момент призначення пенсії позивачу.
Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відтак, колегія суддів не приймає посилання відповідача в обґрунтування відмови позивачу у перерахунку пенсії та в обґрунтування апеляційної скарги на положення Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» в частині, що суперечать статті 37 та статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що була чинна в момент призначення пенсії позивачу.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З урахуванням викладеного колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що позивач має право на перерахунок призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу, з якої призначено пенсію; відповідач діяв не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції та законам України, тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.
Ухвалою судді-доповідача про відкриття апеляційного провадження у справі відстрочено апелянту сплату судового збору до вирішення справи по суті, у зв'язку з чим відповідно до ст. ст. 88, 94 КАС України з відповідача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 606,32 грн.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 21.09.2016 р. в справі № 389/1776/16-а залишити без задоволення.
Постанову Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 21.09.2016 р. в справі № 389/1776/16-а за позовом ОСОБА_1 до Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Стягнути на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України (Отримувач: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, рахунок отримувача: 31217206781004; КБКД 22030101; Код ЄРДПОУ: 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО): 805012) з бюджетних асигнувань Знам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 37714247, вул. Героїв Крут, 12 м. Знам'янка Кіровоградської області, 27400) судовий збір у розмірі 606 (шістсот шість) грн. 32 коп.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: В.А. Шальєва
Суддя: С.В. Білак
Суддя: Н.А. Олефіренко