ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2016 року Житомир справа № 806/1776/16
категорія 2.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Шуляк Л.А., суддів: Гуріна Д.М., Черняхович І.Е.,
секретар судового засідання Грабський А.В.,
представника відповідача Танчик А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання надати повну інформацію,
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо надання неповної публічної інформації за запитом;
- зобов'язати МВС України надати позивачу повну інформацію, що запитувалась згідно інформаційного запиту;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання МВС України подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на його інформаційний запит від 05 вересня 2016 року Міністерством внутрішніх справ України надано інформацію, яка не відповідає дійсності, яку позивач розцінює як відмову у наданні точної та повної інформації на запит, що порушує його права передбачені Конституцією та законами України.
Позивач до суду не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином. До суду подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову з огляду на надання інформації на запит позивача в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 05 вересня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив надати інформацію про таке:
1. На яких підставах МВС України не виконані вимоги п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45;
2. Коли МВС України будуть виконані умови Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, а також коли буде проведений перерахунок пенсії позивачу, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ (міліції) з врахуванням грошового забезпечення зазначеного в Постанові Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та змін внесених Законом України від 23.12.2015 №900-VIII "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262;
3. Якій посаді в Національній поліції за своїми класифікаційними характеристиками, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу прирівнюється до посади начальника сектору дільничих інспекторів міліції Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області, з якої був звільнений ОСОБА_2 Який посадовий оклад за цією посадою відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 17 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
4. Яке спеціальне звання поліцейського прирівнюється до звання майора міліції, та який розмір окладу за цим званням відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 17 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
5. Які грошові надбавки і їх розмір встановлено поліцейському при вислузі 15 років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 17 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та Наказу МВС України №260 від 06.04.2016 (а.с.7-9).
За результатами розгляду вищезазначеного запиту на отримання публічної інформації Міністерство внутрішніх справ України надало відповідь від 12 вересня 2016 року №15/2-431 (а.с.10-11).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" (далі Закон №2939).
Частиною 1 статті 1 Закону №2939 визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом (частина друга статті 1 Закону №2939).
Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації (частина перша статті 2 Закону №2939).
Відповідно до ст.5 Закону №2939 доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно зі ст.12 Закону №2939 суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Статтею 13 Закону №2939 передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідно до п.4 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 р. №878, МВС відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, взаємодіє в межах повноважень, передбачених законом, з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення працівників МВС, військовослужбовців Національної гвардії та членів їх сімей, а також працівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр; вживає в межах повноважень, передбачених законом, заходів до забезпечення правового і соціального захисту працівників МВС, військовослужбовців та працівників Національної гвардії, пенсіонерів із числа військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, членів їх сімей, розробляє пропозиції із зазначених питань і вносить їх на розгляд відповідних органів.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що відповідач - Міністерство внутрішніх справ України, як суб'єкт владних повноважень, у розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації", є розпорядником публічної інформації, в тому числі щодо грошового забезпечення пенсіонерів із числа військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Як вбачається із відповіді на запит, відповідач повідомив позивача, що на даний час нормативні документи, які б урегульовували порядок визначення відповідності посад поліцейських посадам працівників міліції, відсутні.
З питань проведення перерахунку пенсії зазначено, що Постанову Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не можна розглядати як акт, яким було змінено розміри і види грошового забезпечення поліцейських, оскільки цим нормативно-правовим актом розмір і види грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше, до цього такої категорії працюючих не існувало, а тому відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Проаналізувавши надану відповідь, суд приходить до висновку, що відповідачем надано інформацію на питання, поставлені у п.1-4 запиту позивача від 05.09.2016 року.
Аналізуючи зміст наданої інформації, суд враховує, що відповідно до пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02.07.2015 року №580-VIІI "Про Національну поліцію", працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Водночас, порядку визначення відповідності посад поліцейських посадам працівників міліції чинним законодавством не передбачено.
У п.12 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону передбачено схеми співвідношення спеціальних звань працівників міліції та поліції, а не посад.
Отже, відповідачем надано достовірну інформацію про те, що на даний час нормативні документи, які б урегульовували порядок визначення відповідності посад поліцейських посадам працівників міліції, відсутні.
Щодо проведення перерахунку пенсії, відповідачем надано відповідь, яка ґрунтується на праворозумінні та правозастосуванні законодавства відповідачем. Вказана інформація не може бути визнана такою, що є неповною або недостовірною.
При цьому суд звертає увагу позивача, що у разі, якщо він не погоджується із діями чи бездіяльністю відповідача щодо невиконання вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 він не позбавлений права звернутися з відповідним позовом до суду.
За таких обставин, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо надання неповної публічної інформації за запитом від 05.09.2016, а саме п.1-4, не відповідають дійсним обставинам справи, а тому не підлягають задоволенню.
Водночас, відповідачем не було надано інформації на п.5 запиту від 05.09.2016, зокрема "які грошові надбавки і їх розмір встановлено поліцейському при вислузі 15 років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 17 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та Наказу МВС України №260 від 06.04.2016".
Враховуючи, що Міністерство внутрішніх справ України є розпорядником вказаної публічної інформації, проте на запит позивача, її не надало, позовні вимоги в частині визнання протиправної бездіяльності щодо не надання публічної інформації на п.5 запиту ОСОБА_2 від 05.09.2016 та зобов'язання надати таку інформацію є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 158-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надання публічної інформації на п.5 запиту ОСОБА_2 від 05.09.2016.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надати інформацію на п.5 запиту ОСОБА_2 від 05.09.2016.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Л.А.Шуляк
Суддя Д.М. Гурін
Суддя І.Е.Черняхович
Повний текст постанови виготовлено: 02 листопада 2016 р.